Na centrum wypoczynku zagospodarowano teren poprzemysłowy (dawną żwirownię Krusz-Geo) na granicy Kłaja i Targowiska. Powstał tam jeden z najładniejszych w Małopolsce ośrodków rekreacyjnych: z dwoma plażami (piaszczystą i trawiastą), przystanią dla miłośników sportów wodnych, wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych, miastecziem rowerowymi, parkami nauki oraz okazałym parkiem linowym (tzw. małpim gajem), ścieżkami rowerowymi i spacerowymi oraz inną infrastrukturą wypoczynkową.
W gminnym ośrodku planowano uruchomić także strzeżone kąpielisko (trzy akweny, w tym jeden dla dzieci). Jednak tę część projektu musiano odłożyć na kolejne lato, jak wyjaśnia wójt Kłaja Zbigniew Strączek, z przyczyn proceduralnych.
- Brak w tym sezonie kąpieliska nie wynika z naszej złej woli, bo bardzo chcieliśmy go teraz uruchomić, ale z kwestii formalnych. Niestety były one nie do przeskoczenia. By otworzyć kąpielisko, jego organizator – na podstawie przepisów prawa wodnego – musi zawnioskować o jego wyznaczenie i umieszczenie w ewidencji kąpielisk funkcjonujących na terenie gminy najpóźniej do 31 grudnia roku poprzedzającego planowane otwarcie obiektu. My nie mieliśmy możliwości dokonać zgłoszenia kąpieliska w 2021 roku, bo zakończenie budowy ośrodka i odbiory inwestycji miały miejsce dopiero w marcu tego roku. W efekcie kąpielisko ruszy dopiero latem 2023 roku – powiedział nam wójt Kłaja.
W tym sezonie w „Dolinie Raby” będzie obowiązywał zakaz kąpieli, ale można będzie popływać tam na rożnym sprzęcie. Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji wypożyczalnię rowerów wodnych i kajaków. Ponadto w dawnej żwirowni jest przestrzeń dla łodzi motorowych i skuterów wodnych (mogą one cumować przy jednym z kilku pływających pomostów).
W ośrodku wybudowano również: place zabaw, boisko do piłki plażowej, siłownię zewnętrzna, ściankę wspinaczkową, drewniane pomosty dla wędkarzy. Jest kilka tematycznych parków edukacyjnych (m.in. prezentujący różne formy geologiczne i rodzaje skał oraz sensoryczny „Ścieżka traw”). Są: drewniane wiaty, miejsca na ognisko, budynek z przebieralniami i sanitariatami, stojaki na rowery, parking (na ok. 60 miejsc).
Ośrodek jest ogrodzony, oświetlony (m.in. lampami solarnymi) i zaopatrzony w monitoring. Na początek centrum wypoczynku będzie czynne codziennie w godz. 10-18; potem, w zależności od zapotrzebowania użytkowników obiektu, możliwe są tu korekty.
- Zarządzanie ośrodkiem „Dolina Raby” powierzyliśmy gminnej spółce Wodociągi Gminy Kłaj. Wejście na teren ośrodka i większość atrakcji będą darmowe. Płatne będzie tylko wypożyczanie rowerów wodnych i kajaków oraz korzystanie z parku linowego – wylicza Zbigniew Strączek.
Adaptacja pod rekreację dawnej nadrabskiej żwirowni trwała od początku 2020 roku. Inwestycja pochłonęła ponad 4,1 mln zł, z czego połowę pokryją pieniądze unijne z puli na rewitalizację terenów poprzemysłowych. Dzięki temu dofinansowaniu ośrodek będzie bezpłatny (przynajmniej przez najbliższych pięć lat, w ramach tzw. okresu trwałości projektu).
Zagospodarowanie dawnej żwirowni w rejonie Kłaja i Targowiska jest częścią szerszego projektu w ramach którego dwie gminy powiatu wielickiego: Kłaj i Gdów przywracają nadrabskim obszarom funkcje rekreacyjne.
Na terenie ośrodka wypoczynkowego na granicy Kłaja i Targowiska powstaną w ramach tego przedsięwzięcia jeszcze kładka rowerowa nad starorzeczem Raby (jest w budowie) oraz hala do przechowywania sprzętu wodnego (prawdopodobnie do końca 2022 roku, inwestycja jest na etapie starań o pozwolenie na budowę).
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Relaksujący weekend? Tylko na termach. Oto najlepsze baseny w Małopolsce!
- Wieliczka. Wracają niedzielne kursy autobusów. Jedna linia do likwidacji
- Miodobranie 2021 w Wieliczce. Słodki czas w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Będą nowe połączenia MPK do Krakowa: dla Niepołomic i Wieliczki
- Pociągi nie dojadą z Krakowa do Wieliczki. Szykują się duże zmiany
FLESZ - Bon turystyczny ważny do września
