https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Solidarności i Wolności w Krakowie. Miasto zostanie udekorowane biało-czerwonymi flagami

Aleksandra Łabędź
Dzień Solidarności i Wolności w Krakowie. Miasto zostanie udekorowane biało-czerwonymi flagami
Dzień Solidarności i Wolności w Krakowie. Miasto zostanie udekorowane biało-czerwonymi flagami Anna Kaczmarz / Polska Press
W sobotę, 31 sierpnia, mija 44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Z tej okazji Kraków udekorowany zostanie flagami państwowymi, miejskimi i Unii Europejskiej. Kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach. 31 sierpnia, w dniu 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, abp Marek Jędraszewski przewodniczyć będzie Mszy św. o godz. 17.30 w katedrze na Wawelu.

Dzień Solidarności i Wolności w Krakowie

Flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej pojawią się w Krakowie na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Biało-czerwone będą maszty przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach zostaną udekorowane budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych.

Dodatkowo, w dniu Solidarności i Wolności na dachu budynku Magistratu zostanie wywieszona na maszcie flaga państwowa, która będzie od tego dnia eksponowana w sposób ciągły.

Podczas uroczystości odbywających się pod Krzyżem Katyńskim będą stojaki udekorowane biało-czerwonymi flagami i flagami w barwach miasta (biało-niebieskimi) oraz zostaną zapalone znicze.

Polskie święto państwowe

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w 2005 r. na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r. między przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych a władzami komunistycznymi. Tego dnia porozumienia podpisano w Gdańsku (dzień wcześniej w Szczecinie).

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska