https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorlickie Centrum Kultury i projekt "Emocje - wyraź się". Publiczność nawet nie próbowała ukrywać łez, a na koniec biła brawo na stojąco

Halina Gajda
Tylu łez Gorlickie Centrum Kultury już dawno nie widziało. I nawet nikt specjalnie się z tym nie ukrywał. Projekt „EMOCJE – wyraź się”, to dowód na to, że wózek inwalidzki jeszcze o niczym nie przesądza, niczego ani nikogo nie skreśla. I może być nośnikiem piękna, ciepła, radości, wzruszeń, miłości, motorem napędzającym przyszłość.

Zapowiedź pokazu – kilka dosyć suchych zdań o „integracyjnym projekcie, w którym grupa dzieci z niepełnosprawnością ruchową, we współpracy z rówieśnikami bierze udział w cyklu warsztatów tanecznych”, ani w odrobinie zapowiadała, z czym przyjdzie się zderzyć na miejscu. Nawet trudno się dziwić, bo choć organizatorzy doskonale wiedzieli, co się będzie działo na scenie, woleli nie ubierać tego w słowa. Zostawili to publiczności. Mieli rację, bo naprawdę trudno znaleźć przymiotniki, które w pełni oddałyby wrażenia z pokazu: mieszkanki ruchu w wielu odmianach, muzyki, świateł i magicznej siły, która to wszystko połączyła w całość. Pewnie, że zawsze znajdzie się ktoś, kto powie: to tylko układ taneczny. Ale nie wierzcie im. Bo to było coś wręcz mistycznego, co u uczestników buduje pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Układ powstał podczas kilku zaledwie spotkań z Aleksandrą Pawlik, instruktorką Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Krakowie. I od początku miał opowiadać o emocjach. Ona sama dała się im ponieść. Po finałowej scenie, gdy już wybrzmiały ostatnie takty i skończyły ostatnie ukłony, schowała na chwilę twarz w dłoniach. Gdy po chwili podniosła głowę, widać było łzy, które płynęły jej po policzkach.

Podsumowanie wieczoru wzięli na siebie Dominika Tajak i Janusz Zięba – szefowie Gorlickiego Centrum Kultury. Zazwyczaj skoncentrowani i rzeczowi, ale tym razem i im głos się łamał, gdy dziękowali i gratulowali wszystkim - uczestnikom, rodzicom, załodze GCK. Było za co. I jeszcze raz - czapki z głów przed wszystkimi, którzy sprawili, że ten wieczór był właśnie taki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska