Serencza, łemkowski zespół folkowy został tegorocznym laureatem nagrody Mosty Starosty. Karol Górski, starosta gorlicki, który wręczał im statuetkę, uzasadniał to słowami Marii Kuncewiczowej: muzyka ma koronę w niebie, ale korzenie w ziemi.
Gala Mosty Starosty obchodziła w tym roku 18. urodziny. Galeria Dworu Muzeum Karwacjanów i Gładyszów była więc wypełniona niemal do ostatniego miejsca. Przyjechali nie tylko nagrodzeni i wyróżnieni, ale ich rodziny, przyjaciele, współpracownicy. Od kilku lat poza główną nagrodą przyznawane jest także Przęsło Starosty. To dedykowane jest młodym, zdolnym twórcom za ich szeroko rozumianą aktywność. Tym razem trafiło ono do Krystiana Dziewanowskiego, młodego plastyka, autora gorlickich murali, choćby tego na ścianie biblioteki miejskiej.
Pozostali wyróżnieni:
Za całokształt osiągnięć twórczych w dziedzinie upowszechniania kultury pogórzańskiej otrzymała Maria Cetnarowska - zawsze pełna siły, energii i zapału do pracy na rzecz popularyzacji folkloru Pogórza. Wierna prawdzie historycznej w tańcu, muzyce i stroju. Z sercem na dłoni do innych ludzi. Dobro narodowe zespołu Pogórzanie,
Za cenne inicjatywy w dokumentowaniu i propagowaniu lokalnej historii otrzymał Damian Nowak - jest za pan brat z genealogią, demografią historyczną, dziejami architektury galicyjskiej i sztuką związaną z kultem zmarłych. Równocześnie doskonale radzi sobie z nowoczesnymi środkami przekazu, promując nasz Beskid Niski, a szczególnie Biecz na zarządzanych przez siebie stronach internetowych.
Za szczególne osiągnięcia w twórczej interpretacji i promocji muzyki bluesowej otrzymał Piotr Nowak - muzyk, basista, bluesmen, współtwórca kultowych zespołów Blackout i Breakout. Wierzymy, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, choć śpiewa: „Powiedzieliśmy już wszystko. Znam cię życie, zasady gry. Taki czarno-czarny film”.
Za osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki otrzymał Jan Wypasek - edukację artystyczną w zakresie muzyki ma we krwi i udokumentowaną w papierach. Pasją do muzyki i śpiewu zaraża kolejne pokolenia. W myśl powiedzenia – czym skorupka za młodu nasiąknie... rozśpiewuje mieszkańców Moszczenicy, Staszkówki i Łużnej.