Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Komenda straży pożarnej wzbogaciła się o sprzęt warty ponad pół miliona złotych. Wszystko dzięki wsparciu wielu instytucji

Halina Gajda
Halina Gajda
Sprzęt ratowniczy i wyposażenie warte ponad pół miliona złotych trafiło do gorlickiej komendy państwowej straży pożarnej. Jest tego sporo.

Sam sprzęt teleinformatyczny, którego tak naprawdę nie widać a jest niezbędny do wykonywania zadań służbowych i stanowi wyposażenie serwerowni, stanowiska kierowania, pomieszczeń biurowych kosztował około sto tysięcy złotych - mówi Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach.

Toksyczne substancje

Pozostałe wyposażenie to sprzęt ratowniczy, choćby piły tarczowe, zestaw narzędzi i urządzeń hydraulicznych, przecinarka na wysięgniku bardzo potrzebna przy usuwaniu powalonych drzew albo konarów zwisających nad drogami czy liniami energetycznymi. Do tego jeszcze ubrania specjalne według nowego wzoru, który został zatwierdzony do użytkowania w PSP. - To nie efekt trendów mody, a praktyka i bezpieczeństwo ratownika - wyjaśnia rzecznik. - Po prostu, na jasnym ubraniu widać zabrudzenie. Dlaczego o tym mówię? Przecież strażacy uczestniczą w różnych akcjach gaśniczych, podczas których płoną różne materiały, od benzyny, drewna, styropianu, wełny innych, po plastik i trawy - wylicza. Związki chemiczne, które powstają podczas spalania wspomnianych materiałów, osadzają się na ubraniach. Przeprowadzone badania potwierdziły, że strażacy są profesją mocno narażoną na działanie substancji toksycznych. Sposobem neutralizacji jest pranie i właściwa impregnacja.

Specjalne skafandry

Skoro już przy czystości jesteśmy, to w ramach zakupów do komendy trafiła przemysłowa suszarka i pralka, a właściwie wielka pralnica wielkości solidnej szafy z funkcją impregnowania odzieży. Komenda wzbogaciła się także o 12 kompletów sprzętu ochrony dróg oddechowych wraz z nowoczesnym systemem łączności.
- Zakupiliśmy też skafandry używane do ratownictwa wodnego i lodowego, poduszki powietrzne niskociśnieniowe, które wykorzystywane są na przykład podczas wypadków drogowych i katastrof budowlanych do podniesienia samochodu i elementów konstrukcji, sprzęt do działań wysokościowych, pompy szlamowe, pilarki, agregat prądotwórczy i wiele innego drobnego sprzętu pożarniczego, niezbędnego do skutecznych działań ratowniczych - wylicza dalej.
Pozyskanie sprzętu było możliwe dzięki pieniądzom otrzymanym między innymi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, komendy głównej i wojewódzkiej PSP, starostwa powiatowego, Gorlic, gmin Bobowa i Moszczenica. Pozwoli on na skuteczną realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego, wysokościowego, technicznego i do działań gaśniczych.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: Walentynki. Szaleństwo, moda i komercja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska