Finał Złotego Kasku. Osamotniony Janusz Kołodziej powalczy o czwarte trofeum

Piotr Pietras
Dzisiaj (godz. 17) na torze w Tarnowie rozegrany zostanie 56. finał Złotego Kasku, będący jednocześnie eliminacją do IMŚ Grand Prix 2017. W zawodach wystąpi tylko jeden zawodnik gospodarzy Janusz Kołodziej. Kapitan Unii Tarnów awans do turnieju finałowego wywalczył w eliminacji w Krakowie.

Pierwotnie tegoroczny turniej finałowy o Złoty Kask miał odbyć się w ubiegły czwartek, jednak ze względu na niesprzyjającą prognozę pogody został przełożony na poniedziałek.

Na liście startowej turnieju jest aż 10 zawodników, którzy startowali w ubiegłorocznym finale Złotego Kasku w Lublinie. W Tarnowie wystąpią m.in. dwaj zawodnicy, którzy stanęli na podium, zwycięzca Przemysław Pawlicki ze Stali Gorzów Wlkp. oraz trzeci w klasyfikacji, jego młodszy brat Piotr z Fogo Unii Leszno.

Kibice Unii Tarnów liczą na udany występ Janusza Kołodzieja, który także jest jednym z faworytów dzisiejszych zawodów. - Janusz startuje na swoim torze, co niewątpliwie powinno być dla niego sporym atutem. Stawka zawodników jest jednak bardzo wyrównana, dlatego kilku z nich kandyduje do zwycięstwa w dzisiejszych zawodach. W mojej ocenie Janusz ma duże szanse, by zdobyć główne trofeum - podkreślił trener Unii Paweł Baran.

W przeszłości Kołodziej sześć razy startował w turniejach finałowych o Złoty Kask, trzykrotnie zdobywając to cenne trofeum. Po raz pierwszy na najwyższym podium stanął w sezonie 2005 w Rybniku, kończąc zawody z dorobkiem 14 pkt. Dwa kolejne zwycięstwa w finałach Złotego Kasku Kołodziej zanotował w 2010 roku. Najpierw w kwietniu w Zielonej Górze wygrał zaległy turniej z sezonu 2009 (zdobył komplet 15 pkt), natomiast we wrześniu w Częstochowie zwyciężył mając na koncie 13 „oczek”. Kołodziej na podium stanął także w sezonie 2011 w Toruniu, zajmując 3. miejsce.

Obok wspomnianych już braci Pawlickich głównymi rywalami Kołodzieja w walce o Złoty Kask będą zawodnicy Stali Gorzów Wlkp. Krzysztof Kasprzak i Bartosz Zmarzlik, Falubazu Zielona Góra Piotr Protasiewicz i Patryk Dudek oraz Maciej Janowski ze Sparty Wrocław.

Obok głównego trofeum zawodnicy w dzisiejszych zawodach będą walczyli także o awans do turniejów eliminacyjnych IMŚ Grand Prix 2017 (promocję uzyska pięciu najlepszych zawodników plus jeden, który zostanie nominowany przez GKSŻ) i Indywidualnych Mistrzostw Europy (awansuje sześciu najlepszych zawodników).

Lista startowa: 1. Michał Szczepaniak (Polonia Piła), 2. Janusz Kołodziej (Unia Tarnów), 3. Maksym Drabik (Sparta Wrocław), 4. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów Wlkp.), 5. Maciej Janowski (Sparta), 6. Krzysztof Buczkowski (GKM Grudziądz), 7. Norbert Kościuch (Polonia P.), 8. Piotr Pawlicki (Unia Leszno), 9. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra), 10. Krystian Pieszczek (Falubaz), 11. Mateusz Szczepaniak (Speedway Wanda Kraków), 12. Tomasz Jędrzejak (Sparta), 13. Damian Baliński (ROW Rybnik), 14. Przemysław Pawlicki (Stal G.), 15. Bartosz Zmarzlik (Stal G.), 16. Piotr Protasiewicz (Falubaz). R1. Szymon Woźniak (Sparta), R2. Sebastian Ułamek (Włókniarz Częstochowa).
Sędziuje: Tomasz Proszowski (Tarnów).