Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Racławice wysoko w "europejskim" rankingu Wspólnoty

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W byłej szkole w Marchocicach działa klub Aktywny Senior
W byłej szkole w Marchocicach działa klub Aktywny Senior archiwum UG w Racławicach
W opublikowanym kilka dni temu przez Pismo Samorządowe „Wspólnota” rankingu wykorzystania środków europejskich w latach 2014-2019, najwyższe miejsce spośród gmin wiejskich Miechowszczyzny zajęły Racławice. I to mimo faktu, że gmina nie zrealizowała w tym czasie żadnej spektakularnej, wielomilionowej inwestycji.

FLESZ - Wspieramy, mimo kryzysu

W rankingu, opartym o wielkość zdobytych unijnych środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca, Racławice znalazły się na 129. miejscu w Polsce wśród gmin wiejskich (na ponad półtora tysiąca sklasyfikowanych). W województwie małopolskim wyżej było tylko siedem gmin, w tym Pałecznica, z którą kiedyś Racławice tworzyły jeden organizm. Skuteczna okazała się polityka projektów, które można określić mianem „hybrydowych”.

- Nie zgadzam się, że skupiamy się wyłącznie na tzw. zadaniach miękkich. W większości przypadków staramy się łączyć projekty miękkie z twardymi, czyli inwestycyjnymi. Najpierw z wykorzystaniem unijnych środków wykonujemy określoną inwestycję, na przykład modernizację obiektu, dostosowujemy go do konkretnych potrzeb, a potem, już w ramach zadań miękkich, prowadzimy tam określoną działalność, która również jest finansowana ze środków europejskich – mówi zastępca wójta gminy Małgorzata Sadowniczyk.

Zakończyła się budowa kolejnego, imponującego basenu w Krako...

Na tej właśnie zasadzie powstał projekt „Aktywność Popłaca”. Dzięki zorganizowaniu Klubu Integracji Społecznej (w pomieszczeniach Ośrodka Zdrowia) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dialogu Współpracy i Rozwoju „Racławice” może realizować zajęcia i warsztaty skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Organizowane są też kursy i staże zawodowe. Można na nich zdobyć umiejętności potrzebne opiekunowi osób starszych i niepełnosprawnych, animatora zabaw dla dzieci, pomocy nauczyciela, ale też zdobyć prawo jazdy kat. C lub odbyć kurs operatora koparki itp.

Według podobnego schematu w świetlicy wiejskiej Klonowie powstała Placówka Wsparcia Dziennego w ramach projektu „Świetlicowa Integracja” (pozyskana dotacja to ponad 1,1 mln zł). Jest on skierowany do rodzin z dziećmi, które w czasie zajęć w świetlicy otrzymują pomoc psychologa, logopedy, ale też po prostu pomoc w nauce. Mogą też brać udział w zajęciach muzycznych, sportowych i wycieczkach. Placówka działa od poniedziałku do piątku (godz. 11-19), również w okresie letnim i w trakcie ferii.

- Pomieszczenia są wyposażone w niezbędny sprzęt, materiały edukacyjne i zabawki. Powstał również aneks kuchenny, w którym dzieci mogą zjeść posiłek. Wszystkie miejsca dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych – wylicza Małgorzata Sadowniczyk.

Montaż urządzeń do ćwiczeń przy LO w Miechowie

Miechów. Przy Liceum Ogólnokształcącym powstaje plac sportow...

W zmodernizowanym dzięki unijnym pieniądzom budynku byłej szkoły w Marchocicach powstał z kolei ośrodek „Aktywny Senior” przeznaczony dla 40 osób powyżej 60. roku życia. Jego celem jest umożliwienie takim ludziom jak najdłuższego funkcjonowania w swoim środowisku. Ośrodek świadczy usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze, usprawniające itp. Wysokość dotacji w tym wypadku to ponad 2,6 mln zł. Niestety z powodu pandemii uczestnicy obawiają się w tej chwili przychodzić na zajęcia, choć formalnie działalność placówki nie została zawieszona.

Typowo „twardym” zadaniem była wykonana modernizacja energetyczna willi Walerego Sławka w Janowiczkach. Zabytkowy obiekt został docieplony, wyposażony w nową stolarkę okienną i drzwiową oraz wszystkie instalacje w tym solarną. Unijne dofinansowanie w tym wypadku wyniosło niespełna 400 tys. złotych. Modernizacja obiektu jest w tej chwili kontynuowana, ale już ze środków budżetu gminy.

Do projektów twardych można też zaliczyć montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych w ponad stu budynkach prywatnych, który powinien się wkrótce rozpocząć. Gminie nie udało się natomiast pozyskać środków przeznaczonych na rewitalizację. Projekty polegające na odnowie zabytkowej części Janowiczek i centrum Racławic nie uzyskały dofinansowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gmina Racławice wysoko w "europejskim" rankingu Wspólnoty - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska