https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fabryczna City – prawdziwe miasto w mieście, czyli jak zmieniają się Grzegórzki

Janusz Michalczak
Zdjęcia inwestycji oraz wizualizacje: Grupa INTER-BUD
Krakowskie Grzegórzki w błyskawicznym tempie zmieniają swój charakter. Industrialna niegdyś dzielnica staje miejscem z nowoczesną, ekskluzywną, apartamentową zabudową, pięknie utrzymaną zielenią i funkcjonalnymi terenami o charakterze wypoczynkowym oraz rekreacyjnym.

Podobny proces przebiega w innych metropoliach Europy. Rewitalizacja przynosi spektakularne efekty, o czym można przekonać się oglądając nowoczesne dzielnice w londyńskim Docklands, hamburskim HafenCity i mediolańskim Porta Nuova. To nie jest zresztą prawidłowość tylko europejska. Podobnie rozwija się na przykład Singapur. Nowe inwestycje w dużych miastach stają się impulsem do dalszego rozwoju. Powstające w nich obiekty mieszkaniowe i biurowe przyciągają osoby, które pragną być aktywne.

Omnifunkcyjny projekt

W Krakowie przemiana Grzegórzek to w dużym stopniu zasługa Grupy INTER-BUD, która realizuje w tej dzielnicy spektakularne projekty - m.in. Wiślane Tarasy 2.0, Grzegórzki Park oraz prezentowany na naszych łamach kompleks urbanistyczny Fabryczna City. Trzeci z wymienionych projektów zwraca uwagę nie tylko skalą, ale także funkcjonalnością. Fabryczna City to miasto w mieście, podkreślają przedstawiciele inwestora, samowystarczalne w pełnym znaczeniu tego słowa. Jest to nie tyle inwestycja wielofunkcyjna, ale wręcz omnifunkcyjna, czyli zróżnicowana nie tylko w zakresie funkcji, jakie będzie pełnić, ale również pod kątem tego, komu będzie służyć.

- Chcemy wykorzystać wyjątkowość tego miejsca łącząc jego historyczny charakter z nowoczesnością i oczekiwaniami współczesnego klienta biznesowego oraz indywidualnego - stworzyć swojego rodzaju w miasto w mieście - wyjaśnia Stanisław Łukasik, właściciel Grupy INTER-BUD.

- Nasze ,,miasto w mieście” powstaje na poprzemysłowym terenie po dawnej Państwowej Wytwórni Wódek z lat 20. i 30. minionego wieku, późniejszej destylarni Polmos S.A. -podkreśla Przemysław Łukasik, wiceprezes Grupy INTER-BUD. - Dążymy do tego, aby Fabryczna City wyznaczała nową jakość w dziedzinie budownictwa oraz zagospodarowania przestrzeni. Jest to w pełnym znaczeniu tego słowa omnifunkcyjny projekt nieruchomościowy.

Nowa zabudowa, powstająca na terenie o powierzchni 6,5 hektara, będzie się składała z budynków biurowych klasy A, tworzących kompleks biurowców nazwie Fabryczna Office Park, obiektów mieszkalnych oraz zrewitalizowanych budynków zabytkowych. W obrębie części zabytkowej powstanie czterogwiazdkowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City, centrum fitness, basen oraz SPA, a także pasaż z restauracjami koncepcyjnymi. Otwarte zostanie również muzeum wódki, w celu upamiętnienia ponad 100-letniej tradycji tego miejsca.

Fabryczna Office Park, która powstaje w ramach kompleksu Fabryczna City, jest kompleksem pięciu biurowców klasy A o łącznej powierzchni najmu ok. 67 tys. mkw., realizowanym zgodnie z założeniami zielonej certyfikacji BREEAM, kładącej nacisk na ekologię, zrównoważone zagospodarowanie terenu, oszczędność zasobów wody, większą efektywność energetyczną inwestycji oraz najwyższą jakość materiałów zastosowanych wewnątrz budynków.

- Części wspólne będą cechowały się wysoką jakością małej architektury i zieleni - dodaje Przemysław Łukasik wiceprezes Grupy INTER-BUD. - Nie zabraknie miejsca dla odpoczynku - realizujemy obecnie mini-park, gdzie mieszkańcy i pracownicy biurowców będą mogli w wolnej chwili się zrelaksować.

Komercjalizacja przebiega w szybkim tempie

Na podkreślenie zasługuje bardzo duże zainteresowanie projektem Fabryczna City ze strony potencjalnych najemców. Podobają się założenia urbanistyczno-funkcjonalne nowego kwartału cy miasta, a także jego bardzo dobra lokalizacja. Z Alei Pokoju blisko jest nie tylko do centrum Krakowa (Stare Miasto, Kazimierz), na Dworzec Główny, ale również do największej hali widowiskowej Krakowa - Tauron Arena oraz największych galerii handlowych Krakowa.

Świadectwem dużego zainteresowania inwestycją jest ostatnio zawarta umowa dotycząca wynajmu 19,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w projekcie Fabryczna Office Park, która jest jedną z największych transakcji na rynku nieruchomości biurowych w historii Krakowa. -Inwestycje budowlane na terenach poprzemysłowych coraz bardziej zyskują na znaczeniu - komentuje zawartą transakcję Michał Galimski, menedżer biura w Krakowie i associate w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

- Fabryczna City jest doskonałym przykładem na to, jak dzięki znajomości rynku lokalnego, doskonale przemyślanemu projektowi i konsekwentnej realizacji założeń, powinno się realizować wielofunkcyjne inwestycje, stanowiące jednocześnie atrakcyjne przestrzenie miejskie. Deweloper dostarczył wysokiej jakości przestrzeń biurową, która przyciągnęła uwagę wymagających najemców. Dzięki rewitalizacji obszaru między Aleją Pokoju a Aleją Powstania Warszawskiego ma szansę stać się jedną z najciekawszych destynacji biznesowych Krakowa.

Biurowce spełniają najwyższe standardy. Budynek Alfa, pierwszy z obiektów biurowych w tym kompleksie, ubiega się obecnie o certyfikat Post Construction Stage BREEAM International New Construction na najwyższym poziomie ,,Outstanding”. Obecnie pierwsze trzy budynku Fabryczna Office Park są już skomercjalizowane w ponad 80 procentach.

- Spektakularnym sukcesem jest również decyzja o uruchomieniu w kompleksie Fabryczna City 200-pokojowego hotelu sieci Accor. - Mercure Kraków Fabryczna City będzie drugim adresem hoteli Mercure w Krakowie i dziesiątym hotelem działającym w ramach grupy Accor w tym mieście - zwraca uwagę Stanisław Łukasik, prezes Grupy INTER-BUD.

W ramach części rewitalizowanej części zabytkowej przewidziane jest również 3500 metrów kw. nowoczesnej i komfortowej powierzchni konferencyjnej, aż 2000 mkw. powierzchni spa & fitness z basenem, parking podziemny, bar i restaurację. W części zabytkowej powstanie także 6 bardzo interesujących konceptów gastronomicznych z klimatycznymi ogródkami zlokalizowanymi w pasażu pomiędzy zabytkowymi budynkami, a jeden z lokali będzie dysponował własnym browarem z piwem warzonym na miejscu.

Równolegle trwa budowa części mieszkaniowej kwartału Fabryczna City. Powstaje w nim pierwszy 9-piętrowy budynek mieszkalny z częścią usługową w parterze, gdzie będzie zlokalizowany sklep spożywczy, drogeria, przedszkole i/lub żłobek. Planowany metraż mieszkań będzie w przedziale 30 do 110 metrów kwadratowych. Największe mieszkania będą miały swój taras na dachu, z widokiem na panoramę miasta. Pod budynkiem będzie garaż podziemny. Wkrótce ruszy przedsprzedaż tego budynku – zapowiada Inwestor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
henrk

Koronowirus pokazał, że biurowce nie są do niczego praktycznie potrzebne, bo pracownicy firm mogą pracę wykonywać zdalnie w swoich domach. Firmy schodzą z kosztów, więc te klocki z obco brzmiącymi nazwami, będą stać puste, będą wyburzane, albo przekształcane na mieszkania.

m
małomiasteczkowy dziad
13 listopada 2019, 17:12, Gość:

To wszystko w ramach walki ze smogiem. Nowe wieżowce wcale nie wpłyną na cyrkulację powietrza, wszyscy mieszkańcy i pracownicy nie będą jeździć samochodami tylko na piechotę i tramwajem. Super eko inwestycja.

najlepiej wyburzyć wszystkie te nowe bloki mieszkalne, stare, w których ja mieszkam oczywiście mają zostać, one są eko, bo zanim je wybudowali to jakiś chłop uprawiał tam ziemniaki

G
Gość

ile kopiejek wpado droga 'gazeto' do podcierania tylka?

T
Też mi coś

Facet wyostrzył zdjęcia i "podbił kolorki" najwyraźniej sądząc, że kogoś tym oszuka, że to wszystko naprawdę takie niby piękne, jak na tych zdjęciach. Kto przejeżdżał tamtędy i widział na własne oczy tę aluminiowo-szklaną szarzyznę ten wie, że nie ma się nad czym tak znowu "spuszczać". Kolejne zwyczajne szklane kloce, szpecące miejską przestrzeń - jakich już w Krakowie pełno. No, ale koszta trzeba starannie liczyć, żeby zarobek był - a że te kloce będą straszyć przez następne 100 lat (a może i dłużej), to już nie "inwestorów" problem, ich już dawno nie będzie. Oni teraz chcą zdążyć sobie jeszcze pohulać, stąd ta kasa potrzebna - a "po nich choćby potop".

P
Pełna zgoda
9 października, 13:37, Gość:

Można zwariować z powodu liczby biurowców w Krakowie! To idiotyczne, by w jednym mieście był cały "las" biurowców, a przemysł znikał. Przecz z biurowcami!!! praca biurowa zjada dochód narodowy a produkcja go wytwarza! Trzeba zakazać stawiania biurowców w Krakowie a istniejące - burzyć lub przerabiać na fabryki, laboratoria, warsztaty itd. Miasto jest przeludnione.

100% racji - z przekładania papierków i produkcji "sprawozdań" rozmaitych jeszcze nigdy i nigdzie nic ciekawego się nie "urodziło".

C
Ciekawy
20 listopada, 21:50, gosc:

W Krakowie powinni budowac wysokie budynki.ale wyglada ze ktos zabrania.

W Krakowie powinni przestać już budować "biuroffce" (zwłaszcza wysokie) - szczególnie w okolicach centrum miasta - ale wygląda na to, że komuś strasznie na tym zależy.

C
Ciekawy

Bardzo mnie ciekawi, którędy będą do- oraz wyjeżdżać z tych biurowców te wszystkie samochody; zarówno pracowników, jak i klientów. Czyżby przez już zatłoczone Aleje Pokoju? A weźmy pod uwagę, że przecież gdzieś między rondem Mogilskim a Grzegórzeckim wkrótce mają powstać kolejne "biuroffce"... no i "Szkieletor" pomału następnym "biuroffcem" się staje. Którędy zostanie skierowana ta rzeka pojazdów? A może ktoś liczy na to, że naprawdę oni będą na rowerach dojeżdżać do pracy i z pracy - i klienci takoż?

G
Gość
9 października, 13:37, Gość:

Można zwariować z powodu liczby biurowców w Krakowie! To idiotyczne, by w jednym mieście był cały "las" biurowców, a przemysł znikał. Przecz z biurowcami!!! praca biurowa zjada dochód narodowy a produkcja go wytwarza! Trzeba zakazać stawiania biurowców w Krakowie a istniejące - burzyć lub przerabiać na fabryki, laboratoria, warsztaty itd. Miasto jest przeludnione.

28 października, 0:23, Verus:

Bredzisz. Praca biurowa w tych budynkach to w zdecydowanej większości obsługa procesów odbywających się w firmach najemców, którymi najczęściej są zagraniczne koncerny. Wszystko odbywa się na ich koszt, a absolwenci mają dobrze płatne zatrudnienie.

Kolejny przykład gentryfikacji starej tradycyjnej dzielnicy. Co z tego wynika. Brak tam stałych mieszkańców, wiec nocą trzeba pilnować ze zdwojoną uwagą. A miasto puchnie w oczach - już niedługo wszyscy się wyprowadzimy pod Wadowice. Płacimy więcej za transport zbiorowy i wszyscy mają problem budować to metro czy nie? Smogu w każdym razie przybywa.

g
gosc

W Krakowie powinni budowac wysokie budynki.ale wyglada ze ktos zabrania.

G
Gość

Dzisiaj artykuł o tym jakie to wspaniałe są biurowce w Krakowie, a jutro artykuł o tym jakie to miasto jest zasmogowane, zakorkowane i zatłoczone. Grunt to utrzymywać swoich czytelników w ciągłym napięciu i emocjach. Ale czego oczekiwać od napływowej ludności, większości tylko chodzi o to żeby żyć wśród świecących na kolorowo galerii jak na filmach amerykańskich i mieszkać w nowoczesnych budynkach, takich jakie są w Nowym Jorku. Historia, dziedzictwo i specyficzny niegdyś klimat Krakowa obchodzi ich tyle co zeszłoroczny śnieg.

G
Gość

To wszystko w ramach walki ze smogiem. Nowe wieżowce wcale nie wpłyną na cyrkulację powietrza, wszyscy mieszkańcy i pracownicy nie będą jeździć samochodami tylko na piechotę i tramwajem. Super eko inwestycja.

V
Verus
9 października, 13:37, Gość:

Można zwariować z powodu liczby biurowców w Krakowie! To idiotyczne, by w jednym mieście był cały "las" biurowców, a przemysł znikał. Przecz z biurowcami!!! praca biurowa zjada dochód narodowy a produkcja go wytwarza! Trzeba zakazać stawiania biurowców w Krakowie a istniejące - burzyć lub przerabiać na fabryki, laboratoria, warsztaty itd. Miasto jest przeludnione.

Bredzisz. Praca biurowa w tych budynkach to w zdecydowanej większości obsługa procesów odbywających się w firmach najemców, którymi najczęściej są zagraniczne koncerny. Wszystko odbywa się na ich koszt, a absolwenci mają dobrze płatne zatrudnienie.

?‍?

Boże chroń Polmos

G
Gość

Kolejny kamienny koszmar w miescie.

S
Swaróg

uwielbiam wprost te anglojęzyczne nazwy u nas w Polsce...Fabryczna City...no qur...to może zaprzestańmy się posługiwać językiem Polskim, bo i po co go używać w Polsce? A swoją drogą uważam Kraków obecnie za bardzo, ale to bardzo przeludniony!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska