- Od wielu już lat stawiamy w naszej szkole na nowoczesność - mówi Wojciech Pękala, dyrektor tej podległej ministerstwu rolnictwa placówki oświatowej. - Współczesne rolnictwo to wysoko wyspecjalizowana dziedzina gospodarki. Tylko dobrze przygotowani młodzi ludzie będą mieli szansę na odnalezienie się w tych realiach. My im właśnie taką szansę dajemy - dodaje.
Nowoczesność daje wysokie dochody
Szkoła poza kierunkami, które można by umownie nazwać tradycyjnymi takimi jak technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia czy technik turystyki wiejskiej można tu zdobyć zawód florystki, barmanki czy baristy.
- Warto chyba rozszyfrować czym jest tajemnicza agrotronika - mówi dyrektor. - To nic innego jak rolnictwo precyzyjne czyli gospodarowanie wspomagane komputerowo, oparte głównie na gromadzeniu danych o przestrzennym zróżnicowaniu plonów w obrębie pola. Brzmi tajemniczo, ale dzięki tej umiejętności, rolnik może choćby bardzo precyzyjnie dobierać ilości potrzebnych do uprawy nawozów, tak by zapewnić dobry efekt ekologiczny. Ma to też znaczący wpływ na wysokość plonów - tłumaczy.
Bezpiecznie w szkole, internacie i na wycieczce
Istotną kwestią jest bezpieczeństwo, nad którym szkoła czuwa we współpracy z rodzicami.
- To dla nas jeden z priorytetów - opowiada Wojciech Pękala. - Nasi uczniowie mają w czasie nauki kontakt z wieloma maszynami rolniczymi. Na każdym etapie ta dbałość jest podstawą w naszej pracy - dodaje.
W szkole młodzi ludzie poza wiedzą zdobywają wiele dodatkowych kwalifikacji. Po jej ukończeniu potrafią choćby spawać, mają umiejętności obsługi wózków widłowych czy koparko-ładowarek. Nie obca jest im również profesja pilarza, każdy sprawnie poprowadzi też choćby kombajn zbożowy.
- Wszyscy absolwenci opuszczają nasze mury wyposażeni w prawo jazdy kategorii B i T - podkreśla dyrektor. - Uzyskują je w ramach zajęć szkolnych, całkowicie bezpłatnie - dodaje.
Miejsce przyjazne i z tradycjami
Szkoła w Hańczowej działa nieprzerwanie już ponad 50 lat. Młodzi rolnicy, absolwenci placówki to ludzie o otwartych umysłach. Pedagodzy dbają, by poza wiedzą zawodową mieli również świetne wykształcenie ogólne.
- Mamy bardzo bogatą bibliotekę, która cieszy się sporym zainteresowaniem młodzieży - stwierdza dyrektor szkoły. - Nasi uczniowie z wielkim powodzeniem biorą udział w olimpiadach przedmiotowych nie tylko tych dotyczących wiedzy i umiejętności rolniczych. Wielu kontynuuje naukę na wyższych uczelniach - dopowiada, nie kryjąc dumy.
Uczniowie nie muszą dojeżdżać do szkoły na zajęcia. W nowoczesnym internacie czeka na nich 80 komfortowych miejsc. Jest też serwująca świetne posiłki stołówka, a zrelaksować po nauce można się w siłowni. - Mamy dobry system stypendialny - mówi Wojciech Pękala. - Uczniowie nim objęci mogą sami pokryć koszty pobytu i wyżywienia. Obecnie jest to tylko 180 złotych miesięcznie - dodaje.
Przy szkole działa też Ludowy Uczniowski Klub Sportowy z sekcją piłki nożnej i cieszącym się coraz większą popularnością narciarstwem biegowym. Na obiektach sportowych istnieją specjalne trasy biegowe.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto