https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Episkopat ws. protestów: Biskupi wezwali do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka

Tomasz Dereszyński
Episkopat ws. protestów: Biskupi wezwali do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka
Episkopat ws. protestów: Biskupi wezwali do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka K.Dobuszynski
Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka - napisali biskupi w apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 28 października 2020 r.

Biskupi wyrazili niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, niszczeniem mienia społecznego, przypadkami dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianiem sprawowania w nich liturgii. „Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka” - napisali.

Polityków i uczestników debaty społecznej wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji i szukania dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła.

Przytaczając słowa papieża Franciszka z dzisiejszej audiencji generalnej, który wezwał Polaków do „szacunku dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych”.

Zwrócili się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy potrzebują i będą potrzebować. „Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy” - czytamy w apelu.

Biskupi zaapelowali także o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. „Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie” - napisali.

Poprosili również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii.

Do Apelu biskupi dołączyli tekst „Modlitwy o pokój”, przygotowanej na ten czas podczas posiedzenia Rady Stałej. Jest ona przeznaczona do odmawiania wspólnotowego lub prywatnego w kościołach, domach zakonnych, wspólnotach i ruchach katolickich oraz w rodzinach.

Biskupi obradowali w tej sprawie w trybie on-line. Obrady prowadził abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W środę podczas cotygodniowej audiencji papież Franciszek skierował apel do Polaków.

Poniżej całe wystąpienie papieża Franciszka do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Minionego 22 października obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w roku setnej rocznicy jego urodzin. Zawsze wzywał on do szczególnej miłości wobec ostatnich i bezbronnych i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny i świętego papieża Polaka, proszę Boga, aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości. Niech Bóg Wam błogosławi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Poszanujemy was tak jak poszanowaliscie ludzi ze srodowisk LGBT kobiety ateistow i wszystkich innych niekatolikow i nie pisowcow,Oni tez zasluguja na szacunek i godnosc. Wasza hipokryzja i klamstwa siegaja dna

o
olo

Komu dziś służy kościół ? Kogo reprezentuje ? Jakie wartości przedstawia przykładem swoich przedstawicieli zwłaszcza w randze biskupiej ?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska