Festiwal Filmu Niemego w poprzednich latach wielokrotnie przedstawiał wspaniałe aktorki - diwy kina niemego. Podczas tegorocznej edycji - pod hasłem „Amanci, komicy, herosi ekranu” - światła festiwalowych reflektorów zostaną skierowane na gwiazdorów tamtej epoki.
Wielcy aktorzy kina niemego – tacy, jak Lon Chaney, Emil Jannings, Werner Kraus, czy Conrad Veidt - ożywiali na ekranie postaci społecznych wyrzutków, skrzywdzonych przez los biedaków czy demonicznych złoczyńców. O szybsze bicie serca przyprawiali hipnotyzujący amanci - Rudolph Valentino, John Gilbert, Mieczysław Cybulski, Ivor Novello, Sessue Hayakawa, a imponujące popisy kaskaderskie wykonywane przez Douglasa Fairbanksa i Bustera Keatona zapierały dech w piersiach - podobnie jak pełne szalonych zwrotów akcji, niezwykłych zbiegów okoliczności i znakomitych gagów filmy Charliego Chaplina i Maxa Lindera.
Pierwsze dwa dni pokazów odbywać się będą w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a potem w Kinie Pod Baranami. Filmem otwarcia festiwalu został „Portier z hotelu Atlantic” Friedricha Wilhelma Murnaua z wybitną rolą Emila Janningsa. Aktor zachwyca w bliskich ujęciach, wymagających mistrzowskiej subtelności, jak i w dramatycznych, niezwykle ekspresyjnych scenach.
Na program festiwalu składają się zarówno świetnie znane nieme produkcje, jak i tytuły, które dopiero czekają na odkrycie. Ponadczasowy „Brzdąc” to pełna bezbłędnych gagów komedia, która stanowiła punkt zwrotny w karierze Charliego Chaplina. „Gabinet doktora Caligari” (reż. Robert Wiene) to film z ogromnymi ambicjami artystycznymi, widocznymi przede wszystkim w imponującej scenografii, pełnej zniekształceń, dziwnych cieni i ostrych kątów. Zamaskowanego mściciela podpisującego się literą „Z” nie trzeba nikomu przedstawiać. „Znak Zorro” (reż. Fred Niblo) ze znakomitym Douglasem Fairbanksem w roli tytułowej to pierwsza ekranizacja historii o słynnym banicie.
25. Festiwal Filmu Niemego to także filmy dwóch wielkich reżyserów: Alfreda Hitchcocka i Ericha von Stroheima. „Lokator” to pierwszy komercyjny sukces brytyjskiego mistrza suspensu, który dał początek jego charakterystycznemu stylowi. Po stu latach od premiery nadal olśniewa ekspresjonistyczną estetyką i tajemniczą atmosferą. „Wesoła wdówka” była jedynym filmem von Stroheima, który przyniósł prawdziwe zyski. Znany z perfekcjonizmu i niedotrzymywania terminów reżyser stworzył na ekranie olśniewający świat wyższych sfer, bogactwa, prestiżu i burzliwych uczuć.
W programie imprezy są też porywające historie miłosne - często osadzone w niezwykłych okolicznościach i plenerach. „Malarz smoków” (reż. William Worthington) to rozgrywający się w Japonii amerykański film, który w niezwykły sposób łączy elementy mistycyzmu, romansu oraz artystycznego geniuszu. W głównego bohatera tej poetyckiej opowieści o miłości i sztuce wcielił się Sessue Hayakawa - pierwszy azjatycki gwiazdor amerykańskiego kina. „Demon cyrku” Toda Browninga - twórcy pamiętnych „Dziwolągów” - wprowadza widzów w świat cyrkowców. Ci poturbowani przez życie ludzie marzą o miłości i skrywają ogromne tajemnice. Wielkie uczucie znajduje się też w centrum komedii Bustera Keatona „Marynarz słodkich wód”. Ten luźno inspirowany piosenką „Steamboat Bill” film opowiada o konflikcie tradycji z nowoczesnością oraz zakazanym romansie, który łączy dwie zwaśnione rodziny. Amerykański melodramat „Poza skałami” (reż. Sam Wood) zachwyca obsadą. W rolach filmowych kochanków wystąpili (tylko ten jeden raz razem!) Rudolph Valentino i Gloria Swanson.
Polskim akcentem na festiwalu będzie film „Ponad śnieg” - adaptacja dramatu Stefana Żeromskiego w reżyserii Konstantego Meglickiego. W obsadzie m.in. nazywana niegdyś „nową Modrzejewską” Stanisława Wysocka, założyciel Teatru Ateneum Stefan Jaracz i amant Mieczysław Cybulski.
Szczególne miejsce w programie tegorocznej imprezy zajmuje francuski aktor Max Linder. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć go w filmie „Siedem lat nieszczęść”, zrealizowanym podczas pobytu komika w Hollywood. Jest on także głównym bohaterem intrygującego współczesnego dokumentu „Życie i śmierci Maxa Lindera”, który bada tajemniczy i tragiczny los tej jednej z wielkich gwiazd wczesnego kina. Po pokazie filmu rozmowę z reżyserem Edwardem Porembnym poprowadzi filmoznawczyni dr Paulina Haratyk.
Podczas 25. Festiwalu Filmu Niemego - jak co roku - filmy wyświetlane będą z muzyką wykonywaną na żywo. Zaskakującą kombinację muzyki transowej i melancholijnej zapewni formacja Błysk!. Grupa Viva Flamenco! porwie widownię wyrafinowaną mieszanką flamenco tradycyjnego i współczesnego, a pianista Patryk Kraśniewski oczaruje uspokajającymi, refleksyjnymi dźwiękami. Emocje i ekspresja zdominują utwory zespołu Tuul, podczas, gdy Jacaszek połączy dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium.
Do filmów zagrają również: Semi-Invented Trio pod wodzą Adriana Konarskiego, duet Cenkier/Skwirut (jazz, klasyka i polska muzyka ludowa), Ether Jazz Trio (młody krakowski jazz z nutką minimalizmu), handpanowe trio Maciej Trifonidis/Maja Włazy/Paweł Gajewski oraz DJ Tomasz Szmal (electro-punk, industrial i basowe brzmienia). Festiwal otworzy młoda instrumentalistka i kompozytorka Hania Derej w towarzystwie kwartetu smyczkowego.
Pokazy festiwalowe odbywają się w dwóch lokalizacjach: w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27) i w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26). Afterparty w sobotni wieczór odbędzie się w klubie Betel (Pl. Szczepański 3).
W niedzielny poranek w Kinie Pod Baranami najmłodsi widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnym wydaniu cyklu Baranki Dzieciom. W programie pokaz bajki „Zabawy Bolka i Lolka: Mali filmowcy” oraz warsztaty muzyczne, które poprowadzi multiinstrumentalistka Urszula Stosio.
