Starostwo tatrzańskie wydało właśnie drugie z trzech pozwoleń na budowę nowego połączenia. Dokumenty dotyczące trzeciego połączenia są złożone w starostwie. Urząd miasta uzupełnia dokumentację.
Nowa droga ma przede wszystkim służyć łatwiejszemu dojazdowi do wybudowanego niedawno centrum komunikacyjnego przy Chramcówkach. Droga ma prowadzić niejako od tyłu centrum. Jej początek będzie na tzw. zakopiance, w miejscu, gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad buduje rondo. Jeden ze zjazdów z ronda – obecnie ślepy – powstał właśnie z myślą, by włączyć tam nową drogę.
- Otrzymaliśmy właśnie drugie z trzech pozwoleń na budowę. Inwestycja ta bowiem jest podzielona na trzy etap – mówi Leszek Dorula. Burmistrz Zakopanego. - Po świętach planujemy ogłosić przetarg, tak, by z pracami można było ruszyć na wiosnę – zapowiada burmistrz.
Dwa odcinki – na które jest już pozwolenie, mają być rozpoczęte i zakończone w 2024 roku. Trzeci odcinek – od ronda, będzie to zupełnie nowa droga i zakończenie jej budowy uzależnione jest od tego, kiedy starostwo wyda stosowne zgody.
Inwestycja w całości – łącznie trzy etapy – szacowana jest na ok. 15-17 mln zł. I jak zaznacza Leszek Dorula będzie to najważniejsza inwestycja dla miasta na 2024 roku.
Gdy nowa droga powstanie, usprawniony ma zostać przede wszystkim ruch autobusów dalekobieżnych, które kursują do i z Zakopanego. Pojazdy te będą bowiem mogły częściowo ominąć zatłoczoną zazwyczaj drogę wjazdową do miasta – Kasprowicza. Nie także musiały poruszać się ul. Chramcówki i Szymony, co ułatwi życie nie tylko kierowcom autobusów, ale i lokalnym mieszkańcom. Zwłaszcza jeśli chodzi o ulicę Szymony. Tak bowiem wzdłuż drogi znajdują się bloki mieszkalne, których lokatorzy dotychczas narzekali na ruch dużych autobusów.
Nowa droga przyda się także do skomunikowania parkingu zaporowego, który miasto chce zbudować na Spyrkówce. Ma się tak znaleźć kilkaset miejsc postojowych, a także przystanki dla autobusów komunikacji miejskiej – tak by turysta mógł zostawić auto na postoju i przesiąść się na autobusy miejski.
W Tatrach wieje halny. Przyniósł do Zakopanego odwilż. Tempe...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
