Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice: ponad 25 mln złotych dla lokalnej natury

Halina Gajda
Ponad 3,8 mln trafi do gminy Moszczenica. Pieniądze wesprą rozpoczęte inwestycje kanalizacyjne
Ponad 3,8 mln trafi do gminy Moszczenica. Pieniądze wesprą rozpoczęte inwestycje kanalizacyjne Halina Gajda
Niemal 26 milionów złotych trafi do gmin Gorlice, Lipinki, Moszczenica, Bobowa, Sękowa, Uście Gorlickie i Biecz w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nie ma co ukrywać, dla jednych - jak choćby gminy Gorlice czy Lipinki - to zastrzyk finansowy, który pozwoli na wykonanie niemal ostatnich prac przy budowie głównych nitek sieci kanalizacyjnej. Dla innych, na przykład dla Biecza, przyznane pieniądze są szczęśliwym finałem kilkuletnich starań o środki.

W ostatnim przypadku sukces jest tym większy, że pozwolenie wodno-prawne, zostało cofnięte. Do tego doszły jeszcze kary za przekroczenie stopnia zanieczyszczenia odprowadzanych ścieków. Naliczanie kar wprawdzie zawieszono, ale to nie rozwiązywało problemu.

- Bez względu na to, czy dostalibyśmy pieniądze, czy nie, oczyszczalnia i tak zostałaby wybudowana. Te pieniądze pomogą przeprowadzić kilka inwestycji, między innymi modernizację części wodociągów. To i tak kropla w morzu naszych potrzeb, jeśli chodzi o sieć kanalizacyjną i wodociągową - komentuje Janusz Gubernat, wiceburmistrz Biecza. - Będziemy szukać pieniędzy w dodatkowych programach - zapowiada.
Samorządowcy nie kryją zadowolenia i zacierają ręce.

- Dostaliśmy maksymalne dofinansowanie. Wybudujemy w Pagorzynie sieć kanalizacyjną, która obejmie połowę wsi, a w przyszłości bez większych nakładów będzie można ją przedłużyć w kierunku Bednarskiego. W sumie powstanie ponad jedenaście kilometrów kolektora - mówi.

Cztery miliony złotych otrzyma Bobowa. Realizacja oszacowanego na ok. 40 mln zł projektu budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w gminie rozpocznie się jeszcze w tym roku. Przyznane pieniądze pozwolą na rozpoczęcie prac przy modernizacji hydroforni i oczyszczalni ścieków.

Z kolei przygotowany przez lata, złożony do Funduszu Spójności wspólny wniosek gmin Ropa, Lipinki, Biecz i gminy miejskiej Gorlice nie uzyskał w ocenie formalnej koniecznej liczby punktów. By przejść do następnego etapu zabrakło niewiele, bo mniej niż punkt.

Jest to o tyle istotne, że w przypadku Ropy prace przy budowie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej przeciągną się na kolejne lata. Na niską punktację wpłynęła m.in. zbyt mała w stosunku do wymaganej liczba mieszkańców przypadająca na jeden kilometr sieci kanalizacyjnej. Unia wymaga 120, w naszym regionie jest to średnio około 60.

Gminy, które złożyły wniosek, jako jedyne spełniały część surowych wymagań. Pozostałe z niezależnych od siebie przyczyn nie kwalifikowały się wcale. - Złożyliśmy odwołanie od decyzji komisji. Czekamy na i rozstrzygnięcie - wyjaśnia Czesław Rakoczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska