Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Poprad to górska rzeka mająca swoje źródła w słowackich Tatrach. Liczy 167 kom długości, z czego ponad 100 km przypada na Słowację, 31,1 stanowi granicę polsko - słowacką, zaś 30,7 km leży w Polsce. Rzeka oddziela pasmo Jaworzyny Krynickiej od pasma Radziejowej, tworzy także malowniczy przełom w okolicach tzw. Łopaty Polskiej (Żegiestów). Poprad wpada do Dunajca na granicy Starego i Nowego Sącza.
Co warto zobaczyć w Dolinie Popradu?
Muszyna - miasto ogrodów
- Ruiny średniowiecznego zamku na wzgórzu Baszta (obecnie zamek jest częściowo rekonstruowany, atrakcja powinna być dostępna dla turystów na wiosnę 2023 roku).
- Ratusz i piwnice pod rynkiem - budynek został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach skrywa się odtworzone więzienie z salą tortur, na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 roku.
- Ogrody Sensoryczne (Zmysłów) - mieszczą się na os. Zapopradzie i składają z ośmiu stref. Ich szczególną ozdobą ogrodów są pola krokusowe, które zakwitają na przełomie marca i kwietnia. W Ogrodach mieści się także wieża widokowa, kawiarnia oraz sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
- Ogrody Tematyczne - mieszą się na os. Zapopradzie. W Ogrodach Tematycznych można obejrzeć antyczne rzeźby przedstawiające greckich bogów i pory roku, a także są egzotyczne, barwne ptaki, alpaki oraz daniele. W Ogrodach znajduje się pijalnia wody mineralnej Antoni oraz tężnia solankowa.
- Ogrody Biblijne - są czwartym i zarazem największym w Polsce tego typu obiektem. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie. Składają się na nie również Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród Zakochanych.
Rytro - ruiny zamku na wzgórzu
- Zamek, położony na wzgórzu o wysokości 463 m n.p.m. został zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. Do dzisiejszych czasów zachowały się ruiny wieży i resztki muru, prawdopodobnie budynku mieszkalnego. W 2017 roku, dzięki dotacjom unijnym dokonano prac konserwatorskich i teraz odwiedzający mogą m.in. spacerować po fragmencie muru i podziwiać piękne widoki. Prowadzi do niego wygodna trasa, dostępna także dla osób o słabszej kondycji
Żegiestów - Łopata Polska
- To jedna z najpiękniejszych miejscowości na Sądecczyźnie. Jej główną atrakcją jest tzw. Łopata Polska z przełomem Popradu. Wzdłuż brzegu w roku 1996 Stowarzyszenie Greenworks urządziło Ścieżkę Przyrodniczą Łopata Polska, która została odnowiona przez Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu w 2020 roku. Wyznaczono sześć stref wypoczynkowych, które są usytuowane w najciekawszych miejscach widokowych. Na trasie znajdują się ławki oraz urządzenia do ćwiczeń. W całym uzdrowisku wyznaczono zresztą szereg ścieżek i tras spacerowych, są także trzy szlaki górskie.
Ferie 2023. Beskidy to hit turystyczny ostatnich lat. Gdzie ...
- Tak powstawała zapora w Rożnowie, która ratuje Sądecczyznę przed powodzią
- Akurat mieli przerwę. Nie mieli pojęcia, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Kuba Wojewódzki odwiedził popularny kurort. Zachwyciła go Krynica-Zdrój?
- Wielkie otwarcie klubu Odnova w Nowym Sączu. Był tort i tłumy gości
- Tłumy na otwarciu lokalu Pizza Hut w Nowym Sączu
Nowe wagony w PKP Intercity

Wideo