Spis treści
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zużywa nawet do 100 litrów wody dziennie. Tymczasem zasoby wody na świecie kurczą się, a w Polsce już od kilku lat występuje niedobór wody.
Woda dobrem deficytowym
Miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Trudno lekceważyć fakt, że każdego roku blisko dwa miliony ludzi umiera z powodów związanych z zanieczyszczeniem wód pitnych, z czego większość to dzieci. Dużym problemem jest też wzrost zanieczyszczeń. Woda pitna staje się więc na świecie dobrem deficytowym.
Kluczową rolę odgrywa więc ochrona kurczących się globalnych zasobów wody. Jednak w społeczeństwie wciąż brakuje świadomości, jak wiele zależy od nas samych. Wszyscy mamy wpływ na środowisko i możemy o nie dbać.
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody.
Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie i jej marnotrawienie.

Woda odgrywa wielką rolę w życiu, produkcji żywności czy energii, dlatego tak ważne jest przejście na zieloną gospodarkę. Międzynarodowy Dzień Wody 2022 jest może drobnym, ale kolejnym krokiem w tym kierunku.
Przede wszystkim jednak powinniśmy postawić na oszczędność wody w codziennym życiu, racjonalnie gospodarując zasobami wodnymi.
Jak oszczędzać wodę w domu
Najwięcej wody zużywamy do mycia się (36 proc.) oraz spłukiwania toalety (30 proc.). Pranie w przeciętnym polskim domu pochłania około 15 proc. wody, a mycie naczyń – 10 procent.
Aby skutecznie oszczędzać wodę, wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków. Podstawą jest codzienne oszczędzanie wody w domu.
Możemy to robić na kilka sposobów:
- zamykając kran z wodą podczas mycia zębów,
- naprawiając nieszczelną spłuczkę czy nieszczelną instalację,
- myjąc naczynia w zakorkowanym zlewie, a nie pod bieżącą wodą.
- wykorzystując powtórnie wodę z umywalki czy wanny do spłukania wc.
Jak oszczędzać wodę poza domem
Wodę powinniśmy oszczędzać także poza domem: czy to w pracy, czy choćby myjąc samochód. Ważne są nasze wybory konsumenckie, zwłaszcza te dotyczące diety i stylu życia oraz sposobu korzystania z usług.
Udowodnione jest , że dużo mniej wody zużywa się przy produkcji artykułów pochodzenia roślinnego. Ogromne znaczenie ma to, skąd pochodzą produkty, które na co dzień kupujemy. Te wyprodukowane bliżej nas są bardziej ekologiczne. Podsumowując:
im krótszy łańcuch dostaw, tym mniejsze zużycie energii i wody.
Jak zmienić miasta
Współczesne i nowoczesne miasta rozwijają się z ogromną intensywnością. By złagodzić skutki zmian klimatu dla zasobów wody w miastach, potrzebne są rozwiązania, które pozwolą chronić te zasoby w całym obiegu wody.
Już teraz możemy wprowadzić w miastach pewne skuteczne rozwiązania.
Po pierwsze, dobrze byłoby rozszczelnić powierzchnię pokrytą przez materiały nieprzepuszczalne, czyli zmienić powierzchni asfaltowych i betonowych na zielone enklawy.
Ważna jest popularyzacja ogrodów deszczowych, czyli obsadzenie wodolubnymi roślinami zagłębienie w gruncie umożliwiające zatrzymanie, oczyszczenie oraz powolne wsiąkanie wód opadowych do gruntu. W bonusie otrzymujemy walor ozdobny!
- Sugerujemy także instalowanie zielonych dachów. Zwiększają one bioróżnorodność w mieście, zmniejszając efekt wyspy ciepła. Zielone dachy umożliwiają retencję wód opadowych. Takie działania podejmowane są w miastach na całym świecie – podpowiada Jacek Zalewski, dyrektor Działu Realizacji Projektów w Retencja.pl.
Dzień Wody 2022: Woda jest życiem
Światowy Dzień Wody to idealna okazja, aby przypomnieć, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest jej spożywanie.
Nasze ciało to w 70 procentach woda. To dzięki niej w organizmie dochodzi do transportu wewnątrzustrojowego substancji odżywczych, hormonów, witamin, produktów przemiany materii.

Wg specjalistów ds. żywienia, dzienna dawka płynów niezbędna dorosłemu człowiekowi to średnio 1,5 -2 l plus 1 l płynów przyjmowanych w pokarmach stałych. Przy wytężonym wysiłku albo w czasie upalnego dnia to zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Dietetycy uczulają, żeby pić wodę małymi łykami, przed i po posiłkach.
Ważne jest, by w życiu codziennym zachować umiar i odpowiedzialność w korzystaniu ze skarbu, jakim jest woda.
Wprowadzenie zmian w codziennym gospodarowaniu wodą nie tylko pozytywnie wpłynie na wysokość rachunków, ale przede wszystkim pomoże walczyć z niedoborem wody.

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?
