Dzięki nowym świetlicowcom i odbywających się w nich zajęciach dzieci i młodzież będą mogły rozwinąć swoje kluczowe kompetencje.
Nauka języków obcych, zajęcia z matematyki czy też te naukowo-techniczne, a także informatyczne i te związane z przedsiębiorczością, to tylko część nowej oferty.
- Realizacja wybranych zadań wspomoże placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży poprzez tworzenie nowych miejsc opieki i wychowania w ramach nowych jednostek - mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. - Ponadto pomoc otrzymają istniejące placówki wsparcia dziennego, pod warunkiem zwiększenia w nich liczby miejsc lub rozszerzenia ich oferty - dopowiada.
W Gorlicach dwie placówki
Rafał Kukla, burmistrz Gorlic przywiózł z Krakowa 1807 316 złotych.
- To 93 procent wszystkich kosztów powstania tych placówek - opowiada. - Program, który zrealizujemy, będzie się nazywał Poza horyzont. Powstaną dwie nowe placówki wsparcia dziennego - dodaje.
Na potrzeby programu miasto zaadoptuje już istniejące pomieszczenia. Pierwsze z nich to budynek gospodarczy przy szkole podstawowej numer 4. Drugi to adaptacja istniejącego mieszkania technicznego, jakie znajduje się w budynku szkoły numer 5.
- Powstaną bardzo nowoczesne świetlice - dodaje burmistrz. - Będą działać podobnie do choćby istniejących już w mieście, prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Każde miejsce tego typu to dla miasta zysk. Oczywiście będziemy ponosić koszty ich działania, ale to się w ogólnym rozrachunku najzwyczajniej w świecie opłaca - podkreśla.
Wsparciem zostanie objętych min. 150 osób, w tym min. 100 dzieci i młodzieży do 18 r. życia, zamieszkujących lub uczących się na terenie miasta Gorlice oraz 50 rodziców tych dzieci.
Mali artyści w Bobowej
Za trochę ponad 4 miliony złotych w gminie Bobowa powstaną cztery świetlice. - Dostaliśmy 3737,546 złotych dofinasowania - mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - Projekt „Mali artyści” obejmie wsparciem 200 dzieci i 50 rodziców z terenu gminy Bobowa, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym - dodaje.
Z czterech nowych świetlic główna będzie w Jankowej a pozostałe, filialne to Bobowa, Siedliska, Wilczyska.
- Te świetlice będą nie tylko prowadzić zajęcia i warsztaty plastyczne - opowiada burmistrz. - Mamy w planach również wycieczki czy wyjazdy na letni odpoczynek. Jest też szansa, że to wygeneruje nam w gminie nowe miejsca pracy - podkreśla.
Moszczenica na bogato
Największe dofinansowanie dostała gmina Moszczenica, to prawie 4,5 miliona złotych.
- Duży pieniądz, dużo pracy, spore wyzwanie - podkreśla Jerzy Wałęga, wójt gminy. Projekt ruszy zaraz po wakacjach w obydwu gminnych szkołach i ośrodku kultury w Moszczenicy - dodaje.
W gminie nowe świetlice działać będą przez sześć dni w tygodniu. Plan zakłada, że skorzysta z nich 160 dzieci i około setka rodziców.
- To nie będzie, tylko praca z dziećmi - wspomina wójt. - W Staszkówce która jest tu swoistym liderem, przeprowadzimy remont stołówki, tak by uczestnikom zapewnić również posiłki - dopowiada.
Warto wiedzieć
Placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży
Blisko 8 tysięcy dzieci i młodzieży zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, a także ich rodziców otrzyma pomoc dzięki środkom, pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Z konkretnej pomocy, edukacyjnych zajęć, a także fachowego poradnictwa skorzystają podopieczni 169 placówek wsparcia dziennego.
- Za nami kolejny konkurs dedykowany małopolskim placówkom wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, w sumie złożono aż 53 wnioski. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Małopolskiego zwiększono pulę środków z RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, także dofinansowanie otrzyma 35 projektów o łącznej wartości prawie 97 mln zł - mówi Łukasz Smółka z zarządu województwa.
WIDEO: Trzy Szybkie. Jerzy Lackowski: Należy zmienić Kartę Nauczyciela
