Należy się spodziewać, że już niebawem, a właściwie od momentu, kiedy przy siedzibie ośrodka, w Gładyszowie stanie piękny, nowy autobus, nic nie stanie na przeszkodzie, by ruszyć w dal w poszukiwaniu wiedzy, wakacyjnej przygody, miejsca na letni czy zimowy wypoczynek.
Nowy autokar na 20 miejsc to spełnienie marzeń pracowników, ale i podopiecznych ośrodka o nowym, własnym, a tym samym pewnie tańszym transporcie, czy to uczestników warsztatów, czy też seniorów.
Wszystko za sprawą trzeciej już edycji programu wyrównywania różnic między regionami. To w jego ramach w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu starosta gorlicki Maria Gubała i wicestarosta Stanisław Kaszyk podpisali umowy pomiędzy oddziałem małopolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a powiatem gorlickim. Tym samym ośrodek Eleos uzyskał 198 tys. złotych dofinansowania do zakupu autobusu.
W tym roku ze środków programu skorzysta w Małopolsce aż piętnaście samorządów. W sumie ich budżety wzbogacą się o 2 mln 760 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na: likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych w placówkach edukacyjnych, warsztatach terapii zajęciowej, środowiskowych damach samopomocy, zakładach aktywności zawodowych i domach pomocy społecznej Zostaną też utworze trzy nowe miejsca pracy.
- Tym razem na terenie powiatu gorlickiego beneficjentem programu jest Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Gorlickiej „ELEOS” w Gładyszowie, który otrzyma dofinansowanie do zakupu autobusu - mówi Maria Gubała, starosta gorlicki.
Pojazd ma być przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, właśnie w ramach likwidacji barier komunikacyjnych.
- Pozyskane środki otworzą nowe możliwości dla Ośrodka, który już teraz prowadzi niezwykle aktywną działalność rzecz osób niepełnosprawnych - podkreśla Maria Gubała.
Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia z siedzibą w Gładyszowie to już pełnolatek. Powstał bowiem w 2001 roku, a powołał go arcybiskup przemysko-nowosądecki Adam. Ośrodek ma za zadanie nieść pomoc. Organizuje wyjazdy kolonijne oraz wycieczki dla dzieci i młodzieży, prowadzi bezpłatną wypożyczalnię wózków inwalidzkich, łóżek szpitalnych i sprzętu rehabilitacyjnego. Od dziewięciu lat działa tam też dom charytatywno-rehabilitacyjno-opiekuńczy, w którym znajdują się mieszkania chronione dla osób bezdomnych, a od sześciu lat są Warsztaty Terapii Zajęciowej. Łącznie Eleos sprawuje obecnie opiekę nad około dwustoma osobami.
