Cykliczna impreza co roku ściąga do muzeów tłumy - w poprzedniej edycji wzięło udział ponad 44 tys. ludzi.Otwarte drzwi to nie tylko wystawy, ale i okazja, by zobaczyć muzea „od kuchni” czy wziąć udział w ciekawych warsztatach. Poniżej podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, zaś cały program imprezy zamieszczamy na stronie internetowej Dziennika Polskiego.
Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich 2015 [POBIERZ PEŁNY PROGRAM]
Muzeum Archeologiczne
Warto wybrać się na czasową wystawę „Skarby podziemnego Lwowa”. Zwiedzimy też niedostępny na co dzień wewnętrzny dziedziniec gmachu, gdzie zachowały się detale architektoniczne nieistniejącego już kościoła. Na spacerowiczów czeka wędrówka po mieście połączona ze zwiedzaniem wystawy „Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie” (rezerwacja tel.:12 422 75 60 wew. 50).
Muzeum Armii Krajowej
Stałą wystawę muzeum będzie można zwiedzić nieodpłatnie w godz. 12 i 14. W kawiarni muzeum o godz. 14 bdbędzie się premiera „Wielkiej Księgi Armii Krajowej”- opowieści o historii polskiej armii podziemnej wzbogaconej licznymi zdjęciami.
Muzeum Historii Fotografii
Interdyscyplinarna wystawa „Niemożliwość obecności” przybliży rzadziej ukazywany spekt działalności Tadeusza Kantora: jego relacje z fotografią. Zajrzymy też do laboratorium fotograficznego. odbędzie się też kiermasz wydawniczy.
Pałac Krzysztofory
O godz. 11 rozpoczną się warsztaty dla dzieci o funkcjonowaniu dawnego zakładu fotograficznego „Zajdź do atelier, sfotografujemy Cię w mgnieniu oka”. Co godzinę od 11 do , 17 odbywać się będzie zwiedzanie wystawy „Cyberteka. Kraków - czas i przestrzeń” z przewodnikiem (liczba miejsc ograniczona, pierwszeństwo z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl)
Wieża Ratuszowa
Co godzinę od 11.30 do 16.30 odbywać się będzie zwiedzanie Wieży Ratuszowej z przewodnikiem (pierwszeństwo dla osób z rezerwacj: www.bilety.mhk.pl)
Rynek Podziemny
W godzinach 10, 11.30, 13.30, 14, 16 i 17.30 zwiedzimy trasę turystyczną „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” z przewodnikiem. Podziemia Rynku będą czynne do godz. 20. Warto zarezerwować wejśćiówkę.
Kamienica Hipolitów
Przy placu Mariackim będzie słodko. Przez cały dzień będziemy mogli zobaczyć wystawę przedmiotów do wyrobu słodkości. Zaś na godz. 16.30 zaplanowano spektakl „Zakulisowe historie - sztuka, teatr i miłość” - opowieść o miłości dyrektora teatru Tadeusza Pawlikowskiego do aktorki Konstancji Bednarzewskiej, na tle dziewiętnastowiecznej obyczajowości. Wystąpią Barbara Szałapak i Juliusz Chrząstowski.
Dom Zwierzyniecki
„Domowe muzeum - zachowaj rodzinną historię” to warsztaty dla dorosłych z postępowania z domowymi źródłami historii rodziny. Zajęcia poprowadzi Wacław Szczepanik. Początek o godz. 14.
Dzieje Nowej Huty
O godz. 10.30 wystawę „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty - Grębałów” zwiedzimy z kuratorem Maciejem Miezianem.
Muzeum Narodowe
Oprócz wystaw, w gmachu głównym zobaczymy Dźwiękowy Mikroskop - interaktywną instalację dźwiękową, zaś o godz. 14 rozpocznie się koncert koncert „Muzyka z Pewexu - muzyka z XIX i XX wieku” Sinfonietty Cracovii.