Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie właśnie opublikował wyniki kolejnej edycji „Barometru zawodów”, czyli prognozy zapotrzebowania na zawody w 2018 roku w województwie małopolskim. Można tam znaleźć również dokładne dane, jakie zawody będą atrakcyjne dla nieposzukujących pracy u nas.
Kierowca w każdej chwili
- Od ręki jestem, w stanie zatrudnić co najmniej pięciu kierowców autobusów - mówi Kamil Wojtarowicz, prezes firmy Voyager, największego lokalnego przewoźnika. - My nawet nie wymagamy wielkiego doświadczenia. Oczywiście każdy musi mieć uprawnienia i tak zwane czucie, było nie było dużego pojazdu, ale doświadczenia można u nas zbierać na mniej obciążonych i na łatwiejszych liniach - dodaje.
Prezes Wojtarowicz podkreśla też, że problemy z kierowcami są w całej Małopolsce.
- Tu nie ma różnicy jakie to miasto - mówi. - O trudnościach wspominają ciągle znajomi z branży z Krakowa, Tarnowa czy Nowego Sącza. Zarobki u nas są dużo wyższe niż najniższa krajowa, a i tak mamy z tym poważny problem. To niestety ogranicza nas rozwój - dodaje.
W ubiegłym roku lokalnego potentata transportowego spotkała przykra niespodzianka.
- Zgłosiło się do nas sześciu młodych ludzi, którym wystawiliśmy zobowiązanie o przyjęciu do pracy, gdy tylko zrobią, uprawnia w ramach szkolenia w urzędzie pracy - opowiada Kamil Wojtarowicz. - Po szkoleniu, zgłosiło się do pracy tylko dwóch - kończy.
Etaty dla lekarzy
- Mamy miejsce dla kilkunastu lekarzy - mówi Marian Świerz, dyrektor gorlickiego szpitala. - To nie muszą być nawet lekarze posiadający już specjalizacje. Nasza oferta dotyczy również tych bezpośrednio po studiach, ważne, żeby chcieli u nas pracować - dodaje.
W ubiegłym roku w gorlickim szpitalu udało się pozyskać kilku nowych stażystów. Wszystko dzięki programowi stypendialnemu, wprowadzonemu przez starostwo powiatowe.
- To niestety kropla w morzu naszych potrzeb - mówi dyrektor. - Bardzo potrzebni są nam również bardziej doświadczeni medycy - dodaje.
Dzisiaj pracę znajdą na pewno:
Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, diagności samochodowi, instruktorzy nauki jazdy, kierowcy autobusów, lekarze, operatorzy obrabiarek skrawających, samodzielni księgowi i spawacze.
Problemy z zatrudnieniem mają:
Asystenci w edukacji, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, opiekunki dziecięce, pedagodzy, pomoce kuchenne, pomoce w gospodarstwie domowym, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy leśni, rolnicy i hodowcy, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, technicy budownictwa, technicy informatycy, technicy mechanicy oraz ekonomiści.
ZOBACZ KONIECZNIE
