Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wiśniowa. 150 zdjęć udostępnili mieszkańcy gminy, aby mogły zostać zaprezentowane na wystawie

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. GOKIS Wiśniowa
Wystawa opowie o gminie, jakiej już nie ma, bo sprzed kilkudziesięciu lat, a zwłaszcza o ginących albo całkiem już zapomnianych zawodach i rzemiosłach.

Inwentaryzacja trwa. Wzięli w niej udział mieszkańcy Wiśniowej, Wierzbanowej, Lipnika i Poznachowic Dolnych, a zaplanowane są jeszcze akcje w Kobielniku (w najbliższą niedzielę w strażnicy między godz. 14 a 18), Glichowie (w poniedziałek, w strażnicy między godz. 11 a 15) i Węglówce (28 marca w bibliotece szkolnej między 8 a 12).

- Zachęcamy wszystkich, którzy posiadają w domach fotografie, na których uwieczniono lokalne tradycje rzemieślnicze, rękodzielnicze, a także dawne wiśniowskie jarmarki, aby je nam udostępnili - mówi Agnieszka Dudek, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej, który we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie realizuje projekt „Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych - lokalna tradycja w działaniu”.

Jego finałem będzie zorganizowany w lipcu br. w Wiśniowej jarmark na wzór tych, organizowanych tu kilkadziesiąt lat temu. Wtedy także zostanie zaprezentowana plenerowa wystawa złożona ze zdjęć udostępnionych przez mieszkańców, a raczej ich kopii, bowiem zdjęcia po zeskanowaniu od razu wracają do właścicieli.

Każdej kopii towarzyszy opis mówiący o tym, kiedy i gdzie fotografia została wykonana oraz co lub kogo przedstawia. W ten sposób powstaje niezwykle cenne archiwum, z którego korzystać będą mogły młodsze pokolenia. Na już udostępnionych zdjęciach widać gminę zupełnie inną niż teraz. Są tam budynki, których już nie ma i sceny, jakich dziś już nie sposób zobaczyć. Jedna przedstawia na przykład mieszkańców budujących na jednym z wiejskich podwórek „tańcownicę”, w której podczas wesela tańczono.

- Dawniej nie robiono sobie zdjęć tak często jak dziś, a jeśli już to przy wyjątkowych, uroczystych okazjach, ale mimo to udało mi się znaleźć zdjęcia mojego taty podczas żniw - mówi Urszula Moryc, radna gminy Wiśniowa, która odpowiedziała na apel GOKiS i udostępniła fotografie z rodzinnego archiwum. - Kiedy bierze się je do ręki to tak, jakby się historię oglądało. Widać na nich na przykład domy kryte strzechą. Krajobraz tutejszy, ale zupełnie nieteraźniejszy - mówi Joanna Juras z GOKiS.

Zdjęcia, które otrzymały już formę cyfrową, będą dostępne w internecie tak jak są dostępne - słownik gwary ludowej „Wiśniowsko godka” (ma on formę interaktywną i cały czas można go uzupełniać o nowe wyrazy) oraz katalog gorsetów. Te ostatnie zinwentaryzowano kilka miesięcy temu, dlatego że Wiśniowa i okolice słynęły (i słyną zresztą nadal) z hafciarstwa i gorseciarstwa. Wtedy na apel GOKIS odpowiedziało kilkadziesiąt osób. Sfotografowano i opisano 70 gorsetów, z których najstarszy uszyto 100 lat temu!

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Krótki wywiad: przejście, na którym zginął prof. Vetulani będzie przebudowane. Wiele innych też

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Gmina Wiśniowa. 150 zdjęć udostępnili mieszkańcy gminy, aby mogły zostać zaprezentowane na wystawie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska