Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Ławeczka Niepodległości w Gorlicach już zaczyna rdzewieć [ZDJĘCIA]

Lech Klimek
Lech Klimek
Pod koniec ubiegłego roku trafiły do Gorlic i Bobowej. Ta gorlicka już cierpi na ciężką chorobę - rdzawicę. Pojawiły się na niej liczne rude wykwity. Wprawne oko zauważy, że to nic innego jak początki rdzy. Ławeczki niepodległości to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej na uczczenie 100-lecia niepodległości Polski.

Pod koniec ubiegłego roku trafiły do Gorlic i Bobowej. Ta gorlicka już cierpi na ciężką chorobę - rdzawicę. Pojawiły się na niej liczne rude wykwity. Wprawne oko zauważy, że to nic innego jak początki rdzy. Ławeczki niepodległości to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej na uczczenie 100-lecia niepodległości Polski.

Multimedialne Ławki Niepodległości z „najwyższej klasy betonu architektonicznego” powstały zgodnie z projektem MON, pod nadzorem projektantki Marty Rosiak, laureatki konkursu na projekt upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do resortu obrony narodowej trafiły 262 oferty od samorządów, które przekonywały, że to ich lokalizacja będzie najlepszym miejscem na postawienie jednej z Ławek Niepodległości. Ostatecznie dotacje na budowę ławki otrzymało 136 samorządów i jest ich łącznie 143.

- To dla mnie nowość - mówi Rafał Kukla, burmistrz Gorlic zapytany o rdzawe plamy na ławeczce. - Nikt wcześniej tego nie zgłaszał. Oczywiście będziemy to monitorować. Pewnie wiosną, jak już nie będzie śniegu, przeprowadzimy dokładną kontrolę - dodaje.

Ławeczka miała kosztować około 30 tysięcy złotych. Większość tej kwoty pochodziła, że środków ministerstwa.

- Nasze główne koszty to obok posadowienia ławki, również doprowadzenie mediów - relacjonuje burmistrz. - Chodzi oczywiście o energię elektryczną i dostęp do internetu. Każdy może się też przekonać, że po naciśnięciu przycisku na tylnej części siedziska, można wysłuchać informacji o udziale gorliczan w odzyskiwaniu niepodległości 100 lat temu - dopowiada.

Ławeczki są na gwarancji, więc ogniska rdzy, jakie znajdują się na siedzisku, będzie musiał usunąć ich producent.

- To miała być stal nierdzewna - dopowiada Rafał Kukla.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało kontrolę ławek. „W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie monitoringu (kontroli merytorycznej) ławek w ramach programu” - napisano w oświadczeniu resortu. - Zgodnie z umowami, są one zobowiązane m.in. do utrzymania obiektu w dobrym stanie technicznym, ponoszenia kosztów energii elektrycznej i dostępu do internetu, konserwacji i przeglądów, a także zachowania walorów edukacyjnych, zgodnie z zaleceniami producentów i wykonawców - przypomina MON.

Druga ławeczka na terenie naszego powiatu stoi przed szkołą muzyczną w Bobowej. To bardzo symboliczne miejsce, bo budynek szkoły jest domem rodzinnym gen. Bolesław Wieniawy-Długoszowskiego, adiutanta Józefa Piłsudskiego, ojca polskiej niepodległości.

- Nasza jest w bardzo dobrym stanie - mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - Przeprowadzona wczoraj bardzo dokładna kontrola nie wykazała żadnych ognisk rdzy - dodaje.

ZOBACZ KONIECZNIE

WIDEO: Krótki wywiad. Czy nowa szefowa Zarządu Inwestycji Miejskich rzeczywiście ma wyrok?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska