Genialny oszust czy ofiara? Chciał naciągnąć 67 sądów na 200...

  Genialny oszust czy ofiara? Chciał naciągnąć 67 sądów na 200 tys. złotych?

  Artur Drożdżak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Tomasz W. na sali sądowej. - Oskarżony nie oszukiwał - stwierdził sąd. Prokurator już zapowiada apelację

  Tomasz W. na sali sądowej. - Oskarżony nie oszukiwał - stwierdził sąd. Prokurator już zapowiada apelację ©Artur Drożdżak

  Ofiara czy może bardzo sprytny oszust, który działał na granicy prawa? Na razie 33-letni Tomasz W. z Krakowa został uniewinniony przez krakowski sąd od próby oszukania... 67 sądów z całej Polski na 200 tys. złotych. Prokuratura nie zamierza się poddawać w tej nietuzinkowej i zagadkowej sprawie. - Na pewno złożymy apelację od nieprawomocnego wyroku - zapowiada prokurator Wiesław Wiechniak.
  Tomasz W. na sali sądowej. - Oskarżony nie oszukiwał - stwierdził sąd. Prokurator już zapowiada apelację

  Tomasz W. na sali sądowej. - Oskarżony nie oszukiwał - stwierdził sąd. Prokurator już zapowiada apelację ©Artur Drożdżak

  Przeczytaj też: Mim "Diabeł" z Rynku Głównego stanął przed sądem [ZDJĘCIA]  To była bardzo nietypowa sprawa. Śledczy zainteresowali się działalnością Tomasza W. w 2008 r., gdy między lutym a lipcem zasypał pozwami cywilnymi kilkadziesiąt sądów z całego kraju. Wszystkie pozwy były pisane w taki sam sposób.
  Mężczyzna domagał się w nich wydania nakazów zapłaty 30 tys. zł od fikcyjnych osób za rzekomo udzieloną im pożyczkę. Wymyślał ich nazwiska, np. Tomasz Kot, Maciej Sola, Maciej Kot. Powtarzał też nieprawdziwy adres pozwanych, m.in. ul. Borsucza, ul. Kolna, Golna lub Polna nr 22/2 w wybranych przez siebie miastach.

  Co ciekawe, każdy z jego pozwów był opatrzony znaczkami opłaty sądowej o nominałach 50 lub 200 zł. W sumie opłata za każdym razem opiewała dokładnie na 1500 zł.

  Po kilku dniach mężczyzna wycofywał swoje pozwy. Sądy nigdy nie rozpatrywały jego spraw i postępowania umarzały z powodu braku jednego, ale kluczowego dokumentu. Przeszkodą było to, że mężczyzna nigdy nie załączał rzekomej umowy pożyczki. To był brak formalny, który uniemożliwiał rozpoznanie spraw.

  Zgodnie z procedurą, w takiej sytuacji sąd był zobowiązany z urzędu do zwrotu Tomaszowi W. kosztów poniesionej opłaty za znaczki sądowe, czyli za każdym razem 1500 zł.

  Niesfałszowane, nieskradzione

  Śledczy zaczęli sprawdzać, czy mężczyzna nie podrabiał takich znaków ścisłego zarachowania lub czy nie pochodziły z kradzieży. Obie możliwości wykluczono. Specjalistyczne ekspertyzy wykluczyły też, by znaczki podrobiono. Znaki sądowe wyrabia Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, a za ich dystrybucję w kraju odpowiada krakowski sąd.
  Przeszukanie mieszkania Tomasza W. niewiele wniosło do wyjaśnienia skąd mógł mieć znaczki opłat sądowych. W jego komputerach też nie ujawniono niczego ciekawego.

  Mężczyzna został zatrzymany. Najpierw postawiono mu zarzut dokonania oszustwa na kwotę 18500 zł za pomocą wprowadzenia w błąd sądów orzekających w sprawach cywilnych. Potem zarzuty rozszerzono.

  Chciał naciągnąć 67 sądów?

  Gdy rozesłał pozwy cywilne po kraju, na jego konto bankowe trafiło 109 750 zł, jako zwrot opłat za znaki sądowe. Pozostałe sądy zostały powiadomione o sprawie i dlatego mężczyzna nie otrzymał kolejnych 96 tys. 250 zł.
  W sumie doliczono się spraw w 67 sądach z całej Polski, w tym prawie wszystkich z Małopolski, m.in. z Tarnowa, Nowego Sącza, Miechowa, Nowego Targu, Muszyny i Wieliczki.

  Mężczyzna początkowo przyznał się do winy, ale potem zmienił zdanie. Przekonywał, że działał w granicach prawa. - Pan pierwszy raz jest w sądzie? - pytał sędzia Wojciech Domański. Średniego wzrostu, szczupły Tomasz W. przytaknął. Jego obrońca chciał umorzenia sprawy, bo "nie ma żadnych znamion przestępstwa", ale sąd na to się nie zgodził.

  Tomasz W. nie był wcześniej karany, ma wyższe wykształcenie i jest specjalistą od integracji europejskiej. Pracuje w jednej z firm w Krakowie, zarabia, jak podał, 1300 zł. Wyszło też na jaw, że w celu przyspieszenia wypłaty pieniędzy w niektórych pozwach podawał swój krakowski adres. Odebranie informacji z wybranego sądu, że wycofanie pozwu skutkowało jej umorzeniem, powodowało, że Tomaszowi W. szybciej zwracano 1500 zł za znaczki sądowe.

  Prokurator chciał kary 2 lat pozbawienia wolności i 60 tys. zł grzywny. Obrona wnosiła o uniewinnienie.
  Sąd przyjął, że oskarżony nie wprowadzał nikogo w błąd i nie dopuścił się oszustwa. Komplementował też wiedzę prawniczą oskarżonego, który nigdy nie dołączał do pozwu podpisanej rzekomej umowy pożyczki, której zwrotu domagał się od pozwanych.

  - Gdyby ją dołączył, mógłby odpowiadać za podrobienie podpisu. Pisanie zaś samego fałszywego pozwu nie jest przestępstwem - zauważył sędzia. Podkreślał, że nabycie znaczków opłaty sądowej i naklejenie ich na pismo z pozwem oznacza, że dochodzi do zawarcia umowy między obywatelem a organami państwa, która zobowiązuje sąd do zwrotu opłaty, jeśli są spełnione wymogi formalne. Tomasz W. ich dochowywał, więc należał mu się zwrot gotówki za znaczki.

  Prokurator już zapowiada apelację.- Sąd mówi o umowie, ale Tomasz W. jej nie spełniał, bo przecież tych znaczków nie kupił. Usłyszeliśmy to w uzasadnieniu wyroku - nie kryje prokurator Wiechniak. Wyrok nie jest prawomocny.

  Opłaty sądowe

  Zgodnie z nowymi przepisami, opłaty sądowe uiszcza się w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący właściwego sądu albo w formie wpłaty gotówkowej, bezpośrednio w kasie sądu lub w formie znaków opłaty sądowej o odpowiedniej wartości. Wysokość opłaty sądowej, jaką można uiścić przy pomocy znaków opłaty sądowej, wynosi 1500 zł. Znaki opłaty sądowej, które obecnie będą miały wartość 1 zł, 2 zł, 5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł oraz 200 zł, należy naklejać na pierwszej lub ostatniej stronie pisma, w miejscu niezawierającym tekstu, jeden obok drugiego lub jeden pod drugim...

  Przeczytaj też: Mim "Diabeł" z Rynku Głównego stanął przed sądem [ZDJĘCIA]  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!


  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biegly Sadowy Oszust!!!!!

  blumenalle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Rzeczywiście wymiar sprawiedliwości stoczył się w III RP na samo dno.
  Zawiadomienie Prokuratora Generalnego o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa przez sędziego Daniela Strzeleckiego na szkodę...rozwiń całość

  Rzeczywiście wymiar sprawiedliwości stoczył się w III RP na samo dno.
  Zawiadomienie Prokuratora Generalnego o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa przez sędziego Daniela Strzeleckiego na szkodę Bogusława Biedrzyńskiego – czyn z art. 231 § 1 k.k.
  http://barwybezprawia.pl/2015/12/15/zawiadomienie-prokuratora-generalnego-o-uzasadnionym-popelnieniu-przestepstwa-przez-sedziego-daniela-strzeleckiego-na-szkode-boguslawa-biedrzynskiego-czyn-z-art-231-%c2%a7-1-k-k/
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  List Bogusława albo bezradność .

  blumealle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  List Bogusława albo bezradność . Wzrastająca lawinowo w miarę zmniejszania czasu dzielącego nas od 25 października prorządowa medialna wrzawa nie jest już w stanie zagłuszyć fali narastającej...rozwiń całość

  List Bogusława albo bezradność . Wzrastająca lawinowo w miarę zmniejszania czasu dzielącego nas od 25 października prorządowa medialna wrzawa nie jest już w stanie zagłuszyć fali narastającej frustracji, jaka ogarnia coraz szersze kręgi społeczeństwa, bezskutecznie próbującego od lat osiągnąć to, co zapisane jest w Konstytucji:
  Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32).
  http://barwybezprawia.pl/2015/10/14/5348/
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  prokurator Sebastian Woźniak

  Anna Kosiba

  Zgłoś naruszenie treści

  Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu ul. Bolesława Chrobrego 5

  Czyn zabroniony.

  sygn. akt Prokuratury: 2 Ds. 674/13

  Pan prokurator Sebastian Woźniak.

  W związku z dużym zainteresowaniem mediów...rozwiń całość

  Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu ul. Bolesława Chrobrego 5

  Czyn zabroniony.

  sygn. akt Prokuratury: 2 Ds. 674/13

  Pan prokurator Sebastian Woźniak.

  W związku z dużym zainteresowaniem mediów moją sprawą, uprzejmie zapraszam pana Sebastiana Woźniaka na posiedzenie
  Dotyczy " SKORUMPOWANEGO OSZUSTA bieglego sadowego z Jeleniej Gory "jerzego karpinskiego " ! Firma PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE KON BUD JERZY KARPIŃSKI
  Status Podmiot aktywny
  Adres rejestrowy ul. Szafirowa 13
  58-560 Jelenia Góra, dolnośląskie
  Jerzy Karpiński
  Miasto: Jelenia Góra
  tel. (75) 767-64-35
  tel. kom. 604-21-88-90
  p.w.konbud@neostrada.pl
  3obieg.pl/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-postepowanie-karne-obrzedowe
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  karpinski jerzy Jelenia Gora

  Anna Kosiba

  Zgłoś naruszenie treści

  Dotyczy " SKORUMPOWANEGO OSZUSTA „ bieglego sadowego z Jeleniej Gory "jerzego karpinskiego " ! Firma PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE KON BUD JERZY KARPIŃSKI
  Status Podmiot aktywny
  Adres...rozwiń całość

  Dotyczy " SKORUMPOWANEGO OSZUSTA „ bieglego sadowego z Jeleniej Gory "jerzego karpinskiego " ! Firma PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE KON BUD JERZY KARPIŃSKI
  Status Podmiot aktywny
  Adres rejestrowy ul. Szafirowa 13
  58-560 Jelenia Góra, dolnośląskie
  Jerzy Karpiński
  Miasto: Jelenia Góra
  tel. (75) 767-64-35
  tel. kom. 604-21-88-90
  p.w.konbud@neostrada.pl

  http://www.yelp.pl/biz_photos/przedsi%C4%99biorstwo-wielobran%C5%BCowe-kon-bud-jerzy-karpi%C5%84ski-jelenia-g%C3%B3ra?select=1h0yJ69Fk7BevMc5gqG75g#PHevcvxX7OYrTEZGFE0DvA
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  sedzia kalosz

  Anna Kosiba

  Zgłoś naruszenie treści

  Biegly sadowy z Jeleniej Gory " Oszust " ; Prokurator niedoluczony sebastjan wozniak z Boleslawca ; sedzia nie znajacy kodeksu "daniel strzelecki z Boleslawca....rozwiń całość

  Biegly sadowy z Jeleniej Gory " Oszust " ; Prokurator niedoluczony sebastjan wozniak z Boleslawca ; sedzia nie znajacy kodeksu "daniel strzelecki z Boleslawca.
  Polska Rzeczpospolita Korupcyjna !!!!!
  Sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) biegłemu oka nie wykole !!!!!!!!!!
  Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: sędzia biegłemu oka nie wykole?
  24 lutego 2014 roku sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę Bogusława Biedrzyńskiego na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego.
  Czy Daniel Strzelecki celowo dokonał pomieszania przepisów?

  A może po raz kolejny okazało się, że nasze prawo jest o przysłowiowy kant potrzaść i uniemożliwia dojście do prawdy?Czy sprawa Jerzego Karpińskiego powoli stała się „okopami Świętej Trójcy” dolnośląskiej Temidy?

  Słowa, które padły 24 lutego zdają się na to wskazywać.

  Może pora więc, żeby sprawą prócz mediów zainteresowały się powołane do tego organy?

  Oczywiście spoza Dolnego Śląska…
  PS. Wypowiedzi sędziego Daniela Strzeleckiego za nagraniem TV. Przypomnijmy artykuł, na który tak chętnie powołuje się sędzia Daniel Strzelecki.

  Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 233 § 4 KK).

  Opinię biegłego (rzeczoznawcy) można uznać za fałszywą wtedy, gdy:

  1) będzie wyraźnie sprzeczna z aktualnym stanem wiedzy w dziedzinie, której opinia dotyczy; 2) będzie wyraźnie sprzeczna z rzeczywistym stanem faktycznym;

  3) będzie oparta na przyjętej wyraźnie błędnej metodzie (por. B. Kunicka-Michalska, w: A. Wąsek (red.), Kodeks karny, t. II, 2010, passim). Jednak również w tym wypadku stwierdza się trafnie, iż: odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 4 KK nie zależy od tego, czy fałszywe ustalenie faktyczne zawarte w opinii mogło mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy (wyr. SN z 9.4.2008 r., IV KK 501/07, OSNwSK 2008, Nr 1, poz. 853 ).

  Jest również rzeczą oczywistą, że odpowiedzialność karna tym bardziej nie jest zależna od tego, czy strona postępowania cywilnego podważy (skutecznie bądź nie) taką opinię w procesie cywilnym.

  Sędzia Sądu Rejonowego Daniel Strzelecki najwidoczniej jest jednak innego zdania.
  http://3obieg.pl/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-sedzia-bieglemu-oka-nie-wykole
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Biegly Sadowy Oszust!!!!!

  Anna Kosiba

  Zgłoś naruszenie treści

  Cytat:
  Biegly sadowy z Jeleniej Gory "Jerzy karpinski "
  http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/interwencje/205-biegly-rzeczoznawca-pozbawil-go-majatku
  Sędzia Daniel Strzelecki (Sąd...rozwiń całość

  Cytat:
  Biegly sadowy z Jeleniej Gory "Jerzy karpinski "
  http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/interwencje/205-biegly-rzeczoznawca-pozbawil-go-majatku
  Sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) biegłemu oka nie wykole !!!!!!!!!!
  Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: sędzia biegłemu oka nie wykole?
  24 lutego 2014 roku sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę Bogusława Biedrzyńskiego na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego.
  http://3obieg.pl/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-sedzia-bieglemu-oka-nie-wykole
  http://www.aferyprawa.eu/Wyceny/Jelenia-Gora-Rzeczoznawca-Sadowy-Jerzy-Karpinski-dopuscil-sie-przestepstwa-przy-wydaniu

  Mirosław Rój-Sarnecki
  10:44 (7 godz. temu)
  do list,
  jerzyborowczak,
  Jerzy.Fedorowi.
  Szanowni Państwo !!!
  Sprawa "pachnie" skandalem,zatem proszę o podjęcie stosownych działań mających na celu jej wyjaśnienie,tudzież poinformowanie mnie jaki będzie jej dalszy bieg.Nie jest to niestety jedyny przypadek,stad pilność jej wyjasnienia i zadośćuczynienia pokrzywdzonemu.

  Z dziennikarskim pozdrowieniem
  Mirosław Rój-Sarnecki
  Sekretarz Sądu Dziennikarskiego
  Warszawskiego Oddziału
  Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
  http://www.fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/interwencje/205-biegly-rzeczoznawca-pozbawil-go-majatku
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie tu przestępstwo ?

  rrrr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Takie znaczki można kupić na rynku 'wtórnym'. Ludzie sprzedają je taniej, bowiem niewykorzystanych znaczków zwrócić się już nie da. Jeżeli takie coś nie jest nielegalne, to gdzie tu jest jakieś...rozwiń całość

  Takie znaczki można kupić na rynku 'wtórnym'. Ludzie sprzedają je taniej, bowiem niewykorzystanych znaczków zwrócić się już nie da. Jeżeli takie coś nie jest nielegalne, to gdzie tu jest jakieś przestępstwo ? skoro samo zakładanie fałszywych pozwów przestępstwem nie jest...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biegly OSZUST z Jeleniej Gory "Jerzy karpinski " !

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jerzy Karpiński - Sekretarz w Karkonoskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Jelenia Góra - Wałbrzych ?
  http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=38852...rozwiń całość

  Jerzy Karpiński - Sekretarz w Karkonoskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Jelenia Góra - Wałbrzych ?
  http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=38852
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=344997978969036&set=gm.234269123390570&type=1&theaterzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biegly sadowy z Jeleniej Gory "Jerzy karpinski " !

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  List do Gowina.
  http://www.aferyprawa.eu/Wyceny/Jelenia-Gora-Rzeczoznawca-Sadowy-Jerzy-Karpinski-dopuscil-sie-przestepstwa-przy-wydaniu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biegly Sadowy Oszust!!!!!

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Biegly sadowy z Jeleniej Gory "Jerzy karpinski "
  http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/interwencje/205-biegly-rzeczoznawca-pozbawil-go-majatku

  Mirosław Rój-Sarnecki
  10:44 (7 godz....rozwiń całość

  Biegly sadowy z Jeleniej Gory "Jerzy karpinski "
  http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/interwencje/205-biegly-rzeczoznawca-pozbawil-go-majatku

  Mirosław Rój-Sarnecki
  10:44 (7 godz. temu)
  do list,
  jerzyborowczak,
  Jerzy.Fedorowi.
  Szanowni Państwo !!!
  Sprawa "pachnie" skandalem,zatem proszę o podjęcie stosownych działań mających na celu jej wyjaśnienie,tudzież poinformowanie mnie jaki będzie jej dalszy bieg.Nie jest to niestety jedyny przypadek,stad pilność jej wyjasnienia i zadośćuczynienia pokrzywdzonemu.

  Z dziennikarskim pozdrowieniem
  Mirosław Rój-Sarnecki
  Sekretarz Sądu Dziennikarskiego
  Warszawskiego Oddziału
  Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
  http://www.fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/interwencje/205-biegly-rzeczoznawca-pozbawil-go-majatkuzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo