https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie biją, kradną czy handlują trawą?

Marek Podraza
Marek Podraza
Do końca kwartału mają powstać mapy zagrożeń, które pozwolą zobrazować ich skalę i rodzaje na terenie powiatu. Konsultacje społeczne w tej sprawie odbyły się już w sześciu gminach, a w poniedziałek rozmawiano o tym również w naszym starostwie.

- Mapy będą dostępne na stronach internetowych i będą informowały społeczeństwo o zagrożeniach z trzech poziomów: krajowego, wojewódzkiego i powiatowego. Będą tam zawarte proste informacje dla ludzi - mówił insp. Michał Gawlik, komendant powiatowy policji w Gorlicach.

Będziemy się mogli z nich dowiedzieć o rodzajach przestępczości, jakie występują na danym terenie. Np. gdzie najczęściej dochodzi do rozbojów, kradzieży z włamaniem, bójek, kradzieży pojazdów czy też wymuszeń rozbójniczych.

- Ważnym elementem będzie też przestępczość narkotykowa, która wkracza agresywnie na nasz teren, bo są odbiorcy. Rodzice będą mogli się dowiedzieć, czy w rejonie danej szkoły, osiedla dochodzi do tego typu przestępstw - wyjaśniał komendant Gawlik.

Mieszkańcy znajdą tam również informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym. Pojawią się oznaczone odcinki dróg o długości około 5 km, gdzie najczęściej zdarzają się wypadki, kierowcy jeżdżą za szybko, a piesi poruszają się niezgodnie z przepisami. Dowiemy się też np. o źle oświetlonych przejściach dla pieszych w Gorlicach.

- Praktycznie co 7-9 godzin dochodzi w powiecie do przestępstwa. W ubiegłym roku odnotowaliśmy ich ponad tysiąc, ale w poprzednich latach było ich dużo więcej, bo ponad dwa tysiące - wylicza komendant Gawlik.

Już w tym roku trzy osoby poniosły śmierć na naszych drogach. - Chcemy podczas tych konsultacji dowiedzieć się jak najwięcej od mieszkańców o nowych zagrożeniach. Mapy bowiem będą na bieżąco aktualizowane - wyjaśniał komendant.

Gazeta Gorlicka

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska