https://gazetakrakowska.pl
reklama

Forum z potencjałem

Materiał informacyjny Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Fabryka samochodów ciężarowych Jelcz w Jelczu-Laskowicach. Nz. linia montażowa.
Fabryka samochodów ciężarowych Jelcz w Jelczu-Laskowicach. Nz. linia montażowa. Maciej Kulczyński
Sytuacja geopolityczna w naszym regionie od blisko trzech lat jest bardzo napięta. Za sprawą konfliktu toczącego się za wschodnią granicą Polski i NATO zmienił się sposób myślenia o kwestiach bezpieczeństwa, także w wymiarze militarnym. Nowe oczekiwania postawiono nie tylko przed siłami zbrojnymi, ale też wspierającym je przemysłem zbrojeniowym.

Te oczekiwania mają swój konkretny wymiar. W przypadku sił zbrojnych chodzi o relatywnie szybkie zwiększenie ich liczebności, rozbudowę struktur i podniesienie poziomu wyszkolenia. Równolegle prowadzony jest proces modernizacji technicznej i nasycania armii najnowszą techniką bojową. Choć zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej jest on rozłożony na dekady i podzielony na etapy, to w ostatnich latach znacząco przyspieszono tempo jego realizacji. Jest to powiązane nie tylko z sytuacją bezpieczeństwa, ale także decyzjami o znaczącym zwiększeniu wydatków na cele obronne, w tym zakupie nowoczesnego sprzętu, czy rozbudowie systemu obrony i ochrony ludności cywilnej. Efektem jest m.in. opracowany i realizowany program wzmocnienia granic państwa „Tarcza Wschód”.

Ważną rolę w procesie unowocześniania armii i jej wyposażenia odgrywa przemysł obronny. Doświadczenia wojny w Ukrainie potwierdziły wielokrotnie, że posiadanie silnej krajowej zbrojeniówki ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. W tym aspekcie nie jest najistotniejszym czy podmioty dające swój wkład w rozwój branży to przedsiębiorstwa państwowe, czy firmy prywatne. Liczy się to, w jaki sposób efektywnie zarządzić ich wspólnym potencjałem. Drugim aspektem, który ujawnił konflikt w Ukrainie jest niewystarczająca efektywność branży zbrojeniowej w wymiarze europejskim i światowym. Kłopoty z wyprodukowaniem dużej ilości amunicji, zwiększeniem produkcji czołgów czy bojowych wozów piechoty – o co stale prosi Ukraina – tylko to potwierdziły. Problem z rozwinięciem zdolności produkcyjnych i tempa wytwarzania sprzętu odpowiadających zgłaszanym przez armie potrzebom ma wiele krajów.

Mesko S.A. w Skarżysku-Kamiennej. Nz. wydział amunicji małokalibrowej.
Mesko S.A. w Skarżysku-Kamiennej. Nz. wydział amunicji małokalibrowej.
Wojciech Pacewicz

Polska także wyciąga wnioski z ukraińskiej lekcji. Nie tylko rozbudowuje swoje siły zbrojne, ale za sprawą decyzji rządowych zwiększa wydatki na obronność. Część tych środków przeznacza na wzmocnienie potencjału sektora zbrojeniowego, by nadrobić wieloletnie – liczone w dekadach – zaniedbania i zaniechania. Dziś nikt nie kwestionuje konieczności dokapitalizowania zakładów odpowiadających za produkcję amunicji i środków bojowych, karabinów, czy sprzętu ciężkiego. Decyzje o wyasygnowaniu blisko 4 miliardów złotych na realizację programu Narew, utworzenie Narodowej Rezerwy Amunicyjnej, czy rozpoczęcie inwestycji w ramach Tarczy Wschód to tylko przykłady potwierdzające zmianę w podejściu do krajowej zbrojeniówki i kwestii bezpieczeństwa.

Największe oczekiwania kierowane są, co wydaje się oczywiste, wobec Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Licząca ponad 60 podmiotów grupa kapitałowa jest krajowym liderem branży. Ze względu na swój potencjał posiada zdolności produkcyjne, ale także serwisowo-obsługowe w zakresie praktycznie każdego typu sprzętu będącego na wyposażeniu armii. Od kilku lat te zdolności są rozszerzane, a tam gdzie to niezbędne - odtwarzane. Przykładem jest domena amunicyjna, która ma szczególne znaczenie dla obronności kraju. Z racji swojego potencjału i pozycji na rynku to właśnie spółki tworzące Polską Grupę Zbrojeniową są głównym beneficjentem inwestycji, jakich rząd dokonuje w branży zbrojeniowej. By jednak przyspieszyć proces zmian, pozwalających zwiększyć efektywność całej branży, koniecznym jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a innymi podmiotami działającymi na krajowym rynku. Nie chodzi tylko o firmy z branży, z którymi w wielu wypadkach istnieje już realna współpraca, co widać w programie Miecznik, ZSSW-30, DMO Regina i wielu innych, ale także podmioty,, które dotąd nie współpracowały z branżą zbrojeniową, a z uwagi na posiadany potencjał, park maszynowy czy kadry mogłyby to robić. Trzeba tylko powiedzieć im, jak mogą rozpocząć tę współpracę.

Fabryka samochodów ciężarowych Jelcz w Jelczu-Laskowicach. Nz. praca przy stole spawalniczym.
Fabryka samochodów ciężarowych Jelcz w Jelczu-Laskowicach. Nz. praca przy stole spawalniczym.
Maciej Kulczyński

Temu służy organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową „Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego 2025”. To pierwsza taka inicjatywa, która ma stanowić platformę do spotkania i rozmowy o tym jak zostać parterem biznesowym PGZ i jej spółek. Wydarzenie, które odbędzie się 5 marca 2025 r. w Warszawie, podzielone będzie na dwa segmenty. Pierwszy to strefa debaty o stanie obecnym branży zbrojeniowej, stojących przed nią wyzwaniach i próbie nakreślenia wizji przyszłości. W gronie decydentów i ekspertów poruszone zostaną szczegółowe kwestie dotyczące różnych obszarów funkcjonowania branży, w tym aspektów finansowych, priorytetyzacji celów, które branży definiują resorty odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Drugi segment, z punktu widzenia idei wydarzenia równie ważny, to strefa warsztatowa. W jej ramach przedstawiciele PGZ S.A. nakreślą zasady, na jakich podmioty spoza sektora obronnego mogą nawiązać współpracę i stać się kooperantami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Będzie to pewnego rodzaju przewodnik, który pomoże zainteresowanym poznać wymogi i potrzeby sektora zbrojeniowego. W części prezentacyjnej poszczególne spółki tworzące Grupę Kapitałową przedstawią swój profil działalności oraz pola potencjalnej współpracy. W ten sposób obie strony otrzymają szansę na lepsze poznanie się i znalezienie wspólnych celów. Wszystko po to, by zwiększyć grono partnerów biznesowych i wykorzystać potencjał firm, które mogą zasilić branżę zbrojeniową, a dotąd nie miały takiej okazji.

Fabryka Broni
Fabryka Broni
Jacek Turczyk

Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego 2025 ma nie tylko pokazać potencjał i potrzeby Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale przede wszystkim stworzyć szansę na otwarcie sektora obronnego na współpracę z krajowymi firmami, które dotychczas w nim nie działały. Oczekiwania wojska dotyczące nie tylko sprzętu ciężkiego i bardzo specjalistycznego, ale też indywidualnego wyposażenia pokazują, że grono firm, które mogą włączyć się w pracę na rzecz obronności, może być większe niż dotąd. Dlatego inicjatywa Polskiej Grupy Zbrojeniowej skierowana jest przede wszystkim do tych polskich firm, które jeszcze nie są jej partnerami biznesowymi. Biorąc pod uwagę rosnące potrzeby wojska i zwiększające się nakłady finansowe na obronność warto wziąć udział w Forum, by dowiedzieć się, jak zostać aktywnym podmiotem w zbrojeniówce – branży, która ma realną szansę na szybki i dynamiczny rozwój z korzyścią dla krajowej gospodarki i bezpieczeństwa kraju. 

Fabryka Broni
Fabryka Broni
Jacek Turczyk

Rejestracji na forum można dokonać pod adresem: https://grupapgz.pl/forum/

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska