Jest też wspólna chęć rozwoju turystyki w naszym regionie.
- Te wszystkie elementy skłoniły nas razem z samorządem Bardejowa do działania - mówi Marcin Gugulski, koordynator biura Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach. - Razem złożyliśmy wniosek do jednego z programów w ramach współpracy transgranicznej. Wspólnie chcemy zrealizować działania na rzecz rozwoju geoturystyki na naszych terenach - dodaje.
Projekt, na który obydwa miasta wydadzą prawie 250 tysięcy złotych, będzie finansowany głównie z programu Interreg.
- W sumie to dofinansowanie stanowić będzie prawie 90 procent kosztów - stwierdza Gugulski. - W Gorlicach takim najbardziej spektakularnym elementem całości będzie Festiwal Światła. Za miedzą u Słowaków obędzie się natomiast Festiwal Wody, co nie dziwi, bo przecież to słynne uzdrowisko - dopowiada.
Nazwa Festiwal Światła nawiązuje bezpośrednio do hasła promocyjnego Gorlice Miasto Światła. Hasło z kolei odnosi się do historii Gorlic, czyli kolebki przemysłu naftowego i miasta, w którym zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa.
- Liczymy na to, że Festiwal na stałe wpisze się w gorlicki kalendarz wydarzeń i stanie się jednym z ważniejszych spotkań na pograniczu polsko-słowackim - stwierdza Marcin Gugulski.
Festiwal Światła będzie niesamowitym widowiskiem, które przeniesie widzów w magiczny świat pełen barw, światła i muzyki, z bogatą historią w tle.
- Zaplanowaliśmy sporo atrakcji - mówi koordynator. - Będą to choćby koncerty zespołów folkowych z Polski i Słowacji czy też projekcje specjalnie wyprodukowanych filmów promocyjnych czy teatry uliczne. Jednak to światło pod różnymi postaciami będzie tu głównym bohaterem - dopowiada.
Przestrzenny pokaz laserów nawiązujący do naftowej historii miasta będzie jedną z największych atrakcji: - Kolorowe promienie lasera w synchronizacji z muzyką stworzą ruchome konstelacje przestrzenne - zachęca urzędnik.
- Równie dobrze zapowiada się pokaz w wykonaniu teatru ognia. Na zakończenie wspaniały pokaz sztucznych ogni - dodaje.
Ważnym elementem będzie też zaplanowane seminarium dla przewodników turystycznych spoza naszego regionu. Będą oni mieli okazję zapoznać się z bogactwem turystycznym ziemi gorlickiej.
- Bardzo istotne będzie też wyprodukowanie krótkiego filmu promującego nasze regiony - mówi Marcin Gugulski. - My skupimy się na historii wydobycia ropy, a nasi partnerzy opowiedzą o swoich wodach mineralnych - kończy.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
