Spowiedź święta 2019. Kiedy trzeba się spowiadać?
Przed świętami do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. Stoją w nich osoby, które systematycznie spowiadają się (według kapłanów najlepiej byłoby to robić co około trzy miesiące), ale też ci, którzy rozliczają się przed Bogiem ze swojego postępowania raz do roku czy nawet rzadziej.
Spowiednicy apelują: nie wstydźmy się i nie bójmy przystąpić do spowiedzi po latach. Jak przekonują, wielka jest radość w niebie z takiego nawrócenia, a gdy spowiednik słyszy, że to wyjątkowa sytuacja i powrót do sakramentu pokuty po długiej przerwie, podpowie i przypomni, jak się spowiadać, przeprowadzi delikatnie i troskliwie przez całą spowiedź.
Po co nam spowiedź?
Spowiedź pozwala wierzącym pojednać się z Bogiem, a to pojednanie daje ulgę, radość, w przypadku spowiedzi wielkanocnej - pozwala dobrze przeżyć te najważniejsze święta.
5 warunków dobrej spowiedzi
Kościół podpowiada nam, jakie są warunki dobrej spowiedzi jest ich pięć:
- 1. Rachunek sumienia
- 2. Żal za grzechy
- 3. Mocne postanowienie poprawy
- 4. Wyznanie grzechów
- 5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.
Dokonując rachunku sumienia przed spowiedzią warto zadać sobie pytania: jakie przykazania Boże lub kościelne złamałem, w jakim stopniu i jak często, jak wypełniam swoje obowiązki rodzinne i zawodowe, a także - czy może jakaś wada główna dominuje w moim życiu. Warto sobie uświadomić, że właśnie solidne przygotowanie to sekret dobrej spowiedzi.
Nie bój się wyspowiadać: Co mówi się w konfesjonale?
Spowiedź, konieczność wyznania swoich grzechów, u niejednej osoby wywołuje stres, obawy. Klękając w konfesjonale powinniśmy pamiętać, że prawdopodobnie nie ma takich grzechów, których kapłan już wcześniej nie słyszał. Ponadto - że wszystko, co zostanie przez nas wyznane, pozostanie w konfesjonale, ponieważ spowiednika obowiązuje tajemnica spowiedzi.
Źródło: TVN24