Dzień Łosia obchodzimy w Polsce od kilku lat. Inicjatorem ustanowienia Dnia Łosia jest Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Ma na celu zwrócić uwagę na bezcenne dziedzictwo przyrodnicze, a także - wyciągnąć nas na spacer do lasu. Nawet jeśli nie spotkamy łosia, będzie to z pożytkiem dla naszego zdrowia.
Tam, gdzie najczęściej ten wielki ssak jest spotykany, czyli w czterech parkach narodowych:
- Biebrzańskim,
- Kampinoskim,
- Narwiańskim i
- Poleskim
- oraz w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych, jak również w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie oraz w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży odbędą się spacery edukacyjne, wycieczki terenowe i wyprawy śladami łosi.
Łoś to wielkie zwierzę, ale łagodne i płochliwe. To największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych na świecie! Samiec może ważyć nawet 740 kg. Żyje ok. 20 lat. Łoś jest samotnikiem. Szacuje się, że populacja łosia liczy 20 tys., a najwięcej ich żyje w północno-wschodniej części kraju. Związany jest głównie z podmokłymi leśnymi terenami, torfowiskami i mokradłami, ale wraz z nadejściem zimy przenosi się na suchsze tereny wyżej położonych lasów. Jest aktywny wczesnym rankiem i wieczorem. Najchętniej zjada pędy, gałązki oraz korę drzew i krzewów. przemierzając w ich poszukiwaniu znaczne odległości.
W Polsce obowiązuje całkowity zakaz polowań na łosie.
Łosie w pełnym majestacie można spotkać także w Małopolsce. Gdzie? W Puszczy Dulowskiej.
Puszcza Dulowska nie jest duża, ale bardzo urokliwa. Znajduje się między Krzeszowicami a Trzebinią, zajmując tereny pomiędzy autostradą A4 a drogą krajową nr 79 (w połowie drogi od Krakowa do Katowic). Część puszczy (południowa) jest podmokła (porastają ją lasy olchowe i bór bagienny), a część (północna) jest piaszczysta i sucha. Jak się domyślacie, to właśnie w południowej części Puszczy Dulowskiej, wśród meandrującej rzeki Chechło, łosie mają to, co lubią najbardziej: wodę i olchowe zarośla.
Można tu dotrzeć koleją (stacja PKP znajduje się tuż przy Puszczy Dulowskiej) lub samochodem: od strony Dulowej (wjazd znajduje się przy ulicy Tenczyńskiej, wzdłuż której można zaparkować samochód) albo z Młoszowej (od strony ulicy Szembeka). Duży parking znajduje się też obok remizy OSP w Dulowej. Można też pojechać do Rudna i połączyć spacer po puszczy ze zwiedzaniem zamku Tenczyn.
Wykopki! Wrzesień to czas pieczonego ziemniaka
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
Brak snu wpływa na empatię i hojność
