Burze w Małopolsce. Gdzie jest burza?
Według przewidywań meteorologów w najbliższym czasie niemal w całej Polsce należy spodziewać się opadów deszczu oraz mocnych porywów wiatru. Dodatkowo w niektórych regionach Małopolski prawdopodobnie wystąpi burza. Przygotować na nią powinni się przede wszystkim mieszkańcy:
- Oświęcimia,
- Olkusza,
- Skawiny,
- Chrzanowa.
Zachowanie podczas burzy jest niezwykle ważne
Burza to wbrew pozorom bardzo niebezpieczne zjawisko, dla którego charakterystyczny jest intensywny opad deszczu, śniegu lub gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze - pioruny. Najlepiej, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wychodzić wówczas z domu, ponieważ powodują one zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne. Uderzenie pioruna może bowiem skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki i wszystkiego, co jest włączone do instalacji.
Na stronie policji czytamy, że jeśli burza zastanie nas w domu:
- Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
- Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
- Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
- Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
- Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
- Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
- Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
Należy również, o ile jest taka możliwość, wprowadzić do domu zwierzęta domowe, które przebywają na zewnątrz. Nie wolno także dotykać żadnych metalowych przedmiotów, w tym również kaloryferów i kranów.
Natomiast jeśli rozpocznie się burza, gdy jesteśmy na zewnątrz:
- O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę.
- Jeśli nie ma takiej możliwości nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
- Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
- Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
- Wyjdźmy natychmiast z wody.
- Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.
Gdy jedziemy pojazdem:
- Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
- Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
- Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.
Pierwsza pomoc w przypadku porażenia piorunem
Jeśli zdarzy się, że jesteśmy świadkami porażenia piorunem innej osoby, powinniśmy natychmiast zareagować i udzielić jej pierwszej pomocy.
Przede wszystkim, aby udzielić pierwszej pomocy, należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby poszkodowanej. Następnie należy sprawdzić, czy oddycha i jest przytomna. Jeśli nie wyczuwamy tętna, wówczas powinniśmy wykonać resuscytację. Poszkodowany powinien leżeć na wznak ze względu na prawdopodobieństwo uszkodzenia kręgosłupa szyjnego. Jeżeli na ciele są ślady oparzenia, to należy, o ile to możliwe, schłodzić je zimną wodą przez kilka minut i przyłożyć jałową gazą. W przypadku złamań należy unieruchomić uszkodzoną kończynę. Następnie trzeba wezwać pogotowie i poczekać na jego przyjazd.
Jak wykorzystać czas podczas burzy?
Nie ukrywajmy, że jeśli jesteśmy w domu podczas burzy i wyłączyliśmy wszystkie urządzenia elektryczne, wówczas możemy się trochę nudzić. Warto jednak wykorzystać ten czas na przyjemne lub pożyteczne rzeczy, na które zazwyczaj nie mamy czasu. Może to być na przykład zrobienie zaległych zadań do szkoły lub do pracy, posprzątanie bałaganu, czytanie książek, jak również spędzenie czasu z rodziną, grając w gry planszowe lub po prostu rozmawiając. Warto zaznaczyć, że takie zajęcia pozwolą nam się odstresować, zapomnieć o burzy i szybciej ją przetrwać.
