https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Giacometti" i "Napoleon. W imię sztuki". Dwa ciekawe filmy o sztuce w krakowskim Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
"Giacometti"
"Giacometti" Materiały prasowe
Film dokumentalny "Giacometti" to bogaty portret wyjątkowej rodziny artystów, zamieszkującej malowniczą alpejską dolinę. Zobaczymy go w krakowskim Kinie Pod Baranami 14 i 28 grudnia. Porywającą opowieść o jednej z najsłynniejszych postaci w historii - film "Napoleon. W imię sztuki będzie" - można będzie z kolei obejrzeć w Kinie Pod Baranami 15 grudnia.

Surowa, tajemnicza szwajcarska dolina Bregaglia zrodziła niezwykłą artystyczną dynastię: Giacomettich. Począwszy od ojca Giovanniego, uznawanego za jednego z pierwszych impresjonistów, po dzieci Alberta, Diega, Otilię i Bruna – wszyscy zostali obdarzeni imponującym talentem artystycznym. Intensywna więź rodzinna i jałowy alpejski krajobraz wywarły wyjątkowy wpływ na rozwój artystyczny Giacomettich. Wymiana z innymi kulturami i życie w metropoliach ukształtowały ich życie i pracę.

Dokument "Giacometti" (reż. Suzanna Fanzun) to niezwykły portret wyjątkowej rodziny artystów, do której należał Alberto Giacometti, wybitny rzeźbiarz i malarz. Mistrzowskie obrazy – w połączeniu ze szkicami, osobistymi listami, opowieściami świadków i zapierającymi dech w piersiach alpejskimi krajobrazami – pozwalają przyjrzeć się wewnętrznemu funkcjonowaniu tej nietypowej rodziny.

Muzykę do filmu skomponowała Hania Rani - znakomita polska kompozytorka, pianistka i wokalistka, kilkakrotnie wyróżniona nagrodą Fryderyki. Po projekcji filmu "Giacomett" zostanie wyświetlony materiał dodatkowy: nagranie krótkiego koncertu muzyki do filmu w wykonaniu Hani Rani w studio Giacomettiego w Stampie. Materiał trwa 27 minut.

Pokazy w sobotę 14 grudnia o godz. 13 i w sobotę 28 grudnia o godz. 15.15 w Kinie Pod Baranami.

W 2021 roku minęło 200 lat od śmierci Napoleona, jednego z najsłynniejszych mężczyzn w historii. Pragnął zostać pisarzem. Pasjami pochłaniał książki. Wielbił sztukę, świadom jej możliwości. Pożądał władzy i chwały, ale kierował nim także głód wiedzy oraz ambicja, by jego wizerunek kojarzono z wielkimi cywilizacjami przeszłości.

Prace badawcze i wykopaliska, które Napoleon wspierał podczas kampanii wojskowych, przyczyniły się do imponujących odkryć, zaś grabieże prac z podbitych krajów – do powiększenia muzealnych zbiorów. Jego celem było edukować mieszkańców Cesarstwa przy pomocy obrazów, rzeźby, muzyki i teatru. Na podbitych terenach wprowadzał reformę szkolną, rewolucję urbanistyczną i architektoniczną oraz nowy, triumfalny sposób rozumienia klasycyzmu, styl empire.

Napoleon wielbił sztukę i był świadom jej możliwości. Pożądał władzy i chwały, ale kierował nim także głód wiedzy oraz ambicja, by jego wizerunek kojarzono z wielkimi cywilizacjami przeszłości. Wspierał prace badawcze i wykopaliska, przyczyniał się do wielkich odkryć i organizował grabieże z podbitych krajów by powiększać muzealne zbiory.

Dokument "Napoleon. W imię sztuki" to fascynująca opowieść o relacjach między sztuką a władzą. Autorzy filmu przyglądają się z bliska licznym portretom i innym dziełom, które powstały na zlecenie cesarza i znajdują się w zbiorach wielkich muzeów takich jak Luwr czy mediolańska Pinakoteka. Narratorem filmu jest aktor Jeremy Irons.

Pokaz w niedzielę, 15 grudnia, o godzinie 13 w Kinie Pod Baranami.

Bilety na oba filmy 25 i 30 zł.

Bilety na pokazy cyklu Sztuka na Ekranie upoważniają do zniżki w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska