Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Fabryczna City – prawdziwe miasto w mieście, czyli jak zmieniają się Grzegórzki

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Zdjęcia inwestycji oraz wizualizacje: Grupa INTER-BUD
Krakowskie Grzegórzki w błyskawicznym tempie zmieniają swój charakter. Industrialna niegdyś dzielnica staje miejscem z nowoczesną, ekskluzywną, apartamentową zabudową, pięknie utrzymaną zielenią i funkcjonalnymi terenami o charakterze wypoczynkowym oraz rekreacyjnym.

Podobny proces przebiega w innych metropoliach Europy. Rewitalizacja przynosi spektakularne efekty, o czym można przekonać się oglądając nowoczesne dzielnice w londyńskim Docklands, hamburskim HafenCity i mediolańskim Porta Nuova. To nie jest zresztą prawidłowość tylko europejska. Podobnie rozwija się na przykład Singapur. Nowe inwestycje w dużych miastach stają się impulsem do dalszego rozwoju. Powstające w nich obiekty mieszkaniowe i biurowe przyciągają osoby, które pragną być aktywne.

Omnifunkcyjny projekt

W Krakowie przemiana Grzegórzek to w dużym stopniu zasługa Grupy INTER-BUD, która realizuje w tej dzielnicy spektakularne projekty - m.in. Wiślane Tarasy 2.0, Grzegórzki Park oraz prezentowany na naszych łamach kompleks urbanistyczny Fabryczna City. Trzeci z wymienionych projektów zwraca uwagę nie tylko skalą, ale także funkcjonalnością. Fabryczna City to miasto w mieście, podkreślają przedstawiciele inwestora, samowystarczalne w pełnym znaczeniu tego słowa. Jest to nie tyle inwestycja wielofunkcyjna, ale wręcz omnifunkcyjna, czyli zróżnicowana nie tylko w zakresie funkcji, jakie będzie pełnić, ale również pod kątem tego, komu będzie służyć.

- Chcemy wykorzystać wyjątkowość tego miejsca łącząc jego historyczny charakter z nowoczesnością i oczekiwaniami współczesnego klienta biznesowego oraz indywidualnego - stworzyć swojego rodzaju w miasto w mieście - wyjaśnia Stanisław Łukasik, właściciel Grupy INTER-BUD.

- Nasze ,,miasto w mieście” powstaje na poprzemysłowym terenie po dawnej Państwowej Wytwórni Wódek z lat 20. i 30. minionego wieku, późniejszej destylarni Polmos S.A. -podkreśla Przemysław Łukasik, wiceprezes Grupy INTER-BUD. - Dążymy do tego, aby Fabryczna City wyznaczała nową jakość w dziedzinie budownictwa oraz zagospodarowania przestrzeni. Jest to w pełnym znaczeniu tego słowa omnifunkcyjny projekt nieruchomościowy.

Nowa zabudowa, powstająca na terenie o powierzchni 6,5 hektara, będzie się składała z budynków biurowych klasy A, tworzących kompleks biurowców nazwie Fabryczna Office Park, obiektów mieszkalnych oraz zrewitalizowanych budynków zabytkowych. W obrębie części zabytkowej powstanie czterogwiazdkowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City, centrum fitness, basen oraz SPA, a także pasaż z restauracjami koncepcyjnymi. Otwarte zostanie również muzeum wódki, w celu upamiętnienia ponad 100-letniej tradycji tego miejsca.

Fabryczna Office Park, która powstaje w ramach kompleksu Fabryczna City, jest kompleksem pięciu biurowców klasy A o łącznej powierzchni najmu ok. 67 tys. mkw., realizowanym zgodnie z założeniami zielonej certyfikacji BREEAM, kładącej nacisk na ekologię, zrównoważone zagospodarowanie terenu, oszczędność zasobów wody, większą efektywność energetyczną inwestycji oraz najwyższą jakość materiałów zastosowanych wewnątrz budynków.

- Części wspólne będą cechowały się wysoką jakością małej architektury i zieleni - dodaje Przemysław Łukasik wiceprezes Grupy INTER-BUD. - Nie zabraknie miejsca dla odpoczynku - realizujemy obecnie mini-park, gdzie mieszkańcy i pracownicy biurowców będą mogli w wolnej chwili się zrelaksować.

Komercjalizacja przebiega w szybkim tempie

Na podkreślenie zasługuje bardzo duże zainteresowanie projektem Fabryczna City ze strony potencjalnych najemców. Podobają się założenia urbanistyczno-funkcjonalne nowego kwartału cy miasta, a także jego bardzo dobra lokalizacja. Z Alei Pokoju blisko jest nie tylko do centrum Krakowa (Stare Miasto, Kazimierz), na Dworzec Główny, ale również do największej hali widowiskowej Krakowa - Tauron Arena oraz największych galerii handlowych Krakowa.

Świadectwem dużego zainteresowania inwestycją jest ostatnio zawarta umowa dotycząca wynajmu 19,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w projekcie Fabryczna Office Park, która jest jedną z największych transakcji na rynku nieruchomości biurowych w historii Krakowa. -Inwestycje budowlane na terenach poprzemysłowych coraz bardziej zyskują na znaczeniu - komentuje zawartą transakcję Michał Galimski, menedżer biura w Krakowie i associate w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

- Fabryczna City jest doskonałym przykładem na to, jak dzięki znajomości rynku lokalnego, doskonale przemyślanemu projektowi i konsekwentnej realizacji założeń, powinno się realizować wielofunkcyjne inwestycje, stanowiące jednocześnie atrakcyjne przestrzenie miejskie. Deweloper dostarczył wysokiej jakości przestrzeń biurową, która przyciągnęła uwagę wymagających najemców. Dzięki rewitalizacji obszaru między Aleją Pokoju a Aleją Powstania Warszawskiego ma szansę stać się jedną z najciekawszych destynacji biznesowych Krakowa.

Biurowce spełniają najwyższe standardy. Budynek Alfa, pierwszy z obiektów biurowych w tym kompleksie, ubiega się obecnie o certyfikat Post Construction Stage BREEAM International New Construction na najwyższym poziomie ,,Outstanding”. Obecnie pierwsze trzy budynku Fabryczna Office Park są już skomercjalizowane w ponad 80 procentach.

- Spektakularnym sukcesem jest również decyzja o uruchomieniu w kompleksie Fabryczna City 200-pokojowego hotelu sieci Accor. - Mercure Kraków Fabryczna City będzie drugim adresem hoteli Mercure w Krakowie i dziesiątym hotelem działającym w ramach grupy Accor w tym mieście - zwraca uwagę Stanisław Łukasik, prezes Grupy INTER-BUD.

W ramach części rewitalizowanej części zabytkowej przewidziane jest również 3500 metrów kw. nowoczesnej i komfortowej powierzchni konferencyjnej, aż 2000 mkw. powierzchni spa & fitness z basenem, parking podziemny, bar i restaurację. W części zabytkowej powstanie także 6 bardzo interesujących konceptów gastronomicznych z klimatycznymi ogródkami zlokalizowanymi w pasażu pomiędzy zabytkowymi budynkami, a jeden z lokali będzie dysponował własnym browarem z piwem warzonym na miejscu.

Równolegle trwa budowa części mieszkaniowej kwartału Fabryczna City. Powstaje w nim pierwszy 9-piętrowy budynek mieszkalny z częścią usługową w parterze, gdzie będzie zlokalizowany sklep spożywczy, drogeria, przedszkole i/lub żłobek. Planowany metraż mieszkań będzie w przedziale 30 do 110 metrów kwadratowych. Największe mieszkania będą miały swój taras na dachu, z widokiem na panoramę miasta. Pod budynkiem będzie garaż podziemny. Wkrótce ruszy przedsprzedaż tego budynku – zapowiada Inwestor.

Chcesz się budować? Dobrze się przygotuj

Wideo

Materiał oryginalny: Fabryczna City – prawdziwe miasto w mieście, czyli jak zmieniają się Grzegórzki - Dziennik Polski

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

h
henrk

Koronowirus pokazał, że biurowce nie są do niczego praktycznie potrzebne, bo pracownicy firm mogą pracę wykonywać zdalnie w swoich domach. Firmy schodzą z kosztów, więc te klocki z obco brzmiącymi nazwami, będą stać puste, będą wyburzane, albo przekształcane na mieszkania.

m
małomiasteczkowy dziad
13 listopada 2019, 17:12, Gość:

To wszystko w ramach walki ze smogiem. Nowe wieżowce wcale nie wpłyną na cyrkulację powietrza, wszyscy mieszkańcy i pracownicy nie będą jeździć samochodami tylko na piechotę i tramwajem. Super eko inwestycja.

najlepiej wyburzyć wszystkie te nowe bloki mieszkalne, stare, w których ja mieszkam oczywiście mają zostać, one są eko, bo zanim je wybudowali to jakiś chłop uprawiał tam ziemniaki

G
Gość

ile kopiejek wpado droga 'gazeto' do podcierania tylka?

T
Też mi coś

Facet wyostrzył zdjęcia i "podbił kolorki" najwyraźniej sądząc, że kogoś tym oszuka, że to wszystko naprawdę takie niby piękne, jak na tych zdjęciach. Kto przejeżdżał tamtędy i widział na własne oczy tę aluminiowo-szklaną szarzyznę ten wie, że nie ma się nad czym tak znowu "spuszczać". Kolejne zwyczajne szklane kloce, szpecące miejską przestrzeń - jakich już w Krakowie pełno. No, ale koszta trzeba starannie liczyć, żeby zarobek był - a że te kloce będą straszyć przez następne 100 lat (a może i dłużej), to już nie "inwestorów" problem, ich już dawno nie będzie. Oni teraz chcą zdążyć sobie jeszcze pohulać, stąd ta kasa potrzebna - a "po nich choćby potop".

P
Pełna zgoda
9 października, 13:37, Gość:

Można zwariować z powodu liczby biurowców w Krakowie! To idiotyczne, by w jednym mieście był cały "las" biurowców, a przemysł znikał. Przecz z biurowcami!!! praca biurowa zjada dochód narodowy a produkcja go wytwarza! Trzeba zakazać stawiania biurowców w Krakowie a istniejące - burzyć lub przerabiać na fabryki, laboratoria, warsztaty itd. Miasto jest przeludnione.

100% racji - z przekładania papierków i produkcji "sprawozdań" rozmaitych jeszcze nigdy i nigdzie nic ciekawego się nie "urodziło".

C
Ciekawy
20 listopada, 21:50, gosc:

W Krakowie powinni budowac wysokie budynki.ale wyglada ze ktos zabrania.

W Krakowie powinni przestać już budować "biuroffce" (zwłaszcza wysokie) - szczególnie w okolicach centrum miasta - ale wygląda na to, że komuś strasznie na tym zależy.

C
Ciekawy

Bardzo mnie ciekawi, którędy będą do- oraz wyjeżdżać z tych biurowców te wszystkie samochody; zarówno pracowników, jak i klientów. Czyżby przez już zatłoczone Aleje Pokoju? A weźmy pod uwagę, że przecież gdzieś między rondem Mogilskim a Grzegórzeckim wkrótce mają powstać kolejne "biuroffce"... no i "Szkieletor" pomału następnym "biuroffcem" się staje. Którędy zostanie skierowana ta rzeka pojazdów? A może ktoś liczy na to, że naprawdę oni będą na rowerach dojeżdżać do pracy i z pracy - i klienci takoż?

G
Gość
9 października, 13:37, Gość:

Można zwariować z powodu liczby biurowców w Krakowie! To idiotyczne, by w jednym mieście był cały "las" biurowców, a przemysł znikał. Przecz z biurowcami!!! praca biurowa zjada dochód narodowy a produkcja go wytwarza! Trzeba zakazać stawiania biurowców w Krakowie a istniejące - burzyć lub przerabiać na fabryki, laboratoria, warsztaty itd. Miasto jest przeludnione.

28 października, 0:23, Verus:

Bredzisz. Praca biurowa w tych budynkach to w zdecydowanej większości obsługa procesów odbywających się w firmach najemców, którymi najczęściej są zagraniczne koncerny. Wszystko odbywa się na ich koszt, a absolwenci mają dobrze płatne zatrudnienie.

Kolejny przykład gentryfikacji starej tradycyjnej dzielnicy. Co z tego wynika. Brak tam stałych mieszkańców, wiec nocą trzeba pilnować ze zdwojoną uwagą. A miasto puchnie w oczach - już niedługo wszyscy się wyprowadzimy pod Wadowice. Płacimy więcej za transport zbiorowy i wszyscy mają problem budować to metro czy nie? Smogu w każdym razie przybywa.

g
gosc

W Krakowie powinni budowac wysokie budynki.ale wyglada ze ktos zabrania.

G
Gość

Dzisiaj artykuł o tym jakie to wspaniałe są biurowce w Krakowie, a jutro artykuł o tym jakie to miasto jest zasmogowane, zakorkowane i zatłoczone. Grunt to utrzymywać swoich czytelników w ciągłym napięciu i emocjach. Ale czego oczekiwać od napływowej ludności, większości tylko chodzi o to żeby żyć wśród świecących na kolorowo galerii jak na filmach amerykańskich i mieszkać w nowoczesnych budynkach, takich jakie są w Nowym Jorku. Historia, dziedzictwo i specyficzny niegdyś klimat Krakowa obchodzi ich tyle co zeszłoroczny śnieg.

G
Gość

To wszystko w ramach walki ze smogiem. Nowe wieżowce wcale nie wpłyną na cyrkulację powietrza, wszyscy mieszkańcy i pracownicy nie będą jeździć samochodami tylko na piechotę i tramwajem. Super eko inwestycja.

V
Verus
9 października, 13:37, Gość:

Można zwariować z powodu liczby biurowców w Krakowie! To idiotyczne, by w jednym mieście był cały "las" biurowców, a przemysł znikał. Przecz z biurowcami!!! praca biurowa zjada dochód narodowy a produkcja go wytwarza! Trzeba zakazać stawiania biurowców w Krakowie a istniejące - burzyć lub przerabiać na fabryki, laboratoria, warsztaty itd. Miasto jest przeludnione.

Bredzisz. Praca biurowa w tych budynkach to w zdecydowanej większości obsługa procesów odbywających się w firmach najemców, którymi najczęściej są zagraniczne koncerny. Wszystko odbywa się na ich koszt, a absolwenci mają dobrze płatne zatrudnienie.

🐱‍👤

Boże chroń Polmos

G
Gość

Kolejny kamienny koszmar w miescie.

S
Swaróg

uwielbiam wprost te anglojęzyczne nazwy u nas w Polsce...Fabryczna City...no qur...to może zaprzestańmy się posługiwać językiem Polskim, bo i po co go używać w Polsce? A swoją drogą uważam Kraków obecnie za bardzo, ale to bardzo przeludniony!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3