Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwięki miasta przyszłości. "Metropolis" ożyje w ICE Kraków

Monika Jagiełło
kspresjonistyczny film Langa i jego technokratyczna wizja społeczeństwa stała się inspiracją dla krakowskiego kompozytora
kspresjonistyczny film Langa i jego technokratyczna wizja społeczeństwa stała się inspiracją dla krakowskiego kompozytora archiwum
"Metropolis", niemy film Fritza Langa, jedno z największych dzieł kinematografii, zobaczymy w ICE Kraków z muzyką na żywo autorstwa Abla Korzeniowskiego.

Pod względem rozmachu "Metropolis" w historii kina długo nie miało konkurenta. Produkcja trwała dwa lata, a przez plan przewinęło się ponad 35 tysięcy ludzi. Efekt pracy świat zobaczył w 1927 r. I choć film nie odniósł kasowego sukcesu, po latach obraz Langa doceniono i wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ten czwartek ekspresjonistyczne dzieło wróci na jeden wieczór na ekran w nietypowej oprawie. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo autorstwa krakowskiego kompozytora Abla Korzeniowskiego.

Korzeniowski, autor ścieżki dźwiękowej do takich filmów, jak "Anioł w Krakowie", muzykę do "Metropolis" stworzył w 2004 r. Od tego czasu wykonano ją tylko dwa razy. W ICE Kraków usłyszymy ją za sprawą muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej. Solowe partie wykonają wokalistki Anna Witczak i Katarzyna Nowicka. Dyrygować będzie Andrzej Korzeniowski, brat kompozytora.

- Przed nami skomplikowane przedsięwzięcie artystyczne. Na scenie pojawi się 150 muzyków. Korzystając z nowoczesnej technologii, możemy połączyć dwa światy: muzyki poważnej i filmu. Cieszę się, że towarzyszyć nam będą znakomici muzycy - wyjaśnia dyrygent. Choć przy tego typu projekcjach kompozytor może często pozwolić sobie na pewną swobodę, to kompozycja Abla Korzeniowskiego wymaga skupienia i nieprawdopodobnej precyzji. Co według braci Ko-rzeniowskich sprawia, że futurystyczna wizja wielkiego miasta Langa wciąż inspiruje?

- To ponadczasowy komentarz do społeczeństwa, w tym roli kobiet w nim. U Langa typowy wówczas sposób ukazywania kobiety jako płci słabszej został poddany twórczej dyskusji - mówi dyrygent. Dlatego projekcję "Metropolis" uczyniono częścią projektu "Kobieta-Wiedza-Władza". Towarzyszy mu wystawa "Kobieta w Metropolis. Człowiek i technologia", którą możemy oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach do 22 marca. Więcej na stronie: www.kobietawiedzawladza.pl.

Widowisko rozpocznie się o godz. 19 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Konopnickiej 17). Bilety w cenie od 50 do 150 zł można kupić na eventim.pl oraz w punktach InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego, w Sukiennicach i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Projekcję "Metropolis" objęła swoim patronatem "Gazeta Krakowska".

Napisz do autorki:

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dźwięki miasta przyszłości. "Metropolis" ożyje w ICE Kraków - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska