FLESZ - Polaków jest mniej. Są dane GUS

W wielickich Brzegach powstał nieduży ośrodek, natomiast kąpielisko w dawnej nadrabskiej żwirowni Krusz-Geo w Kłaju jest bardzo okazałe i zaopatrzone w liczne dodatkowe atrakcje dla plażowiczów.
- Ośrodek jest już właściwie gotowy, trwają ostatnie prace związane z wypłycaniem części kąpieliska. O oficjalnym finale robót można będzie mówić mniej więcej za miesiąc, po wszystkich odbiorach nowej infrastruktury - powiedział nam wójt Kłaja Zbigniew Strączek.
Z kolei inwestycję w Brzegach już zakończono i jak mówi wiceburmistrz Wieliczki Piotr Krupa, ośrodek czeka na przyjście lata.
- Kąpielisko zostanie otwarte na pewno na początku wakacji, a być może uda się to kilka tygodni wcześniej. By uruchomić ośrodek konieczne jest jeszcze przeprowadzenie pewnych procedur - podjęcie przez Radę Miejską uchwały w sprawie określenie sezonu kąpielowego i wykazu kąpielisk (radni muszą zatwierdzić ten dokument nie później niż 20 maja 2022 roku, bez tego nie ma mowy o otwarciu kąpieliska - red). Musimy też zadbać o jeszcze jedną kwestię. W ośrodku powstały przebieralnie, ale sanitariaty już nie, bo brakuje tam kanalizacji. Dlatego na sezon trzeba zorganizować tam przenośne toalety – wylicza wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji.
W Brzegach przeznaczono pod rekreację (I etapie inwestycji) teren mający ok. 12 arów, będący częścią dawnej żwirowni. Powstały m.in.: strzeżone kąpielisko, plac zabaw, piaszczysta plaża, oświetlenie solarne, ławki. Wartość prac sięgnęła 0,5 mln zł. Część tej kwoty pokryła dotacja z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z puli dla Lokalnej Grupy Działania Powiatu Wielickiego.
Adaptacja pod rekreację dawnej nadrabskiej żwirowni Krusz-Geo w Kłaju oraz Targowisku jest dużo droższa. To wydatek rzędu 4 mln zł, z czego połowę pokryją pieniądze unijne, zarezerwowane na rewitalizację terenów poprzemysłowych.
Ten ośrodek rekreacyjny będzie jednym z najładniejszych w Małopolsce, z trzema strzeżonymi kąpieliskami, dwoma plażami (piaszczystą i trawiastą), pomostami pływającymi (przy jednym z nich będą mogły cumować łodzie i skutery wodne), drewnianymi pomostami dla wędkarzy, parkiem linowym (tzw. małpim gajem), placem zabaw, miasteczkiem rowerowym.
W dawnej nadrabskiej żwirowni powstały także boisko do piłki plażowej, plenerowa siłownia, parki tematyczne (m.in. prezentujący różne formy geologiczne i rodzaje skał oraz sensoryczny „Ścieżka traw”). Są: przebieralnie, sanitariaty, parkingi, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, oświetlenie.
- Planujemy otworzyć ośrodek tak szybko, jak pozwoli na to pogoda, a więc zapewne w maju. Na początek można będzie korzystać z parku linowego, siłowni, rowerów wodnych itp., a plaże i kąpielisko zostaną uruchomione wraz z nastaniem prawdziwiej letniej aury - zapowiada wójt Kłaja.
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Relaksujący weekend? Tylko na termach. Oto najlepsze baseny w Małopolsce!
- Wieliczka. Wracają niedzielne kursy autobusów. Jedna linia do likwidacji
- Miodobranie 2021 w Wieliczce. Słodki czas w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Będą nowe połączenia MPK do Krakowa: dla Niepołomic i Wieliczki
- Pociągi nie dojadą z Krakowa do Wieliczki. Szykują się duże zmiany