Pierwsze przekazy finansowe tą drogą już wpłynęły co potwierdza, że system działa. Korzystających z niego jest na razie mało, ale urzędnicy zapowiadają, że właśnie ruszają z kampanią promocyjną.
- To udogodnienie zarówno dla mieszkańców i przedsiębiorców, ale też dla urzędników - mówi Mieczysław Kęsek, dyrektor UMiG Myślenice i dodaje: - Oszczędzamy przede wszystkim czas, gdyż sprawy urzędowe lub opłaty możemy dokonać przez internet w dowolnym czasie. Mamy nadzieję, że od tej pory zmniejszy się też liczba przetwarzanych papierowych dokumentów, które trzeba drukować i przechowywać w miejscu pracy.
Poprzez e-urząd można zapłacić podatek od nieruchomości oraz od środków transportu, zapłacić za wywóz odpadów komunalnych, zezwolenie na sprzedaż alkoholu, za dzierżawę albo za wieczyste użytkowanie. Co ważne, można to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
System pozwala też sprawdzić, ile mamy do zapłacenia i do kiedy. To nie wszystko, bo za jego pomocą można też wysłać do urzędu dowolne pismo, albo wypełnić interesujący nas formularz (deklarację podatkową albo za gospodarowania odpadami). Żeby móc z tych funkcji korzystać, trzeba mieć tzw. profil zaufany na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Można go założyć na stronie www.epuap.gov.pl.
Następnym krokiem jest wizyta w jednym z punktów potwierdzających (w Myślenicach mieszczą się one w: Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta i Gminy, Urzędzie Skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych).
W Starostwie Powiatowym w Myślenicach profil zaufany zarejestrowało do tej pory 1145 osób. W magistracie, od stycznia br., 149. Potem można wejść na stronę www.e.myslenice.pl i postępować według instrukcji, żeby założyć konto.
E-urząd to nie tylko wirtualna kasa i biuro obsługi klienta, ale także System Konsultacji Społecznych, który umożliwia przeprowadzanie ankiet. Urzędnicy już pytali tą drogą internautów, jakie filmy chcieliby obejrzeć w kinie plenerowym podczas Festiwalu Lata.
Koszt wdrożenia e-usług to 1,6 mln zł, z czego 981 tys. zł pochodzi ze środków unijnych.
Od niedawna w gminie działa też system e-sesja, która pozwala on-line śledzić obrady Rady Miejskiej.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
