FLESZ - Rząd luzuje obostrzenia
Podpisy pod petycją w tej sprawie zbierane są w Internecie, na platformie www.petycjeonline.com. We wtorek (5 stycznia) po południu widniało pod nią ok. 140 podpisów.
Dlaczego pracownicy dziennych placówek dla niepełnosprawnych oraz sami uczestnicy zajęć powinni znaleźć się w grupach osób szczepionych w pierwszej kolejności? W petycji wyjaśniono, że placówki te "od wielu miesięcy muszą na podstawie decyzji poszczególnych wojewodów zawieszać i ograniczać swoją działalność", co wynika z troski o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników zajęć. Niestety - jak czytamy w petycji - doprowadza to do wielomiesięcznej izolacji podopiecznych takich placówek, co ma bardzo negatywne skutki psychiczne i zdrowotne. Szybkie objęcie tych jednostek szczepieniami miałoby pozwolić na wznowienie działalności terapeutycznej i rehabilitacyjnej placówek.
W petycji upomniano się także o szybkie zaszczepienie pracowników i wolontariuszy ośrodków dla ludzi bezdomnych. Organizacje występujące z apelem do ministra zwracają ponadto uwagę, że powinno się także opracować "racjonalny system szczepienia samych ludzi bezdomnych, którzy w obecnej rzeczywistości czują się zagubieni i bezbronni". Jak podkreślono, jest to tym ważniejsze, że osoby bezdomne przemieszczają się po całym kraju i wielu wypadkach nie mają żadnego kontaktu ze służbą zdrowia.
Poniżej publikujemy pełną treść petycji.
Apel do Ministra Zdrowia dot. szczepień osób niepełnosprawnych i bezdomnych oraz pracowników jednostek dziennych
Dr Adam Niedzielski
Minister Zdrowia
Szanowny Panie Ministrze!
W imieniu niżej podpisanych organizacji pozarządowych i charytatywnych zwracamy się z apelem, aby dobrowolnymi szczepieniami na Covid-19 objęci zostali w grupach „O” i „1” Narodowego Programu Szczepień, także pracownicy i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Świetlic Terapeutycznych, Dziennych Domów Seniora oraz Świetlic Opiekuńczo-Wychowawczych i innych dziennych placówek dla osób z niepełnosprawnościami. Tak jak to jest już w wypadku pracowników i mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.
Wspomniane placówki dzienne od wielu miesięcy muszą na podstawie decyzji poszczególnych wojewodów zawieszać i ograniczać swoją działalność. Jest to podyktowane troską o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, którymi są osoby z najróżniejszymi niepełnosprawnościami, często sprzężonymi. Niestety doprowadza to jednak do wielomiesięcznej izolacji, która ma bardzo negatywne skutki psychiczne i zdrowotne. Dlatego też szybkie objęcie tych jednostek szczepieniami pozwoli na wznowienie działalności terapeutycznej i rehabilitacyjnej placówek, a co za tym idzie, na powrót do normalności.
W podobny sposób szczepieniami powinni być objęci pracownicy i wolontariusze wszelkiego typu ośrodków dziennych i stacjonarnych dla ludzi bezdomnych, którzy zostali pominięci w rozporządzeniu o szczepieniach, a którzy wykonują bardzo ważną pracę społeczną. W porozumieniu z ich przedstawicielami, winno także opracować racjonalny system szczepienia samych ludzi bezdomnych, którzy w obecnej rzeczywistości czują się zagubieni i bezbronni. Jest to tym ważniejsze, że ludzie ci przemieszczają się po całym kraju i wielu wypadkach nie mają żadnego kontaktu ze służbą zdrowia.
Równocześnie deklarujemy chęć do współpracy z Panem Ministrem w zakresie troski o osoby niepełnosprawne i bezdomne.
Do wiadomości:
1. Minister Rodziny i Polityki Społecznej
2. Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych"
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
