Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne parkingi w miastach na Podtatrzu

Łukasz Bobek
Podhalańskie miasta zamierzają w najbliższych latach mocno zainwestować w parkingi. Zarówno Szczawnica, Rabka, Nowy Targ, jak i Zakopane mają w planach budowę kilku postojów na co najmniej kilkaset samochodów. Na projekty, które ułatwią życie i turystom, i mieszkańcom Podtatrza, ma dać pieniądze Unia Europejska.

Budowa dużych parkingów zaporowych ma przede wszystkim usprawnić ruch samochodowy w miastach. Na to najbardziej liczą ośrodki mocno oblegane przez turystów - głównie Zakopane i Szczawnica. - Musimy zrobić taki parking. Jest bowiem pomysł, że każdy kto przyjeżdża, zaparkuje tam za grosze, albo nawet za darmo i będzie poruszał się po mieście komunikacją zbiorową - mówi Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

Miasto chce wybudować parking na Spyrkówce, na terenach, które należały do PKP. - Chcemy tam stworzyć ok. 700 miejsc dla samochodów osobowych i ok. 100 dla autokarów - wylicza Majcher. - Liczę, że to nie tylko usprawni poruszanie się po mieście, bo zmniejszą się korki, ale także zmniejszy smog.

Jak podkreśla burmistrz, najważniejsze będą tutaj parkingi dla autokarów. - Teraz w sezonie, gdy przyjeżdżają wycieczki w autobusach np. do sanktuarium na Krzeptówkach, od razu korkuje się ulica. Tego chcemy uniknąć - zaznacza Majcher.
Z kolei Szczawnica zamierza postawić parkingi w Jaworkach, przy przystani flisackiej, a także w centrum Szczawnicy. - Przy przystani mamy już pozwolenie na budowę dwupoziomowego parkingu, brakuje nam jedynie pieniędzy. Zmieści się tam ok. 290 aut, a także 20 autobusów - zaznacza Grzegorz Niezgoda. Tutaj koszt budowy to ok. 6 mln zł.

Kolejne parkingi mają powstać w Jaworkach przy wejściu do wąwozu Homole. Tam ma się zmieścić 200 aut osobowych i 15 autokarów. Największa jednak inwestycja szykuje się w samym sercu uzdrowiska, przy dolnej stacji kolejki na Palenicę. - W tym miejscu, które jest poniżej ulicy Głównej, stanie czteropoziomowy parking, który będzie w stanie pomieścić nawet 650 pojazdów. Ostatni poziom będzie na wysokości ulicy Głównej - wyjaśnia Niezgoda. Ta inwestycja może kosztować nawet 8 mln zł.
Cztery miasta postanowiły złożyć wspólny projekt usprawnienia komunikacji na Podhalu, by pozyskać fundusze. Ostateczna decyzja co do finansów ma zapaść w przyszłym roku.

Kraków: przetestujmy razem nową siatkę połączeń! [AKCJA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska