https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwo. Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o rekompensatach za utracony deputat węglowy

MMG
W dniu 22 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 listopada 2018 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego. O co w niej chodzi wyjaśnia Jonasz Kita, prawnik i aplikant radcowski z Lex Projects.

Zgodnie z treścią przywołanej ustawy o świadczenie rekompensacyjne, wypłacane jednorazowo w kwocie 10 tysięcy złotych będą mogły ubiegać się osoby (w niektórych przypadkach ich najbliższa rodzina), którym przedsiębiorstwa górnicze zaprzestały wydawać bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym.

W 2019 roku świadczenie będą mogły otrzymać osoby, których nie objęła poprzednia ustawa z dnia 12 października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, a więc m. in. wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli, jako czynni pracownicy kopalń, a także osoby na świadczeniach przedemerytalnych. Z rozwiązań zawartych w nowej ustawie mogą skorzystać również osoby, które spóźniły się z wnioskami składanymi w ubiegłym roku oraz te, których wnioski nie zostały zweryfikowane przed zakończeniem okresu wypłat poprzedniej ustawy.

Osoby ubiegające się o rekompensatę muszą złożyć oświadczenia, że nie wystąpią na drogę sądową w sprawie odebranego deputatu, a jeśli już wystąpiły – wycofać pozwy. Nie ma bowiem możliwości połączenia rekompensaty z jednoczesnym roszczeniem w sprawie deputatu w sądzie. Rekompensata nie przysługuje osobie uprawnionej, której roszczenie z tytułu prawa do bezpłatnego węgla podlega zaspokojeniu na podstawie prawomocnego wyroku sądowego oraz osobie, której roszczenie z tytułu prawa do rekompensaty zostało już zaspokojone na podstawie przepisów poprzedniej ustawy, tj. z dnia 12 października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla.

Osoby uprawnione do świadczenia będą mogły składać wnioski o wypłatę świadczenia od momentu wejścia ustawy w życie, tj. od 22 stycznia 2019 roku, przez kolejne 90 dni. Wypłata rekompensat rozpocznie się 1 czerwca 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Silesia
Wniosek należy wypełnić i uzupełnić dane bez podpisania go !!! , wypełniony wniosek zabieramy do potwierdzenia Wójta , Burmistrza , Prezydenta miasta tam gdzie mieszkamy i jesteśmy zameldowani i przy nim podpisujemy on potwierdza to podpisem i pieczątkami urzędowymi .
Ja tak zrobiłem i potwierdziłem w swojej gminie wójt przybił kilka pieczątek swoją imienną , pieczątkę urzędu Gminy i jeszcze inna w sumie 3 szt. podpisał i tyle . Następnie do koperty zaadresować i wysłać ja wysłałem do Czechowic Dziedzic listem poleconym .

SRK SA POK Czechowice Dziedzice
Ul. Nad Białką 2a
Kod 43-502
Godz. otwarcia poniedziałek - piątek 8,oo -18.oo

Można gdzie indziej składać jest 16 punktów i nie ma Woli ! i Bierunia jest Libiąż i Jaworzno .
Zachęcam do przystąpienia do Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Górniczych Silesia
Przesyłam deklaracje i statut . Musimy się zjednoczyć do walki w sprawie deputatu bo w grupie zrobimy więcej niż w pojedynkę Jest to szczytny cel dla wszystkich nas . Wdowy i sieroty się zjednoczyły i osiągnęły swój cel my tez tak musimy zrobić i walczyć w dużej grupie bo to ma bardzo słuszny cel a jest nas sporo według danych z 2015r to 12 tys. A teraz jest na pewno więcej ale musimy to pokazać innym ze jesteśmy sporą liczebną grupą . Przecież ludzie emeryci wciąż po roku 2015 odchodzili i odchodzą i Bendą odchodzić ! Proszę musimy się zjednoczyć a nie patrzeć ze ktoś może załatwi to pozostałych nas . Pokażmy Całemu rządowi ze nie zgadzamy się z nimi jako społeczeństwo Emerytów i Rencistów Górniczych musimy wywrzeć presje na Ministrach i całym Rządzie presja ma sens dla rządzących niech wiedzą ze nie zgadzamy się z nimi , jak będziemy siedzieć tak jak do tej pory cicho to nic nie osiągniemy To im pasuje nie pozwólmy na to !!!

Proszę wysyłać do pana Premiera pismo jakie nam posłali panowie Posłowie . Zwykłym listem adres korespondencyjny jest na piśmie chcemy żeby czuli nasz [ oddech na plecach ] ze jesteśmy i co myślimy o nich chcemy im trochę utrudnić prace w końcu może nas usłyszą .
Proszę się nie przejmować ze tam w piśmie pisze 2015-2017r ze ktoś poszedł np. w 2018- 2019r ze go to nie dotyczy . Tyczy się to wszystkich nawet tych co obecnie pracują .

Proszę poinformować resztę emerytów .
B
Beń
Mąż przeszedł w 2016r na świadczenia przedemerytalne do SRK był tam zaledwie siedem miesięcy niestety ostatnio odmówiono mu wypłaty rekompensaty zupełnie nie rozumię dlaczego przepracował ponad 25lat w tej chwili jest na emeryturze czy w tej chwili może złożyć wniosek o rekompensatę o otrzyma pieniądze czy należy do tej grupy która została perfidnie pominięte??? Bardzo proszę o informację . Dziękuję
G
Gość
Nie dotyczy emerytów co poszli po 1 stycznia 2015r na emeryturę w tej ustawie niema emerytów z 2015 r wspomina ustawa nas tam pomija , działamy w tej sprawie poszkodowane osoby prosimy o kontakt z Stowarzyszeniem [email protected] . Proszę na szukać w internecie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska