Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryczna City – prawdziwe miasto w mieście, czyli jak zmieniają się Grzegórzki

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Zdjęcia inwestycji oraz wizualizacje: Grupa INTER-BUD
Krakowskie Grzegórzki w błyskawicznym tempie zmieniają swój charakter. Industrialna niegdyś dzielnica staje miejscem z nowoczesną, ekskluzywną, apartamentową zabudową, pięknie utrzymaną zielenią i funkcjonalnymi terenami o charakterze wypoczynkowym oraz rekreacyjnym.

Podobny proces przebiega w innych metropoliach Europy. Rewitalizacja przynosi spektakularne efekty, o czym można przekonać się oglądając nowoczesne dzielnice w londyńskim Docklands, hamburskim HafenCity i mediolańskim Porta Nuova. To nie jest zresztą prawidłowość tylko europejska. Podobnie rozwija się na przykład Singapur. Nowe inwestycje w dużych miastach stają się impulsem do dalszego rozwoju. Powstające w nich obiekty mieszkaniowe i biurowe przyciągają osoby, które pragną być aktywne.

Omnifunkcyjny projekt

W Krakowie przemiana Grzegórzek to w dużym stopniu zasługa Grupy INTER-BUD, która realizuje w tej dzielnicy spektakularne projekty - m.in. Wiślane Tarasy 2.0, Grzegórzki Park oraz prezentowany na naszych łamach kompleks urbanistyczny Fabryczna City. Trzeci z wymienionych projektów zwraca uwagę nie tylko skalą, ale także funkcjonalnością. Fabryczna City to miasto w mieście, podkreślają przedstawiciele inwestora, samowystarczalne w pełnym znaczeniu tego słowa. Jest to nie tyle inwestycja wielofunkcyjna, ale wręcz omnifunkcyjna, czyli zróżnicowana nie tylko w zakresie funkcji, jakie będzie pełnić, ale również pod kątem tego, komu będzie służyć.

- Chcemy wykorzystać wyjątkowość tego miejsca łącząc jego historyczny charakter z nowoczesnością i oczekiwaniami współczesnego klienta biznesowego oraz indywidualnego - stworzyć swojego rodzaju w miasto w mieście - wyjaśnia Stanisław Łukasik, właściciel Grupy INTER-BUD.

- Nasze ,,miasto w mieście” powstaje na poprzemysłowym terenie po dawnej Państwowej Wytwórni Wódek z lat 20. i 30. minionego wieku, późniejszej destylarni Polmos S.A. -podkreśla Przemysław Łukasik, wiceprezes Grupy INTER-BUD. - Dążymy do tego, aby Fabryczna City wyznaczała nową jakość w dziedzinie budownictwa oraz zagospodarowania przestrzeni. Jest to w pełnym znaczeniu tego słowa omnifunkcyjny projekt nieruchomościowy.

Nowa zabudowa, powstająca na terenie o powierzchni 6,5 hektara, będzie się składała z budynków biurowych klasy A, tworzących kompleks biurowców nazwie Fabryczna Office Park, obiektów mieszkalnych oraz zrewitalizowanych budynków zabytkowych. W obrębie części zabytkowej powstanie czterogwiazdkowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City, centrum fitness, basen oraz SPA, a także pasaż z restauracjami koncepcyjnymi. Otwarte zostanie również muzeum wódki, w celu upamiętnienia ponad 100-letniej tradycji tego miejsca.

Fabryczna Office Park, która powstaje w ramach kompleksu Fabryczna City, jest kompleksem pięciu biurowców klasy A o łącznej powierzchni najmu ok. 67 tys. mkw., realizowanym zgodnie z założeniami zielonej certyfikacji BREEAM, kładącej nacisk na ekologię, zrównoważone zagospodarowanie terenu, oszczędność zasobów wody, większą efektywność energetyczną inwestycji oraz najwyższą jakość materiałów zastosowanych wewnątrz budynków.

- Części wspólne będą cechowały się wysoką jakością małej architektury i zieleni - dodaje Przemysław Łukasik wiceprezes Grupy INTER-BUD. - Nie zabraknie miejsca dla odpoczynku - realizujemy obecnie mini-park, gdzie mieszkańcy i pracownicy biurowców będą mogli w wolnej chwili się zrelaksować.

Komercjalizacja przebiega w szybkim tempie

Na podkreślenie zasługuje bardzo duże zainteresowanie projektem Fabryczna City ze strony potencjalnych najemców. Podobają się założenia urbanistyczno-funkcjonalne nowego kwartału cy miasta, a także jego bardzo dobra lokalizacja. Z Alei Pokoju blisko jest nie tylko do centrum Krakowa (Stare Miasto, Kazimierz), na Dworzec Główny, ale również do największej hali widowiskowej Krakowa - Tauron Arena oraz największych galerii handlowych Krakowa.

Świadectwem dużego zainteresowania inwestycją jest ostatnio zawarta umowa dotycząca wynajmu 19,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w projekcie Fabryczna Office Park, która jest jedną z największych transakcji na rynku nieruchomości biurowych w historii Krakowa. -Inwestycje budowlane na terenach poprzemysłowych coraz bardziej zyskują na znaczeniu - komentuje zawartą transakcję Michał Galimski, menedżer biura w Krakowie i associate w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

- Fabryczna City jest doskonałym przykładem na to, jak dzięki znajomości rynku lokalnego, doskonale przemyślanemu projektowi i konsekwentnej realizacji założeń, powinno się realizować wielofunkcyjne inwestycje, stanowiące jednocześnie atrakcyjne przestrzenie miejskie. Deweloper dostarczył wysokiej jakości przestrzeń biurową, która przyciągnęła uwagę wymagających najemców. Dzięki rewitalizacji obszaru między Aleją Pokoju a Aleją Powstania Warszawskiego ma szansę stać się jedną z najciekawszych destynacji biznesowych Krakowa.

Biurowce spełniają najwyższe standardy. Budynek Alfa, pierwszy z obiektów biurowych w tym kompleksie, ubiega się obecnie o certyfikat Post Construction Stage BREEAM International New Construction na najwyższym poziomie ,,Outstanding”. Obecnie pierwsze trzy budynku Fabryczna Office Park są już skomercjalizowane w ponad 80 procentach.

- Spektakularnym sukcesem jest również decyzja o uruchomieniu w kompleksie Fabryczna City 200-pokojowego hotelu sieci Accor. - Mercure Kraków Fabryczna City będzie drugim adresem hoteli Mercure w Krakowie i dziesiątym hotelem działającym w ramach grupy Accor w tym mieście - zwraca uwagę Stanisław Łukasik, prezes Grupy INTER-BUD.

W ramach części rewitalizowanej części zabytkowej przewidziane jest również 3500 metrów kw. nowoczesnej i komfortowej powierzchni konferencyjnej, aż 2000 mkw. powierzchni spa & fitness z basenem, parking podziemny, bar i restaurację. W części zabytkowej powstanie także 6 bardzo interesujących konceptów gastronomicznych z klimatycznymi ogródkami zlokalizowanymi w pasażu pomiędzy zabytkowymi budynkami, a jeden z lokali będzie dysponował własnym browarem z piwem warzonym na miejscu.

Równolegle trwa budowa części mieszkaniowej kwartału Fabryczna City. Powstaje w nim pierwszy 9-piętrowy budynek mieszkalny z częścią usługową w parterze, gdzie będzie zlokalizowany sklep spożywczy, drogeria, przedszkole i/lub żłobek. Planowany metraż mieszkań będzie w przedziale 30 do 110 metrów kwadratowych. Największe mieszkania będą miały swój taras na dachu, z widokiem na panoramę miasta. Pod budynkiem będzie garaż podziemny. Wkrótce ruszy przedsprzedaż tego budynku – zapowiada Inwestor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fabryczna City – prawdziwe miasto w mieście, czyli jak zmieniają się Grzegórzki - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska