Marian Świerz, dyrektor gorlickiego szpitala o nowym urządzeniu mówi krótko: świetny! Nowa pracownia mieści się na parterze, tuż obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Centrum Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej.
- Z racji swej lokalizacji służyła będzie usprawnieniu działań medycznych w licznych przypadkach wymagających pilnej interwencji, które są specyfiką oddziału ratunkowego oraz diagnostyce pozostałych pacjentów szpitala – zapowiada.
Technologia, jak na XXI wiek przystało
O tym, że lecznicy przydałby się nowy tomograf, dyrektor Świerz wspominał przed rokiem, przy okazji przekazania naszemu szpitalowi nowej karetki. Pod koniec listopada przyszła informacja, że mamy 904 tys. dofinansowania. Trzysta tysięcy złotych dołożyło starostwo, a brakującą kwotę – 1,2 mln złotych wyciągnął ze swojego budżetu szpital. Kolejnym krokiem było ogłoszenie przetargu. Udało się szybko go rozstrzygnąć, więc dzisiaj sprzęt – złożony, zamontowany jest już na swoim miejscu. W medyczno-technicznej terminologii urządzenie określane jest jako 64-rzędowe, 128-warstwowe, co najprościej można to przełożyć na szybkość i precyzję działania.
- Zamontowany tomograf będzie służył między innymi do badań klatki piersiowej diagnostyki płuc, jamy brzusznej i miednicy, ortopedycznej – wylicza Świerz. - Będzie również wykorzystywany do badania pacjentów z urazami wielonarządowymi czy diagnostyki naczyń domózgowych, wewnątrzczaszkowych – dodaje.
To nie koniec technicznych plusów – zainstalowany tomograf charakteryzuje się dużą dostępną długością obszaru skanowania. To bardzo ważne w przypadku pacjentów z urazami wielonarządowymi, bo takie parametry nie wymagają zmieniania pozycji chorego, by wykonać badanie całego ciała. Z opisu technicznego wynika również, że dawka promieniowania dostosowana jest do pacjenta i rzeczywistych potrzeb.
Skromna pracownia, wielkie możliwości
Pracownia, gdy się do niej wejdzie, wygląda skromnie – niewielki pokoik, w którym pacjent przygotowuje się do badania, sterownia oraz pomieszczenie z tomografem. Model aparatu, który wybrał szpital, pozwala na badania pacjentów ze znaczną masą ciała. Będzie to drugie takie urządzenie w lecznicy. Pierwszy tomograf, który dzisiaj działa w gorlickim szpitalu zbliża się do dziesiątych urodzin. Swoje już więc przepracował, a za dwa-trzy lata i tak trzeba było go wymienić. Decyzja o zakupie nowego sprzętu była podparta również zapowiedziami możliwością zdobycia dofinansowania z pakietu medycznego tarczy.
Gorlicki szpital w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej poza dofinansowaniem na tomograf, dostał między innymi dwie karetki. Obie w minionym roku - pierwszą pod koniec czerwca, drugą pod koniec września. Każdy ambulans jest wyposażony zgodnie z wymogami systemu ratownictwa medycznego i zawiera m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator i respirator, a nawet plecaki ratownicze i torby pediatryczne.
- Chętni na działkę mogą przebierać w ofertach. Nie potrzeba na nią fortuny
- Google Street View wyrusza po nowe zdjęcia, a tak wyglądały Gorlice 9 lat temu
- Po 82 latach, do liceum Kromera wróciło godło
- Zza miedzy. Mają już Park Zdrojowy, a teraz planują ścieżkę w koronach drzew
- Tegoroczny sezon turystyczny w Małopolsce uroczyście rozpoczęty w Małym Krakowie
- Wielki piknik w sercu miasta - IX Gorlicki Marsz Żonkilowy
