Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda wpisuje się w wieloletnią działalność Korporacji Ha!art w zakresie tworzenia i krytycznego opisywania oraz promocji i edukacji na polu literatury nowych mediów. Festiwal jest wydarzeniem innowacyjnym i awangardowym. Prezentuje projekty niekomercyjne, niskobudżetowe, niemedialne, które konsekwentnie zmieniają obraz najnowszej literatury.
Bez awangardy nie ma żywej kultury. Bez twórców oryginalnych, nadających ton formalnym poszukiwaniom, odświeżających zużyte środki wyrazu i eksplorujących nowe obszary, kultura więdnie w akademizmie i komercji. Ha!art nie obawia się ryzyka i po raz kolejny chce wesprzeć takich twórców w przekonaniu, że tylko z odważnego przekraczania granic, przełamywania schematów i eksplorowania nieoczywistych obszarów rodzi się nowa jakość.
Zaprezentujemy najbardziej znaczące nazwiska światowej i polskiej awangardy we współczesnej literaturze (przez nas konsekwentnie nazywanej ha!wangardą), a także pisarzy mniej znanych, którzy opublikowali swoje utwory w specjalnym,
radykalnym, 40. numerze magazynu Ha!art.
• • •
Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.: pisarze angielscy i amerykańscy: legendarny Michael Joyce, zwany ojcem hipertekstu, i jego żona, artystka wizualna Carolyn Guyer; Peter Waugh, poeta wizualny i sonoryczny, eksperymentujący na granicach słowa, muzyki i obrazu; pisarze azjatyccy: Shinsuke Takasaki z Japonii; przedstawimy również znalezioną na Rozstajach poezję ready-made polsko-tajwańskiej poetki, Wei Yun Lin-Góreckiej, i jej polskie przekłady ostrych wierszy innej znakomitej tajwańskiej poetki, Hsia Yü, pisarki i pisarze słowaccy, rosyjscy i słoweńscy – z prezentacją cyfrowej literatury Europy Środkowo-Wschodniej: Zuzana Husarova, Lubomir Panak i Natalia Fedorova, oraz z twórczością bliską poetyce liberatury: Bojan Meserko, zwany „słoweńskim Beckettem”.
• • •
Wśród polskich gości i wydarzeń festiwalu znajdą się m.in.: twórcy liberatury: Zenon Fajfer, z prezentacją najnowszego tomu poezji Powieki, rozgrywającego się w przestrzeni papierowej książki i wirtualnym labiryncie elektronicznego tekstu; oraz Dariusz Orszulewski, z premierą liberackiego thrillera psychologicznego Jezus nigdy nie był aż tak blady; autorzy hipertekstów: Radosław Nowakowski, twórca multimedialnej Liberlandii, i Robert Szczerbowski, z premierą Antologii – serii utworów przechodzących od drukowanej księgi do wirtualnej przestrzeni elektronicznego hipertekstu; twórcy poezji cybernetycznej ze Skanowaniem balu – czyli wydarzeniem rozgrywającym się w sferze audio i wideo, prezentującym dialog między postcyfrową muzyką duetu Porcje Rosołowe i poezją cybernetyczną Łukasza Podgórniego, recytowaną przez syntezatory mowy; opowieści graficzne Antonisza (Juliana Antoniszczaka) – unikatowe historie obrazkowe najbardziej totalnego artysty w historii polskiego kina; Bałwochwał – internetowa gra paragrafowa autorstwa Mariusza Pisarskiego, zrealizowana na podstawie opowiadań Brunona Schulza, oraz wiele innych, w tym premiera literackiej gry Złe słowa Piotra Puldziana Płucienniczaka; publikacja anglojęzycznych, darmowych, elektronicznych chapbooków; Krajobrazy znaczenia, czyli polimedialna instalacja Leszka Onaka i hipertekstowe kolaże Ewy Michalskiej.
• • •
Festiwal Ha!wangarda zawładnie Krakowem w dniach 03 - 05 października 2013 r. i zaprezentuje twórczy potencjał nowej literatury.