Tomasz Dębek
Przeciwko Legii zagrał 15-letni Kacper Urbański
Przeciwko Legii zagrał 15-letni Kacper Urbański Karolina Misztal
W weekend zakończy się sezon PKO BP Ekstraklasy. Zdecydowana większość meczów będzie już „o pietruszkę”. Jedynym znakiem zapytania jest to, kto okaże się wicemistrzem kraju. Lechowi do zapewnienia sobie drugiego miejsca wystarczy remis.

Przedostatnią kolejkę ligową niemal wszystkie drużyny grały już bez presji. Efekt? We wtorek i środę padły aż 23 bramki (średnia prawie 2,9 na mecz). Tylko w dwóch spotkaniach kibice zobaczyli mniej niż trzy gole. Jednym z nich był mecz Pogoni z Piastem, którym goście najprawdopodobniej stracili wicemistrzostwo Polski. Okazji było sporo, obie drużyny oddały w sumie 27 strzałów na bramkę (odpowiednio 11 i 16), z czego 10 celnych (po pięć). Do siatki piłka wpadła jednak tylko raz, za sprawą Tomasa Podstawskiego. W końcówce goście dostali nawet rzut karny, ale jedenastkę zmarnował Gerard Badia.

- Mieliśmy okazje, ale byliśmy nieskuteczni i dlatego przegraliśmy. Jesteśmy jednak w pierwszej trójce i wszystko jeszcze jest możliwe. Zarówno my, jak i Lech mamy jeszcze do rozegrania jedno spotkanie i w tej ostatniej kolejce sezonu będziemy walczyć o zwycięstwo - podkreślał po meczu trener Piasta Waldemar Fornalik.

Kolejorz, który w środę pokonał 2:1 Cracovię (22. bramkę w tym sezonie zdobył Christian Gytkjaer, umacniając się tym samym na szczycie klasyfikacji strzelców) ma jednak wszystkie karty we własnych rękach. Stracić srebrne medale poznaniacy mogą tylko w przypadku porażki z Jagiellonią na własnym stadionie i wygranej Piasta z Cracovią.

Ligowe ostatki i brak presji sprzyjają młodzieżowcom. Ostatnia kolejka była pod tym względem rekordowa, zagrało aż 60 zawodników urodzonych w 1998 r. i młodszych. Łącznie spędzili na boiskach 3776 minut! W minimalnym stopniu - po 90 minut - młodzieżowców wykorzystali tylko trenerzy Piasta i ŁKS. Aż dziewięciu (577 minut) zagrało za to w barwach żegnającej się z ligą Korony Kielce.

Dziesięciu młodzieżowców pojawiło się na boisku w spotkaniu Lechii z Legią (czterech u gospodarzy, sześciu u gości). Stołeczna drużyna zapewniła sobie mistrzostwo w sobotę, trener Aleksandar Vuković zabrał do Trójmiasta mocno eksperymentalny skład. Obok doświadczonych Radosława Cierzniaka, Inakiego Astiza czy Pawła Wszołka zagrali debiutanci. W pierwszym składzie wyszedł Radosław Cielemęcki, z ławki synowie byłych piłkarzy Legii, Szymon Włodarczyk i Ariel Mosór. Wszyscy 17-letni, z rocznika 2003. Z kolei Piotr Stokowiec od pierwszej minuty postawił na zaledwie 15-letniego Kacpra Urbańskiego.

Młodzi nie pokazali jednak kibicom finezyjnego, ofensywnego futbolu. Gdańsk był jedynym miejscem, gdzie w 36. kolejce Ekstraklasy padł bezbramkowy remis. Na przełamanie strzeleckiego impasu nie było nawet zbyt wielu sytuacji. W pierwszej połowie padł zaledwie jeden celny strzał, ze strony gospodarzy. Po przerwie obie drużyny dołożyły po dwa.

- Rzadko kiedy jestem zadowolony po remisie, ale tym razem sytuacja była inna. Wprowadziliśmy sporo zmian w składzie, dla niektórych był to debiutancki mecz w lidze. Byliśmy dobrze zorganizowani w obronie, zabrakło trochę swobody w ofensywie. Uważam, że wynik jest sprawiedliwy - przyznał Vuković, którego piłkarze w niedzielę zakończą sezon meczem z Pogonią przy Łazienkowskiej.

Przerwa między rozgrywkami będzie krótka. Już 9 sierpnia Legia zagra o Superpuchar Polski ze zwycięzcą finału PP (Cracovia - Lechia, 24 lipca w Lublinie). 18-19 sierpnia Wojskowi rozpoczną zmagania w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Pozostali pucharowicze kwalifikacje do Ligi Europy zaczną tydzień później. Na 14, 15 i 16 sierpnia planowane są mecze 1/32 finału nowej edycji Totolotek Pucharu Polski. Ekstraklasa najprawdopodobniej rozpocznie sezon tydzień później, 21 sierpnia.

Kluby nie mają wiele czasu na transfery. Kontrakt z Lechem Poznań podpisał Mikael Ishak (ostatnio 1.FC Nürnberg), który ma zastąpić w klubie Gytkjaera. Z kolei Legia przegrała walkę o napastnika Sergiu Bușa. Rumun wybrał FCSB (dawniej Steaua Bukareszt).