MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Czy w Philip Morris dojdzie do zwolnień? "Prowadzimy rozmowy"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Czy firma Philip Morris planuje redukcję etatów?
Czy firma Philip Morris planuje redukcję etatów? Andrzej Banas
Od początku roku informujemy na naszych łamach o kolejnych masowych zwolnieniach w krakowskich firmach. Do GUP wpłynęły już zgłoszenia dotyczące zamiaru redukcji ponad 1000 etatów. Redukcja etatów dotknęła już m.in. spółkę Aptiv, PepsiCo czy Octopus Energy Kraków. Zapytaliśmy, jakie plany w tym zakresie ma globalny producent wyrobów tytoniowych Philip Morris International z siedzibą w Krakowie. Oto co się dowiedzieliśmy.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2024 roku zatrudnienie w krakowskich firmach straciło 1005 pracowników. Największe masowe zwolnienia przeprowadzono w międzynarodowych korporacjach: Aptiv Services Poland (370 osób), PepsiCo (198), Octopus Energy Kraków (317).

Od 1 stycznia do 22 marca 2024 do GUP dotarły zgłoszenia od ośmiu firm.

W styczniu zamiar zwolnienia 370 pracowników zgłosiła firma produkująca wyposażenie elektryczne i elektroniczne do pojazdów silnikowych, a także firmy, zajmujące się: realizacją projektów budowlanych (28 osób), sprzedażą hurtową wyrobów tytoniowych (37), badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (2).

W lutym o planie redukcji zatrudnienia poinformowały dwie firmy prowadzące działalność związaną z oprogramowaniem (zwolnienie 198 oraz 317 osób), a także producent wyrobów tytoniowych (40 osób). W marcu (do 22 marca) wpłynęło jedno zgłoszenie, od spółki zajmującej się naprawą i konserwacją maszyn, chcącej zwolnić 19 osób.

Dla porównania, w ubiegłym roku w ramach zwolnień grupowych pracę straciły w Krakowie w sumie 954 osoby (zatrudnione w 12 firmach), a w 2022 roku – 434 (z sześciu firm).

Trwają rozmowy w Philip Morris

Do jednej z największych firm funkcjonujących w Krakowie i zatrudniających obcokrajowców należy Philip Morris International. W lokalnym biurze koncernu tytoniowego pracują osoby z ponad 50 państw oraz posługujące się aż 42 różnymi językami. Mając na względzie szerzący się niepokojący trend, zapytaliśmy w krakowskim oddziale globalnego giganta branży tytoniowej o ewentualną redukcję etatów.

"W związku z dostosowaniem firmy do dynamicznej sytuacji rynkowej, prowadzimy rozmowy ze stroną społeczną. Rozważamy różne scenariusze biznesowe i możliwe dla nich rozwiązania. Jednym z nich jest Dobrowolny Plan Odpraw dla pracowników z naszej fabryki w Krakowie. Na tym etapie nie udzielamy więcej szczegółowych informacji" - odpowiada Biuro Prasowe Philip Morris w Polsce.

Philip Morris Polska jest największą firmą tytoniową nad Wisłą oraz jednym z największych pracodawców, dającym zatrudnienie ok. 7 tys. osób na terenie całego kraju. W skład grupy wchodzą spółki odpowiadające za sprzedaż i dystrybucję produktów, nowoczesne centrum produkcyjne, firma odpowiedzialna za kontraktowanie i skup liści tytoniu oraz Europejskie Centrum Usług Wspólnych w Krakowie. Centrum zapewnia wsparcie i obsługę z zakresu finansów, IT, HR i procesów zakupowych dla większości naszych spółek w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Firma współpracuje z ok. 2000 polskich plantatorów tytoniu.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska