Do inicjatorów akcji: Katarzyny Biedroń, Ludomira Handzla i Jacka Żelasko dołączają ostatnio kolejne osoby. Swoje poparcie wyraził m.in. Waldemar Olszyński, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu oraz liczni samorządowcy, wczoraj przyłączył się Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy.
- Niektórzy uznają, że to bicie piany. Wolę być za to krytykowany, niż nie robić nic, co pomoże w powstaniu tej ważnej dla całej Sądecczyzny drogi - mówi Waldemar Olszyński. - Dzięki ekspresówce poprawi się bezpieczeństwo na tej trasie. Policyjne dane są zatrważające.
Na odcinku drogi krajowej 75, która jest pod opieką brzeskiej policji w ciągu ostatnich czterech lat doszło do 758 kolizji i wypadków drogowych, w których zginęło 14 osób. Rannych zostało 248 osób. Także na odcinku podległym sądeckim policjantom w 700 wypadkach życie straciło 14 osób. To w sumie 28 ofiar śmiertelnych.
Burmistrz Krynicy-Zdroju dodaje swój argument za ekspresówką. Zwraca uwagę, że Sądecczyzna nie ma alternatywy komunikacyjnej dla istniejącej DK 75. - Podróż pociągiem z Krynicy do Krakowa trwa ponad cztery godziny - zaznacza Dariusz Reśko. - Goście Forum Ekonomicznego co roku pytają mnie, kiedy z Warszawy będzie można dojechać do uzdrowiska w czasie krótszym niż siedem godzin. Ekspresówka na pewno ten czas skróci - dodaje.
Inicjatorzy akcji uważają, że droga szybszego ruchu wpłynie na ekonomiczny rozwój nie tylko Sądecczyzny, ale całego regionu. Według nich lepsze rozwiązania komunikacyjne przyciągną tutaj inwestorów. - Podobnego zdania jest marszałek małopolski Marek Sowa, który popiera naszą akcję - podkreśla Ludomir Handzel.
- Dzisiaj projekt budowy drogi ekspresowej z Brzeska do Sącza najprawdopodobniej zostanie wpisany do Kontraktu Terytorialnego. To będzie kolejny krok w kierunku realizacji tej ważniej dla całego województwa inwestycji - mówi. Jednak wpisanie drogi do Kontraktu Terytorialnego nie daje gwarancji pieniężnych. Jest jedynie postulatem sfinansowania tej trasy przy wykorzystaniu unijnych środków na lata 2014-2020. Teraz decyzje w rękach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!