Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego nie jest niezawisłym sądem

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosi wyrok w sprawie polskich sędziów. Chodzi o KRS i Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego
Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosi wyrok w sprawie polskich sędziów. Chodzi o KRS i Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego marek szawdyn/polska press
Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa - orzekł w poniedziałkowym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

W poniedziałek Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok dotyczący Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Trybunał zadecydował, że Polska musi podjąć szybkie działania, aby rozwiązać problem braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa oraz że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest "niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym przez prawo".

Oprócz tego ETPCz stwierdził, że wobec sędziów doszło do naruszenia artykułu 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czyli zostało naruszone prawo do rzetelnego procesu i orzekł, że Polska musi zapłacić sędziom, którzy wnieśli sprawę do Trybunału, po 15 tysięcy euro.

Chodzi o sprawę dwóch sędziów: Moniki Dolińskiej-Ficek i Artura Ozimka, którzy w 2017 i 2018 roku starali się o awanse sędziowskie. Jednak nowa KRS jednak negatywne rekomendacje. Sędziowie odwołali się od tej decyzji do Sądu Najwyższego, jednak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ich skargi odrzuciła.

Dolińska-Ficek i Ozimka złożyli skargę do ETPCz zarzucając Polsce, że złamała ich prawo do rzetelnego procesu. Oprócz tego wskazano, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN nie jest niezawisła oraz bezstronna, ponieważ zasiadają w niej sędziowie z rekomendacji nowej KRS, której członków-sędziów wybrali politycy.

Kolejna sprawa

To nie jest pierwsza sprawa o takich charakterze przed trybunałem w Strasburgu.

W lipcu, trybunał rozpatrzył skargę adwokatki Joanny Reczkowicz. ETPCz orzekł, że sposób powołania sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i również łamie prawo do rzetelnego procesu.

Jednocześnie podważono gwarancję niezależności sędziów powołanych z rekomendacji polskiej KRS oraz jej decyzje uznał za nie dające gwarancji niezależności od polityków. Adwokatce przyznano odszkodowanie w wysokości 15 tysięcy euro.

Czym jest ETPCz?

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) jest sądem międzynarodowym orzekającym w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej Protokołach dodatkowych.

Polska przystąpiła do Konwencji z dniem 19 stycznia 1993 r., a jurysdykcję Trybunału oraz prawo do skargi indywidualnej uznała z dniem 1 maja 1993 r. Polska jest stroną Protokołów dodatkowych do Konwencji nr 1, 4, 6, 7 oraz 13. Stronami Konwencji jest 47 państw europejskich.

Trybunał został utworzony w 1959 r., a jego siedziba mieści się w Strasburgu. Jest organem Rady Europy. Składa się z 47 sędziów – po jednym z każdego państwa strony Konwencji. Funkcję sędziego z ramienia Polski pełni obecnie prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek.

Polski rząd jest reprezentowany przed Trybunałem przez Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Od 16 października 2018 r. Pełnomocnikiem jest Jan Sobczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejski Trybunał Praw Człowieka: Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego nie jest niezawisłym sądem - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska