"Błyskawiczne" referendum w Krakowie [GŁOSUJ!]
Naszych reprezentantów w strukturach Unii Europejskiej wybierzemy spośród 98 kandydatów z 10 list komitetów wyborczych. Liczba mandatów, jakie dostanie nasz okręg, zależy od frekwencji. Europosłami mogą jednak zostać przedstawiciele tylko tych partii, które w głosowaniu przekroczą pięcioprocentowy próg wyborczy w skali całego kraju. Obecnie mamy siedmiu eurodeputowanych z Małopolski.
Równocześnie z wyborami w Krakowie odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzą na cztery pytania (patrz: ramka).
Gdzie, kiedy, co zabrać
W wyborach do PE głosować można w godzinach od 7 do 21, w 3419 komisjach wyborczych. Sprawdzić, która jest nam przypisana, możemy w zakładce "komisje wyborcze" na stronie www.pe2014.pkw.gov.pl.
- Pamiętajmy, że trzeba ze sobą mieć dowód tożsamości ze zdjęciem - przypomina Zdzisława Romańska, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie.
Głosujemy wpisując dwie krzyżujące się linie w kwadratowym polu obok nazwiska wybranego przez nas kandydata do europarlamentu. Zakreślić możemy tylko jednego. Jeśli postawimy krzyżyk w więcej niż jednym polu, głos będzie nieważny. Podobnie jeśli nie zakreślimy nic.
Transport, jeśli trzeba
Osoby niewidome lub słabo widzące mogą poprosić pracowników komisji wyborczej o specjalną nakładkę na kartę do głosowania, pozwalającą odczytać ją w języku braille'a. Stworzono też tzw. odrębne lokale wyborcze w szpitalach, więzieniach i w domach pomocy społecznej, skąd wyborcy nie mogą sami dotrzeć na głosowanie. Dla osób niepełnosprawnych i starszych, mających trudności w poruszaniu się, urzędy miast i gmin zapewniają darmowy transport do i z lokali wyborczych. Należy wcześniej się zapisać, można to zrobić nawet w dniu głosowania. Telefony podane są na internetowych stronach urzędowych.
Cisza wyborcza
Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. 24 maja o północy. i trwa do zakończenia głosowania. W okresie tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie można też publikować wyników sondaży wyborczych. Naruszenie zakazów należy zgłaszać policji.
Wybory do PE przeprowadzane są w 28 państwach Unii Europejskiej w dniach 22-25 maja. Odbyły się już np. w Holandii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dziś głosują na Cyprze, Łotwie, Malcie i Słowacji. Obywatele wszystkich państw wybiorą w sumie 751 europosłów, którzy będą rządzić do 2019 roku.
Krakowskie referendum
W Krakowie wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego odbędzie się referendum lokalne. Mieszkańcy mogą odpowiedzieć na cztery pytania:
1. Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku?
2. Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie?
3. Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w mieście?
4. Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?
WARTO WIEDZIEĆ:
*Komisje referendalne znajdą się w tych samych 448 budynkach, co komisje wyborcze, ale w osobnych lokalach - z reguły w sali lub pokoju obok.
*Przy każdym pytaniu będą dwie odpowiedzi: "tak" i "nie". Wybieramy odpowiedzi poprzez zapisanie dwóch krzyżujących się linii w kwadratowym polu obok.
*Na każde pytanie odpowiadamy osobno. Jeśli postawimy krzyżyki na "tak" i "nie" pod jednym z nich lub nie zaznaczymy nic, to głos w przypadku tego pytania będzie nieważny.
*Aby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej 30 procent osób uprawnionych do głosowania, czyli około 187 tysięcy mieszkańców Krakowa.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+