Flaga na Wawelu przez calutki rok? [SONDA]

  • Gazeta Krakowska

Bartosz Dybała

Krakowski przewodnik chce, żeby flagi Polski górowały nad Wawelem przez cały rok. Dyrekcja Zamku Królewskiego analizuje propozycję. Prezydent jest na "tak".

Czytaj też: Flaga Polski na Wawel! [KOMENTARZ]

Już ponad 1800 osób podpisało na stronie internetowej petycję w sprawie stałego wywieszenia biało-czerwonej flagi na Wawelu. Pomysłodawcą inicjatywy jest Tomasz Darda, przewodnik miejski po Krakowie, historyk.

"Zasmucające jest, że zwiedzający Kraków mają dziś większą szansę spotkać się z flagami innych państw niż Polska. Na Starym Mieście łatwo natrafimy na flagi konsulatów różnych państw, a na popularnych wystawach muzealnych można spotkać się z fotografiami Krakowa z powiewającymi nad nim flagami nazistowskich Niemiec w latach 1939-1945. Taki obraz miasta i państwa mogą wywieźć z Krakowa przyjezdni. Wydaje się to nieprawidłowe." - głosi petycja, którą przygotował Darda. Opowiada, że wszystkie zamki, które napotkał w trakcie podróży np. po Anglii miały wywieszone flagi. Jego zdaniem to wyglądało bardzo ładnie i dumnie. Stąd i pomysł, by taki sam zwyczaj propagować w Krakowie, właśnie na Wawelu.

- Tym bardziej że w wolnej Polsce zanika waga symboli narodowych. Dlatego chciałbym, by polska flaga nie była tylko kojarzona z corocznymi zamieszkami w Warszawie 11 listopada, w Święto Niepodległości - mówi Darda. Do pomysłu, by biało-czerwone flagi wisiały na Wawelu przez cały rok z entuzjazmem podchodzi Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

- W Polsce musimy krzewić dumę z naszych barw narodowych. Uważam, że flagi powinny wisieć także przy każdej szkole i by co jakiś czas odbywały się w nich apele, w trakcie których mówiłoby się o symbolice narodowej - nie kryje Bukowski. Jako przykład kraju, którego obywatele chwalą się symbolami narodowymi, podaje Stany Zjednoczone. Przed swoimi domami wywieszają flagi, bo są dumni z tego, że są Amerykanami. - Polakom też jest potrzebna taka postawa - dodaje.

Inicjatywę przewodnika popiera też Stanisław Handzlik, działacz opozycji, były przewodniczący Rady Miasta.

- Myślę, że Wawel jest najbardziej dostojnym miejscem dla flagi w Krakowie. Ponadto pojawia się tam mnóstwo turystów. Niech mają świadomość, że znajdują się w miejscu dla Polski ważnym - uważa.

Także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uważa, że pomysł z wywieszeniem flag narodowych na Zamku Królewskim na cały rok jest bardzo dobry.

- Za granicą bardzo często możemy zobaczyć, że obiekty ważne z historycznego punktu widzenia są udekorowane flagami. W Polsce także powinniśmy w ten sposób podkreślać wartość takich miejsc i rolę, jaką odegrały w historii naszego narodu. Wawel to w końcu siedziba królów polskich - mówił nam prezydent Majchrowski.

Prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu wie o ankiecie internetowej. Zrobiła na nim wrażenie, ale zajmie stanowisko, gdy dostanie oficjalne pismo w tej sprawie. Jak dotąd, flagi państwowe są wywieszane na Wawelu na Baszcie Senatorskiej i Złodziejskiej 3 maja, 15 sierpnia oraz 11 listopada. Petycję w sprawie flagi można podpisać na stronie internetowej www.petycjeonline.com.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

06.06.2015, 13:48

Flaga wisi na Wawelu ale malutka, jak na zlosc pomyslodąwcom.

14.02.2015, 12:25

Na ZAMKU powinny być najlepsze,całoroczne flagi-minimum 2szt. przy wejściu Proponuję, aby to była tzw.DOBRA FLAGA,która nie oplątuje się i zawsze super wygląda.Powiewa na Pogotowiu Flagowym ONLINE

29.01.2015, 23:33

Ustawa o godle...z 2004 roku zezwala na codzienne eksponowanie flagi nie tylko na WAWELU, ale na każdym domu.Korzystam z tego prawa i na moim domu BIAŁO-CZERWONA powiewa cały rok.Na WAWELU powinna być najlepsza flaga i to jak najszybciej-dziwne,że na polskim WAWELU nie ma polskiej FLAGI?Proponuję, aby to była tzw.DOBRA FLAGA,która nie oplątuje się i zachowuje prostokątny kształt w każdych,nawet najtrudniejszych warunkach, bo posiada specjalną konstrukcję ,która zapewnia prawidłową pracę flagi przez cały rok.Na YouTube i Pogotowiu Flagowym można zobaczyć jak DOBRA FLAGA dzielnie pracuje ,wręcz walczy w trudnych warunkach i zawsze zwycięża-to prawdziwy symbol wolnego narodu.Nasza dzielna i piękna flaga jest bezpartyjna,łączy nas ponad podziałami. Pokażmy swoje barwy POLACY!! WYWIEŚMY FLAGI, nie tylko na WAWELU!! Wkrótce DZIEŃ FLAGI!!

24.01.2015, 00:44

Na WAWEL proponujemy tzw.DOBRĄ FLAGĘ ,która nie oplątuje się i zachowuje kształt falującego prostokąta w każdych warunkach.Zapraszamy do obejrzenia filmów na YouTube i POGOTOWIU FLAGOWYM, jak dzielnie walczy nasza BIAŁO-CZERWONA i zawsze zwycięża-to prawdziwy symbol wolnego narodu.

16.01.2015, 13:18

raz nazywasz Polskę warszawsko-carską okupacją, nie chcesz polskiej flagi tylko jakieś suwerenne państewko, a teraz nagle wielki z ciebie Polak...
co do reklamy Lecha to pojawiła się w lutym przed katastrofą i nie widzę związku bilboardu z flagą, a już tym bardziej ze mną.

15.01.2015, 22:32

No to powodzenia obciachowy Januszu w tworzeniu własnego imperium...

15.01.2015, 20:52

Słowiańskie "Janusze" z wąsami i w klapkach.... boskie... przy tych wąsach to ta flaga nie jest takim obciachem..

15.01.2015, 18:42

mało wam jeszcze transparentu z Zimnym Lechem na przeciw Wawelu. Teraz jeszcze flagi się zachciewa.

15.01.2015, 11:42

z tego co pamiętam to pierwszy car zaczął panować jakieś 5 do 10 wieków po przybyciu tu Słowian, więc marny związek caratu z napływem aktualnie 'rdzennej' ludności Krakowa... w zasadzie monarchia od caratu niczym się nie różni oprócz nazwiska panującego... a kim ty jesteś, że nie jesteś, ani Celtem, ani Słowianinem, ani Panem, ani Sarmatą, ani rabem, że chcesz mieć swoje państwo i to akurat w Krakowie?

15.01.2015, 11:24

"Na znak tryumfu, obyczajem dawnym ludu naszego, wywieszamy gacie - jako to czynią nasi pobratymcy na Bałkanie, gdy nadchodzi pranie"

15.01.2015, 11:21

czy chodzi o zbuntowanych poddanych Cara, którzy w 1918 wyparli się swego monarchy i pochodzenia więc udają, że nie mają z nim nic wspólnego. Jakoś nie widzę związku z napływem na te ziemie rozmaitych barbarzyńców, zwłaszcza, że Wy Jaśnie Panie to ponoć Sarmaci.... A może jednak wy słowiańskie raby?

15.01.2015, 10:25

pewnie, że nie musi się podobać, ale póki co jest demokracja i decyduje większość. Nawiasem mówiąc to kto trzyma aktualnie 'berło' mi się cholernie nie podoba w przeciwieństwie do reszty kraju (w tym flagi).
(A jak Ci przeszkadza, że ktoś do Krakowa przybył skądś, to powinno Ci też przeszkadzać, że Słowianie mieszkają na ziemiach gdzie wcześniej byli tylko Celtowie... chyba, że jesteś Celtem :) )

15.01.2015, 09:44

to wolny kraj i nie musi mi się podobać. Jak tobie się Wolne Miasto nie podoba, to wracaj pod berło Cara lub do lasu.... Ciekawe po czyjej stronie opowiedziałby się ten "milion" (czy słoików przybyłych z terenu byłego Kraja Priwislinskiego też do nich zaliczyć?)

15.01.2015, 07:28

jak marzy Ci się Wolne Miasto Kraków to nowatorski pomysł i musisz tylko do niego przekonać pozostały milion krakowian. A jak Ci się Polska i flaga nie podobają to mam prośbę, nie używaj przy okazji naszego języka i wszystkich portali z domeną .pl.

15.01.2015, 06:22

wg. Zaleceń Instytutu Heraldyczno-Weksylogicznego:
- Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze;
- Flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe;
- Na otwartym powietrzu flaga jest eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej musi być dobrze oświetlona;
- Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie;
Stosuje się ktoś w ogóle do tych zaleceń? Chcecie uczyć szacunku do flagi....

15.01.2015, 00:54

jak ma wisiec flaga to juz moze bardziej krakowa lub galicji ostateznie wisly i cracovi inna sprawa ze oszolomom pseudo patryjotom obija juz

14.01.2015, 23:56

kto normalny coś takiego bez okazji typu święto wywiesza? w burkach też każecie chodzić?

14.01.2015, 23:54

chcecie wywiesić kolejny?

14.01.2015, 23:10

wracaj do siebie na Jamajkę tam jest 'ładna' flaga...

14.01.2015, 23:09

to może jeszcze swastyki i sierp z młotem z pozostałych okupacji?

14.01.2015, 22:24

symbol obcego, warszawskiego, panowania i nacjonalizmu w stylu Kongresówki. Kraków to było nie tylko królewskie miasto ale także cesarskie i cesarsko - królewskie. Niby dlaczego tylko flaga z Kongresówki ma wisieć?

14.01.2015, 22:09

A po co nie jest ladna kolorystycznie niema tez powodow zeby byc zniej dumny

14.01.2015, 21:53

A po co. Ani ladna nie jest ani to powod do dumy

14.01.2015, 20:48

żeby zrobić referendum ogólnopolskie ale urny muszą być przeźroczyste!

14.01.2015, 19:32

No i dobrze.
Generalnie flagę i barwy narodowe należy propagować.
Jedziesz za granicę na wakacje i widzisz flagi wszędzie.
U nas jak masz flagę na domu to cię nazywają świrem.

Jak najbardziej jestem ZA. Aczkolwiek nie musiała by ona być taka wielka jak na zdjęciu.