WIDEO: Krótki wywiad
Już w 2017 roku europarlament poparł propozycję przepisów, które rzuciłyby więcej światła na praktyki podatkowe korporacji międzynarodowych. Ministrom z państw członkowskich UE nie udało się jednak wypracować wspólnego stanowiska negocjacyjnego, więc z tego powodu nie zostały one przyjęte.
Po dwóch latach oraz wielu skandalach podatkowych sprawa wraca do PE. Eurodeputowani będą dążyć do „jak najszybszego przyjęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie”.
Zgodnie z gotowym już projektem firmy byłyby zobowiązane do publicznego ujawnienia informacji, ile płacą podatków i gdzie, z możliwymi zwolnieniami z tego obowiązku tylko w przypadku chronionych informacji handlowych. Informacje na temat podatków dochodowych firm międzynarodowych o obrotach powyżej 750 milionów euro byłyby pu-blikowane według wspólnego wzoru we wszystkich jurysdykcjach podatkowych, w których działa firma, dostępnego bezpłatnie i publicznie na stronie firmy. Korporacje miałyby również obowiązek wypełnienia rejestru publicznego, którym zarządzałaby Komisja Europejska.
Uchylanie się od opodatkowania przez globalne firmy, zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, kosztuje państwa członkowskie od 50 do 70 miliardów euro straconych rocznych przychodów.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
