W starostwie podpisano stosowne umowy pomiędzy spółką i szkołą.
- Nie ma lepszej inwestycji niż inwestowanie w człowieka, w młodego człowieka - mówił Karol Górski, starosta powiatu gorlickiego.
Na dobry start współpracy firma przekazała szkole czek.
- Na początek jest to darowizna pieniężna w wysokości 80 tysięcy złotych na zakup specjalistycznego wyposażenia pracowni odnawialnych źródeł energii - powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu PGE EO. - To umożliwi kształcenie w tym zawodzie na jak najwyższym poziomie oraz przeprowadzenie specjalistycznych egzaminów zawodowych. Szkoła spełnia nasze oczekiwania, tutaj jest wykwalifikowana kadra, jak i zdolna młodzież.
Dla trójki najlepszych z nich ufundowane zostaną stypendia i już podczas tegorocznych wakacji odbędą miesięczny staż w hydroelektrowni w Solinie.
Dzięki pieniądzom przekazanym szkole, do uczniów i nauczycieli ZS nr 1 w Gorlicach trafią pomoce dydaktyczne, takie jak choćby pompa ciepła, turbina wiatrowa czy też kamera termowizyjna. PGE zobowiązało się ponadto do przeprowadzenia przynajmniej jednego wykładu rocznie z zakresu elektroenergetyki oraz wspierania szkoły wiedzą praktyczną i teoretyczną.
Obecny na spotkaniu wiceprezes PGE Paweł Śliwa poinformował, że we wrześniu odbędzie się druga edycja Powiatowego Konkursu Energetycznego „Iskra”. Nagrodą główną w konkursie będzie wycieczka do hydroelektrowni w Solinie.
Jak zapowiedzieli obydwaj prezesi, to nie ostanie słowo PGE w dziele wspierania powiatu gorlickiego. Możemy się spodziewać, że ta energetyczna firma jeszcze silniej zaistnieje na naszym terenie w kulturze.
Już wspiera biecki Kromer Festiwal, a potrzeb jest nadal sporo.
Odbierając czek, dyrektor ZS nr 1 w Gorlicach, Janusz Kryca nie krył zadowolenia.
- Kierunek technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży - podkreślał dyrektor. - Już 60 uczniów poznaje arkana tego modnego i wciąż rozwijającego się kierunku - dodał.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Czytaj najnowsze informacje z Gorlic i okolic
[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"
