Nasza Loteria

Egzamin ósmoklasisty 2023 WYNIKI. Uczniowie z Małopolski jednymi z najlepszych w Polsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w całej Małopolsce 42 679 osób, w tym 1 107 uczniów-obywateli Ukrainy
Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w całej Małopolsce 42 679 osób, w tym 1 107 uczniów-obywateli Ukrainy Anna Kaczmarz
Uczniowie, którzy w maju przystąpili do zamykającego naukę w szkole podstawowej egzaminu ósmoklasisty, w poniedziałek (3 lipca) dowiedzieli się, jak im poszło. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki, a także przekazała, z czym uczniowie poradzili sobie dobrze, a jakie zadania sprawiły im trudność. Jeśli chodzi o ogólnopolskie wyniki, za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 66 proc. punktów możliwych do zdobycia, z matematyki - 53 procent. W Małopolsce wyniki są wyższe, a dokładniej - najwyższe w kraju z tych dwóch przedmiotów!

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023

Egzamin ósmoklasisty zdaje się - są to osobne egzaminy w kolejnych dniach - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W całej Polsce do egzaminu w sesji głównej, czyli w maju br., przystąpiło ok. 510,4 tys. spośród ok. 520,6 tys. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (czyli ok. 98 proc.), w tym ok. 13,8 tys. uczniów-obywateli Ukrainy. W województwie małopolskim egzamin w maju zdawało 42 tys. 679 ósmoklasistów (ok. 98 proc.), w tym 1 tys. 107 młodych obywateli Ukrainy.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała w poniedziałek, że za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści w skali całego kraju uzyskali średnio 66 proc. punktów możliwych do zdobycia, a z matematyki - 53 procent. Za rozwiązanie zadań z najczęściej wybieranego do zdawania języka obcego nowożytnego - czyli z angielskiego - ósmoklasiści uzyskali średnio 66 procent. Ósmoklasiści, którzy wybrali inny język obcy, zdobyli średnio: z francuskiego - 82 proc., z hiszpańskiego - 69 proc., z niemieckiego - 53 proc., z rosyjskiego - 68 proc., z włoskiego - 69 proc. punktów.

Uczniowie z Małopolski mogą się natomiast poszczycić najlepszymi wynikami w całym kraju. Ścisła krajowa czołówka to województwa małopolskie i mazowieckie. To właśnie w województwie małopolskim ósmoklasiści najlepiej napisali egzamin z języka polskiego (uzyskany przez nich średni wynik z tego przedmiotu to 69,47 proc.) i z matematyki (59,69 proc. - w zaokrągleniu 60 proc.). Jeśli chodzi o język angielski, tu wyprzedziło nas województwo mazowieckie: uczniowie z Małopolski uzyskali średnio 68,96, czyli w zaokrągleniu 69 proc., a z województwa mazowieckiego - 70,95, czyli po zaokrągleniu 71 procent punktów.

Na brawa zasłużyli ósmoklasiści z Krakowa. Podobnie jak w poprzednich latach ich rezultaty należą do najlepszych w Małopolsce, jak i w skali całego kraju. Średnie wyniki krakowskich uczniów to:

  • z języka polskiego - 74 proc. punktów
  • z matematyki - 70 proc.
  • z języka angielskiego - 80 proc.
  • z języka niemieckiego - 74 procent.

- Gratuluję wszystkim zdającym. Mam nadzieję, że wyniki umożliwią im dostanie się do szkoły, do której składali dokumenty - mówił w dniu ogłoszenia wyników Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Egzamin pokazał m.in., które umiejętności ósmoklasiści opanowali słabiej. Jak podsumowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, z języka polskiego trudność sprawiło uczniom m.in. zadanie z zakresu kształcenia językowego, sprawdzające umiejętności poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły "nie" z przysłówkami w stopniu najwyższym. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższy średni wynik uzyskali za rozwiązanie zadania otwartego sprawdzającego umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.

W całej Polsce najwyższe wyniki mają zdający z miast powyżej 100 tys. mieszkańców, natomiast najniższe - uczniowie z miast do 20 tys. mieszkańców, z wyjątkiem egzaminu z języka angielskiego, który najgorzej poszedł uczniom mieszkającym na wsi.

Duża jest grupa uczniów, którzy uzyskali z poszczególnych egzaminów wyniki bardzo wysokie, między 90 a 100 procent punktów. W przypadku egzaminu z języka polskiego takich osób jest 21 tys. 658 (4,6 proc.), z matematyki - 74 tys. 223 uczniów (15,7 proc.), a z języka angielskiego - 139 tys. 837 uczniów (29,8 proc.). Z kolei ponad 10,8 tys. ósmoklasistów w Polsce ze wszystkich egzaminów uzyskało wyniki między 90 a 100 procent.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu jest z kolei brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Ta rekrutacja właśnie trwa - obecnie, do 10 lipca, uczniowie mają czas na uzupełnienie podania do wybranej szkoły o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym terminie młodzi ludzie mają też jeszcze możliwość dokonania zmian we wnioskach o przyjęcie szkół, do których kandydują, jak też złożenia całkiem nowego wniosku.

Szersze sprawozdanie z wyników oraz rekomendacje na przyszłość - czyli wskazówki, na co nauczyciele powinni położyć nacisk - zostaną ogłoszone we wrześniu.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska