Do udziału w wykonaniu tego nadzwyczajnego dzieła przystąpi obchodzący w tym roku 25-lecie swojej działalności chór Kantorei Sankt Barbara, orkiestra L’ Estate Armonico oraz grupa solistów: Bartłomiej Chorąży – w partii Ewangelisty (tenor), Patryk Wyborski – jako Jezus (bas/baryton), Michał Grabczuk – Piłat (baryton), Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran, Łukasz Dulewicz – alt i Piotr Windak – tenor, przy pozytywie zasiądzie Filip Presseisen. Całość poprowadzi współzałożyciel Chóru Kantorei Sankt Barbara i od początku istnienia jego kierownik artystyczny – Wiesław Delimat.
Pasja według św. Janaw swej jeszcze niepełnej wersji, prawykonana została prawdopodobnie w Lipsku w Wielki Piątek roku 1723. Była pierwszym większym dziełem, skomponowanym przez Johanna Sebastiana Bacha dla Lipska, w którym był kantorem. Kompozytor prowadził jej wykonanie czterokrotnie, za każdym razem zmieniając w partyturze detale, co łączyło się z generalnym u niego dążeniem do doprecyzowania kształtu dzieła muzycznego.
Wydarzenia Męki Pańskiej ujęte zostały w dwuczęściową formę – część pierwsza Pasji obejmuje zdradę i pojmanie Jezusa oraz zaparcie się św. Piotra. Osią dramaturgiczną części drugiej Pasji jest natomiast sąd Piłata i wydarzenia następujące po nim, opisane szczegółowo w Ewangelii wg św. Jana, a przywołane przez Bacha w niemal naturalistyczny sposób. Ostatnie słowa i śmierć Zbawiciela ukazane są w aurze powagi i dostojeństwa.
"Kluczem do odczytania przesłania tej Pasji może być chorał Durch dein Gefängnis, Gottes Sohn, ist uns die Freiheit kommen (Przez Twe uwięzienie, Synu Boży, przychodzi do nas wolność), usytuowany w drugiej części dzieła, będący rodzajem kazania wyjaśniającego wiernym sens dramatu Syna Człowieczego” - pisze Małgorzata Janicka-Słysz.
Wykonanie Pasji według świętego Jana przez chór Kantorei Sankt Barbara – zespół powołany do życia w 2000 roku i w zasadniczej części swej działalności koncentrujący się na wykonawstwie muzyki niemieckiego i polskiego baroku – w naturalny sposób podsumowuje ćwierćwiecze historii chóru. Zespół cieszyć się bowiem może zarówno bogatym repertuarem od renesansu po XXI wiek, uczestnictwem w prestiżowych projektach międzynarodowych, nagrodami w krajowych konkursach chóralnych, jak i nagraniami płytowymi.
Pasja będąca "jednym z piękniejszych „świadectw nierozerwalnej więzi intelektu artystycznego twórcy z jego głęboką religijnością” (Piotr Rostwo-Suski) w twórczości Johanna Sebastiana Bacha, jednocześnie wieńczy bogaty okres historii, ale i otwiera kolejny okres działalności jednego z ważniejszych chórów w Krakowie.
Koncert w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego oraz Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie, Holgera Mahnicke oraz współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
