
Tradycja gdowskich jarmarków nad Rabą sięga XVIII wieku. Mający ok. 30 arów plac handlowy przy ulicy Targowej w Gdowie, jest jedynym wiejskim targowiskiem w powiecie wielickim. Obecnie jarmarki odbywają się tam co drugą środę. W fatalnych warunkach, bo targowisko to tylko utwardzony plac, właściwie bez żadnej infrastruktury dla sprzedających oraz nabywców.
Miejsce to zostanie wreszcie przeobrażone i dostosowane do norm, wymaganych dla tego typu obiektów. Pomogą w tym fundusze unijne. Na inwestycję, której łączne koszty są szacowane na 734 tys. zł, gmina otrzyma prawie 470 tys. zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- Umowę o przekazaniu dofinansowania podpiszemy 5 grudnia. Zaraz potem ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę targowiska. Prace powinny ruszyć w styczniu, a ich zakończenie przewidujemy w październiku 2018 roku - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.
Targowisko czeka kompleksowa modernizacja. Krystyna Liszkowska z Referatu Przedsięwzięć Gospodarczo-Społecznych gdowskiego Urzędu Gminy podaje, że plac zostanie wyłożony kostką brukową i ogrodzony. Powstanie także zadaszony Punkt Promocji Produktów Regionalnych nazwany „Mój Rynek”, przeznaczony do sprzedaży produktów rolno-spożywczych (także mających status ekologicznych).
Zmodernizowane i rozbudowane zostaną też obiekty sanitarne, będące obecnie jedyną infrastrukturą na targowisku.
Wójt Gdowa zaznacza, że renowacja targowiska wpisuje się także w rozpoczęty już projekt ‚Dolina Raby dla Krakowa i Małopolski”, pod szyldem którego powstaje na gdowskim Zarabiu - również z pomocą unijną - regionalne centrum rekreacyjno-turystyczne.
- Nadrabskie jarmarki, organizowane na odnowionym targowisku i połączone z promocją lokalnych produktów, będą także atrakcją turystyczną - uważa Zbigniew Wojas.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto