Firmy w Krakowie i Małopolsce chcą zatrudnić tysiące nowych pracowników. Kogo szukają? Rekordowo dużo ofert dotyczy pracy zdalnej

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Ponad dziesięć tysięcy ofert pracy, w tym osiem tysięcy w Krakowie (z czego aż cztery tysiące przewiduje możliwość wykonywania zadań zdalnej) można znaleźć w najpopularniejszych serwisach rekrutacyjnych. To więcej niż przed pandemią.
Ponad dziesięć tysięcy ofert pracy, w tym osiem tysięcy w Krakowie (z czego aż cztery tysiące przewiduje możliwość wykonywania zadań zdalnej) można znaleźć w najpopularniejszych serwisach rekrutacyjnych. To więcej niż przed pandemią. Stawki też są znacząco wyższe: pracodawcy znacznie rzadziej oferują płacę minimalną, a coraz więcej jest takich, którzy na dzień dobry chcą zapłacić krakowską średnią, czyli prawie 7 tys. zł brutto. Plus benefity. Po kryzysie wróciły także – i to na wielką skalę – oferty pracy w gastronomii, hotelach, turystyce, fitness oraz usługach.

FLESZ - Polacy łatwiej i szybciej będą mogli się zaszczepić

Ponad 2 tys. ofert dotyczy pracy fizycznej, tyle samo – różnych dziedzin informatyki (zwłaszcza rozwoju oprogramowania), niewiele mnie – sprzedaży, półtora tysiąca – obsługi klienta, ponad tysiąc to rekrutacje na różne stanowiska w finansach i zarządzaniu, równie dużo jest propozycji dla inżynierów, a także dla pracowników administracji. Setki ofert można znaleźć w marketingu, logistyce, transporcie i kadrach (HR). Tradycyjnie mnóstwo kandydatów szuka małopolskie (zwłaszcza krakowskie) budownictwo (około tysiąca ofert).

Po koszmarnie trudnym roku pojawiło się też kilkaset ofert w szeroko pojętej branży turystycznej, hotelarskiej i związanej ze spędzaniem wolnego czasu (ponad 200 nowych ofert w kategorii „zdrowie, uroda i rekreacja”) oraz gastronomii (300 ofert w barach i restauracjach). Sporo jest ich także w edukacji i szkoleniach oraz doradztwie i konsultingu.

Poza Krakowem najwięcej jest ofert w Myślenicach, Wieliczce, Niepołomicach, Skawinie, Krzeszowicach i Bochni. Trzeba jednak pamiętać, że w pandemii w wielu zawodach i na licznych stanowiskach formalne miejsce zatrudnienia zaczęło odgrywać mniejszą rolę, a gdzieniegdzie wręcz nie ma większego znaczenia. Przekonaliśmy się, że wiele zadań można z powodzeniem wykonywać z domu, więc liczni pracodawcy oferują dziś taką możliwość. W zeszłym roku liczba tego typu propozycji w Krakowie po raz pierwszy przekroczyła tysiąc. Dzisiaj jest ich ponad cztery tysiące! Co więcej, w większości przypadków zdalnie – bez wychodzenia z domu - przejść można cały proces rekrutacyjny…

Według prognozy zawartej w Barometrze ManpowerGroup, zatrudnienie w II kwartale 2021 roku wzrośnie w całej Polsce średnio o 6 procent. Istnieje ogromny popyt na pracę w handlu elektronicznym, IT, bezpieczeństwie sieci i tzw. cloud services. Rośnie liczba miejsc pracy w sektorze SSC/BPO ze względu na większą otwartość na pracę zdalną. Silnie rozwija się sektor medyczny i farmaceutyczny. Sektor produkcyjny, bankowość i budownictwo powróciły do poprzedniego poziomu. Handel detaliczny, hotelarstwo, turystyka i gastronomia nadal wykazują tendencję spadkową ze względu na przedłużające się ograniczenia, ale to się może niebawem zmienić wraz z odmrożeniem kolejnych branż. Wygląda na to, że biznes w ogromnej większości przyzwyczaił się do nowej normalności i przed nami kilka pozytywnych lat

– komentuje Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Kompetencje, kompetencje!

Eksperci wskazują, że wracamy do tych samych wyzwań, z którymi mierzyliśmy się przed pandemią. Znaczącą barierę w rozwoju firm w Krakowie i w Małopolsce stanowi deficyt kompetencyjny. Trudności z pozyskaniem talentów, według Raportu Płacowego Hays, dotyczą głównie umiejętności technicznych, menedżerskich, digitalowych/IT, sprzedażowych i inżynieryjnych. Ten sam raport pokazuje, że firmy, aby zmniejszyć luki kompetencyjne w swojej organizacji, najczęściej podejmują współpracę z pracownikami zewnętrznymi, tymczasowymi lub kontraktowymi, dokonują transferów pracowników wewnątrz organizacji lub intensyfikują swoją współpracę z firmami rekrutacyjnymi, chcąc podnieść efektywność tych procesów. Niewiele firm posiada strategie w zakresie zarządzania karierami swoich pracowników czy też prognozuje swoje zapotrzebowania na kwalifikacje w dłuższej perspektywie.

Wszechobecna praca zdalna i związane z nią przyspieszenie procesów automatyzacji, większa otwartość pracodawców na elastyczne rozwiązania w zatrudnieniu spowodowały, iż – niezależnie od relatywnie niskiego bezrobocia - rynek pracy w 2021 roku i później w niczym nie będzie przypominał tego z czasów sprzed pandemii.

W odróżnieniu od 2008 roku, kryzys związany z pandemią ma charakter punktowy. Według szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju, branże, które bezpośrednio odczuwają skutki pandemii zatrudniają zaledwie ok. 5 proc. Polaków i wytwarzają 6 proc. PKB. Wiele branż zatrudniało przez cały ubiegły rok, dobrym przykładem jest e-commerce czy wiele gałęzi produkcji, które wykazywały ogromny popyt na nowych pracowników przez cały czas. Dzięki temu zawahania związane z pandemią nie spowodowały katastrofalnych skutków dla rynku pracy. Mało tego, w styczniu 2021 roku, według danych Eurostat, Polska odnotowała najniższy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej – i najwyższe zatrudnienie w porównaniu ze stanem sprzed kryzysu.

Cudzoziemców też wchłoniemy. I to więcej

Pandemia nie wpłynęła również na liczbę pracujących w Polsce cudzoziemców. Rozwiązania z tarczy antykryzysowej wydłużyły obowiązywanie dokumentów legalizujących zatrudnienie na czas pandemii. Według ZUS w 2020 roku do systemu emerytalno-rentowego zgłoszona była rekordowa liczba 725 tys. cudzoziemców, w przeważającej części obywateli Ukrainy. To pokazuje jak chłonny jest nasz rynek pracy. Małopolska jest – obok Warszawy i Wrocławia – głównym kierunkiem migracji za pracą.

Pandemia nie sprawiła, że przestaliśmy się zmagać z ogromnymi wyzwaniami natury demograficznej. Według GUS w ciągu najbliższych 30 lat pula kandydatów do pracy, czyli osób w wieku produkcyjnym, zmniejszy się o 17 proc. Natomiast procesy automatyzacji – które w pandemii przyspieszyły – będą wymagać całkiem nowych kompetencji od coraz większego odsetka pracowników.

- Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, iż pozyskanie wykwalifikowanych pracowników jest i będzie jeszcze trudniejsze niż było do tej pory – komentuje Piotr Dziedzic, członek zarządu Polskiego Forum HR. Wyjaśnia, że pandemia przyniosła zmianę w postawie kandydatów do pracy. W ubiegłym roku, duża część osób uczestniczących w procesach rekrutacyjnych traktowała go jako sposób na potwierdzenie swojej wartości na rynku pracy, a nie na znalezienie nowego zatrudnienia. Wielu też wycofywało się z rekrutacji na ostatniej prostej - bo kluczowe stało się dla nich bezpieczeństwo zatrudnienia, a zarazem pracodawcy usilniej niż dotąd starali się ich zatrzymać (świadomi tego, że nowych trudno pozyskać i to kosztuje).

- Możemy zatem się spodziewać, iż również trend wzrostu wynagrodzeń będzie postępował

– kwituje Piotr Dziedzic.

Z drugiej strony mamy pracodawców, którzy przy każdym zachwianiu otoczenia, w którym funkcjonują, szukają jak najbardziej elastycznych form bezpiecznego rozwoju. Wiąże się to z większym zainteresowaniem elastycznymi formami zatrudnienia.

- Agencje świadczące usługi w zakresie pracy tymczasowej odczuły ogromne spadki w zatrudnianiu pracowników w pierwszych dwóch kwartałach ubiegłego roku. Ale już od trzeciego kwartału zapotrzebowanie na ich usługi gwałtownie wzrosło i ta tendencja utrzymuje się do teraz. To samo zjawisko obserwujemy w zakresie zapotrzebowania na inne zewnętrzne formy zatrudnienia

– komentuje Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Kraków NIE może być pracodawcą dla całej Polski a tym bardziej dla całej Europy. Miasto się dusi, stoi w korkach, jest przeludnione. Skandalem jest zatrudnianie ludzi w administracji. Urzędników trzeba pozwalniać (uważam, że 70% pracowników administracyjno-biurowych jest do zwolnienia, a reszcie urzędników należy obniżyć płacę do ustawowej minimalnej), biurowce korporacyjne trzeba wyburzyć i wyprowadzić korporacje z Krakowa (wiele korporacji należy rozwiązać). Czas skończyć z idiotyczną pracą biurową. Nie ma z niej pożytku. Ludność napływową należy wywalić z Krakowa. Kraków NIE może być milionowym miastem!!! Precz z biurowcami i napływem ludności do Krakowa!!! Praca biurowa to jest debilizm!

:/

"Cudzoziemców też wchłoniemy. I to więcej"

No, "pięknie"; zamiast uczyć się na cudzych błędach, to uparliśmy się je powtarzać.

Nie mówiąc już o tym, że zawsze będziemy dziadami we własnym(?) kraju, jeśli pracodawcy nie będą musieli starać się o pracownika, tylko będą podchodzić do sprawy na zasadzie: "co, za mało? To Ukraińca se sprowadzę!". Nigdy nie dorównamy z płacami Zachodowi -- a młodzi, w poszukiwaniu lepszego życia, stale będą emigrować. Zaś do nas ściągać będzie dziadostwo z całego świata.

Takim krajem chcemy być? Naprawdę?

Dodaj ogłoszenie