Egzamin gimnazjalny 2013: język polski [ODPOWIEDZI wkrótce, sprawdź ARKUSZE!]
Egzamin gimnazjalny 2013: test z historii i WOS [ODPOWIEDZI]
Skończył się pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Opinie uczniów po części humanistycznej są różne. Jak sobie poradzili?
"Polski był tragiczny! żałosne. a ta charakterystyko-rozprawka to już masakra... a historia banał" - wskazuje niezadowolona w serwisie natablicy.pl
Zaskoczeniem był brak rozprawki w części z języka polskiego. "Brak rozprawki! Polski w sumie łatwy, historia średnia. Pytanie z wosu to z wpisanem rady, sejmiku, starosty albo burmistrza głupie" - zaznacza jadymczulgiem.
"Dla mnie polski był trudny, chyba gorzej mi poszło niż na próbnych. A historia i wos to w sumie nie wiem ale chyba nie była aż taka trudna." - dodaje jojo.
We wtorek rano rozpoczął się pierwszy w tym roku egzamin gimnazjalny. O godz. 9 uczniowie przystąpili do rozwiązywania godzinnego testu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po przerwie, o godz. 11 zmierzą się z trwającym 90 minut sprawdzianem z języka polskiego. O 13 będziemy mieli pierwsze arkusze z dzisiejszymi zadaniami!
Egzamin gimnazjalny 2013: test zakończony. Polski, historia, WOS [ARKUSZE, ODPOWIEDZI wkrótce]
Egzamin gimnazjalny 2013: test z historii i WOS [ARKUSZE dla osób niesłyszących,ODPOWIEDZI wkrótce!]
Dziś, uczniowie będą musieli sprawdzić się m.in. w umiejętności tworzenia dłuższych wypowiedzi oraz analizie i interpretacji tekstów kultury.
Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą.
W tym roku, w całym kraju, do egzaminu gimnazjalnego przystąpi blisko 400 tys. uczniów trzecich klas gimnazjów. Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, jednak jego wynik nie wpływa na ukończenie szkoły - wystarczy, że uczeń uzyska pozytywne oceny na świadectwie.
Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał jednak wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Uczeń gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.
Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
Egzamin gimnazjalny 2013: harmonogram
W środę gimnazjaliści zostaną przetestowani z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, geografii i fizyki oraz z matematyki. Egzamin części przyrodniczej rozpocznie się o 9 i potrwa godzinę. Część matematyczna rozpocznie się o godz. 11 a na uporanie się z zadaniami, uczniowie będą mieli 90 minut.
W czwartek odbędą się egzaminy z języków obcych.(język angielski, język niemiecki, język francuski, język rosyjski), godz. 9.00 - część z poziomu podstawowego (czas trwania: 60 min), godz. 11:00 - część z poziomu rozszerzonego (czas trwania: 60 min).